hilmisol
hilmisag
hilmiust


Nurten KAYA
Nurten KAYA
Adem ile Havva
4 Kasım 2019 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
ALLAH Adem'i yaratır cennetine koyar ona bir kitap verilir ve onu okumasını söyler bu kitapta yaratılacak bitkiler ve hayvanlar vardır Adem kitaba bakar ve anlamaya çalışır her bir sayfada farklı varlıklarla karşılaşır melekler onu seyre dalmış Adem'in ne yapacağını merak içersinde seyrederler cennette dolaşan Adem yalnızlıktan sessizleşir onu bu halini gören melekler  Rabbin huzuruna giderler ve Ademin mutsuzluğunu söylerler Rabbin yanında mãlum olan bu durum..Melek ya Rabbim Adem çok mutsuz hali bizim içimize çok dokundu bir ağacın dibinde dinlenirken uyuduğunu söylerler..
 
ALLAH uyur halde ki Adem'in kalbin hizasından aldığı bir kemik parçasından Havva'yı yaratır ve onu cennetin diğer ucuna bırakır.. Derin uykuda olan adem uyanır ve cennette dolaştığı bir günde yine dinlenmek için bir ağacın altında oturan Adem uzaktan gelen bir gölge görür ama bunu ne olduğunu bilemeden dikkatlice bakar gelen Havva'idi Adem hemen yerinden kalkar yanına gitmek için yürümeye başlar Havva Adem'i görünce korkup bir ağacın arkasına saklanır.. Allah'ın Adem'e verdiği kitapta Havva'nın resmini hatırlayan Adem Havva'ya hayranlıkla bakar ve kalbi öyle hızla çarpar ki  kendinde garip hisler duyar ne olduğunu bilemez.. 
 
Melek Adem'in yanına gelerek ey Adem Rabbin sana cennette gezip dolaşacağın Havva'yı yarattı sana eş olsun diye cennetin tüm nimetlerinden yiyebilirsiniz sadece bu ağaçtan uzak durmanızı emretti..Adem ve Havva cennette gezinirlerken şeytan boş durmaz..! Havva'ya yasak ağacın ne olduğunu Rabbim neden bu ağacı yasak etti ne vardı bu ağaç'da diye vesvese verir Havva her o ağacın yanından geçerken ağaca daha çok dikkatlice bakıyor Adem'e neden bu ağacın meyvesi yasak diye soruyordu..
 
Adem Rabbi'min emridir der Havva' yı ağaçtan uzak tutmaya ordan uzaklaştırmaya çalışıyordu lakin şeytan üflemişti vesveseyi Havva'nın içine..! Adem Havva'nın bu merakına kendini kaptırır o yasak ağaçtan meyveyi koparır ilk ısırığı Adem alır sonra Havva'ya uzatır Havva da o yasak ağacın meyvesini yer..! Şeytan istediğini yaptırmıştı Adem ile Havva'yı Rabbin yasağını çiğnemiş verdikleri sözü tutmamışlardı.. ALLAH Adem ile Havva ya yasak olan ağaçtan neden uzak durmadınız ? diye sorar.. Adem ya Rabbim ben onun ne olduğunu merak ettim onun için koparıp yedik der.. 
 
ALLAH Adem'e benim cennetimde yasaklarımı çiğnediniz sizi dünyaya göndereceğim..! Adem üzgün, Adem pişman, Adem Rabbi'ne mahçup Havva ise nedamet ve pişmanlık içersin de Rabbi'ne karşı mahçup ve mahzundur..! 
ALLAH Adem ile Havva'ya cennetten üç şey almalarını bunların kendileriyle beraber dünyaya göndereceğini söyler..!  AŞK, KELİMELER, ANNELİK DUYGUSUNU vereceğini söyler.. Adem kelimeleri aldı.. Havva annelik duygusu kaldı..AŞK ise çok ağırdı ne Adem kaldırabildi ne Havva tek başlarına kaldırmaları mümkün değildi ikisinin zenbili de aşk'ı bir başlarına kaldıramayınca aşk'ı bölüşerek almaya karar verdiler aşk'ın yarısını Adem diğer yarısını Havva aldı..
 
Adem öyle sert düştü ki dünyaya bu fenaya Adem'in dizlerinin bağı çözüldü ciğerleri yandı nutku tutuldu.. Üçüncü defa bildiği kelimelerin hepsini önce unuttu sonra bir kısmını hatırladıysa da o diyer kısmı kıyamete değin unuttu.. Adem dünya yolunda iken Aşk daha yoldayken sakin durmamıştı bir türlü kabına sığmamıştı Adem aşk'ın yarısını yolda kaybetmişti bile Adem ile gelen bazı kelimeler kalmıştı sadece.. 
 
Havva annelik duygusunu gönül evinde bedeninde tastamam duruyordu ve aşkın yarısıyla dünya'nın bir ucuna da havva gelir..
 
Dünya'nın diğer bir ucunda ki Adem Havva'yı aramaya başlar.. Adem bir gölgelikte dinlenirken Havva Adem'i görür yanına geldiğinde Adem'i üzgün mutsuz ve eksik bulur Havva yanında getirdiği aşk'ın yarısını Adem'le paylaşır..!
 
O gün bu gündür dünyada erkekler aşk'ı kaybetmiş yarım kalan aşkla Havva'larını arar oldular..!
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.