Uğurcan SEZER
Uğurcan SEZER
Asgari
10 Aralık 2018 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Lüks içinde boğulduğumuz hayatlarda artık bu kelime biraz uzağımızda kaldı maalesef. Aslında lüks dediğimizde eski de kaldı çoğu lüks günümüzde “ İHTİYAÇ “ kategorisinde değerlendiriliyor. Zaten bu yüzdendir ki doyumsuz mutsuz bir kuşak gelmekte. Avrupa ve batı dünyası bu aşamaları geçti ama önemli olan geçmesi değil nasıl geçtiğidir. Örneğin batıda ki evlilik oranları , deizm  , ateizm ne kadar artmış durumda bunun sancılarını batıda toplumsal yıkımlarla görmekteyiz. Evlilik dışı çocuklar , kapanan aile şirketleri , müzeleşen kiliseler bunlar hep toplumların köklerinden koptuğunu tamamen sekülerleştiğinin  göstergesidir. Bunlar bireyselleşmenin ailenin ortadan kalkmasının doğurduğu sonuçlardır. Bu ikisine savaş açmak mücadele etmek müminin başlıca görevidir. Aile olmadığı takdirde toplumda İslamı barındırma şansımız ve yaşama şansımız kalmayacak. Eğer ki bireyselliği yenemezsek bu durum aile yapısını çökertecek ve toplumsal yapımız komple çökecektir. Farkın damısınız bilmiyorum 5 10 senede aile içimizde ki değişimleri tek tek kültürel kodlarımızın hafızalarımızdan silindiğini bununla mücadeleye iman ettik. Bu sorunlarla fert , aile , devlet olarak mücadele ve çözüm önerilerimiz olacak.

FERTLERE

* Kişisel egolardan uzak durulmalı.

* Aile ilişkileri , ailede ki sosyal aktiviteler ( düğün , mevlüt , sünnet ) vb durumlara iştirak edilmeli.

* En azından ayda bir veya iki çekirdek aile harici sülaleden bir misafirlik ziyaretinde bulunulmalı (artık dizilerinizden vazgeçeceksiniz).

* Çocuk akrabasından , ecdadından , köyünden ve sülalede ki diğer akranlarından koparılmayıp ilişki ağı bir sonraki nesle aktarılmalı.

* Aile (sülale) , amca , dayı , hala , teyze , kuzen , yeğen vb akrabaya maddi ve manevi elimizden geldiğince yardımda bulunup onu toplum içinde onu yalnızlığa itmemeli başka yollar aramasına fırsat verilmemeli.

* Günümüzde Anadolunun dahi her ilçesinde bulunan huzur evleri vicdanımızı yaralamakta Müslüman olarak ta buna karşı durmalıyız.

* Maddi dayanışmayı  arttırılmalı birbirimiz arasında bu tarz bir ilişki kurmalıyız ki toplumda faiz illeti azaltılmalı.

* Evliliğe teşvik edilmeli evlenen yardımda bulunulmalı

AİLELERE

* Öncelik önerim erkeklere elinizden geleni yapın ve hanımlarınızı çalıştırmayın. Bunu biraz açacak olursak ben kesinlikle kadının yerinin ev olduğunu düşünenlerdenim. Bu düşünce de insan sayısı git gide azalmakta olduğu gerçeği maalesef bizi üzmekte toplumu daha da yozlaştırmaktadır. Annelikten büyük bir kariyer yoktur. Diyebilirsiniz ki çalışan annelik yapamıyor mu? Cevaben günün 10 saatini evde olmayan hanım kardeşimiz ev işini de kattığımızda çocuk ile geçirdiği vakit nedir ve yeterli midir size sorarım . Her şeyin para olduğu menfaat dünyamızda sorsanız her kez çocuğu için çalışıyor peki hangi çocuk akşamları bir iki saat görüp de hayatından bi haber olduğunuz çocuklarınız mı? Kadın üstünden toplumumuzda büyük bir algı operasyonu yapılıyor ama unutulmasın ki en güçlü kadın en önemli kadın sıfatı “ ANNE “  dir. Onun önüne hiçbir kariyer hiçbir diploma hiçbir meslek geçemez.

* Anne ve baba çocukları ile bolca vakit geçirmeli bu kesinlikle arkadaş olmak değil tabi ki her aile bireyinin yeri belli olduğu ve olması gerektiği kanaatindeyim. Birlikte kitap okuma , müze , türbe ziyareti , piknik vb etkinlikler yapılmalı.

* Aileler çocuklarını yarış atı muamelesi yapmamalı daha sonra çocuğu hırs bürüdüğünde anne ve babanın çocuk üstünde kontrolü kalmıyor ve ebeveyne saygı azalıyor.

* TV den ve bilgisayardan , akıllı telefonlarımızdan biraz uzak durmalıyız. Farkındaysanız aile içi muhabbet bitti şakalaşma bitti sohbet seviyesi maalesef diplerde. Herkezin elinde cep telefonu ve aile içi dertleşen bir şeyler paylaşmayan insanlar topluluğu.

* Aile ile birlikte ibadet : örneğin baba oğul Cuma namazı veya hep birlikte kabir ziyareti Cuma geceleri evde hep beraber “ KURAN - I KERİM “ okuma vb örnekler ile çoğaltılabilir.

* Çocuğa sorumluluk: Belli bir yaştan sonra erkek çocuklar çıraklığa kız çocuklar ise anneye yardıma yönlendirilir . Hem boşluktan çocuklarımız zihinleri bulanacak işlere girmez hem de hayat için büyük tecrübeler kazanıp ön hazırlık yapmış olurlar.

* Birlikte sofraya oturma adabı bu eskiden aslında eski de sayılmaz 5 10 sene önce belki de ailelerin çoğunda olan bir adetti fakat çalışma hayatı ile yok olup gidiyor maalesef. Aile birliğimiz için elzemdir.

Devletimizin yapması gerekenler

* Gerçek destek vermek : Evlenenlere bir çok destek verildiği söyleniyor ama bu destekler bürokrasinin çarklarında eriyip gidiyor çevrenizde evlenirken kaç tane bu desteği alan insan var bunlar yaygınlaştırılmalı.

* Asgari ücret de memur maaşlarında devletin müdahil olduğu durumlarda evli ile bekar arasın da komik miktarlarda değil ciddi miktarlarda ücret farkı olmalı ki evliliğe teşvik olsun.

* Kira giderleri çok yüksek çoğu insanın maaşının önemli kısmı kiraya gidiyor. TOKİ aslına uygun davranıp gerçek dar gelirliye projeler yapmalı insanları kiradan kurtarmalı.

* Medya ya kontrol getirilmeli aile hayatını hiçe sayan diziler ve programlara devlet dur demeli.

Daha yapılacak nice önlemler var mahalle kültürünü korumak , dikey yapılaşmaya son vermek bunlar hep aileyi ayakta tutacak unsurlardır.

Ulus devletleri yıkıp tek elden kontrol etmek isteyen güruh bireyselliği pompalamakta aileyi çağ dışı bir kurum olarak göstermektedir. Eğer ki başarırlarsa bizim için geri dönülmesi zor bir döneme giriş yapmış olacağız en büyük silahları bireysellik ve yalnızlaşan insan.

Diyorum ki : AİLENİ KORU VATANINI KORU….

UĞURCAN SEZER - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.