Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Siyasi Taslak Öngörüleri
24 Eylül 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma gündeme dair paylaşımlarıma devam ediyorum.

Yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere kimi büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinde Millet İttifakının beklenmedik başarısından ötürü çeşitli çevreler CHP’yi parlatmaktalar. Bir sonraki genel seçimde CHP önderliğindeki ittifakın Cumhurbaşkanlığını alabileceğini ve CHP liderliğinde bir hükümet olabileceğini de ima edenler var. Bunlara katılmıyorum. CHP’nin halen öz oyu %22’dir. Bilemedin %28’lere tırmanır. Buna karşın AK Parti belli bir oy kaybetmiş olsa dahi, gene 1.parti olur ve de AK Parti dışındaki bir ittifakın, AK Parti öncülüğündeki ittifakı geçmesi oldukça zor bir iştir. Kaldı ki hâlihazırda AK Parti’nin oy kaybı yaşadığını düşünmüyorum. Hatta yerelde İstanbul ve Ankara’da yaşadığı kimi oy kayıplarını hâlihazırda telafi etmiş de olabilir. İBB’den Cumhurbaşkanlığına uzanan bir tecrübeyi tekraren yaşayacağımızı falan da sanmıyorum. Bunlar uzak ihtimaller.

Çeşitli sıkıntıları onlar da göstermesine karşın Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetiminin hâlihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminden daha iyi (daha az kötü) olduğunu düşünüyorum. İzmir bunların her ikisinin de gerisinde, ancak bu kent malum. Burada değişiklik olmaz. Çünkü onların gündemi bambaşka. Ancak önümüzdeki yerel seçimlerde, şuandan konuşmak erken olmasına karşın, İzmir’in çeşitli ilçelerinde değişimler olabilir kanaatindeyiz.

AK Parti’den ayrılan iki isim etrafında kümelenen yeni parti iddiaları var. Bunlardan birisi merkezli istifalar daha yoğun. Ancak diğeri ise seçim yoklamalarında, öbüründen daha yukarıda gösteriliyor. Bizim tahminimiz ise şu yöndedir. Bölünme olacak mı olmayacak mı tartışmasından çok ki bu bize göre tam olarak bir bölünme değildir, yeni sökün eden oluşumun oluşum sürecinin yönetişiminin hem o oluşum tarafınca ve hem de yerli milli unsurlarca çok iyi yapılması gereklidir. Yeni oluşum AK Parti’den nispi (küçük) bir oy almakla beraber (ki bizce AK Parti yerelde yaşadığı nispi oy kaybını telafi etmiştir, dolayısı ile muhtemel oy kaybı ile gene Türkiye geneli oyu Yerel 2019 seviyelerinde seyredecektir) esas oyunu CHP’den alacaktır, belli bir nispette de İYİ Parti’den hatta biraz da hdp den oy alacaktır. Diğer taraftan hdp de de yakın dönemde bir bölünme beklenebilir.

Niye mi?

Çünkü AK Parti’den giden oy (ya da gitmesi gerekirken AK Parti’ye gitmeyen oy) siyasi tercih zorlamaları ile yön değiştirmiş olup CHP ve onun içinde bulunduğu ittifak zaten kapasite aşımına uğrayacak ölçüde şişmiştir. CHP’ye ya da onun öncülüğündeki ittifaka giden oy, onlardan memnun olduğundan dolayı gitmiş değildir ki, hala o cenaha oy kaymaya devam etsin. Cumhur ittifakında ve/ya AK Parti’de duran oy ve de bunlardan giden oyun çoğunluğu, ittifak safını değiştirmiş değildir. Siyasi atmosferin tıkayıcılığında -doğru yanlış- bir seçimde bulunmuştur. Yeni siyasi parti ihtiyacı var mıdır hususu ayrıca tartışılmalıdır. Ancak eğer varsa da bu parti ihtiyacı; sağ-muhafazakâr görünümlü ama Millet İttifakı safına geçen bir yeni partiden ziyade, sağ-muhafazakâr görünümlü ama Cumhur İttifakı safında olan bir yeni parti yönündedir. Dolayısı ile fazladan CHP’ye giden ya da Millet İttifakına giden oyun yeni bir adresi olacaksa, bu adres, Cumhur İttifakı safındaki yeni bir parti şeklinde tecelli etmesi muhtemel ve nispeten daha doğru olan bir adrestir. Cumhur İttifakı safında olan ya da bağımsız bir siyaset güden (mesela hiçbir ittifakta olmayıp, seçimlerde Cumhurbaşkanlığı tercihinde seçmenini serbest bırakan) bir yeni sağ-muhafazakâr parti, sadece son yerel seçimde CHP öncülüğündeki cepheye oy vermiş olan sağcıları-muhafazakârları değil aynı zamanda da CHP safına ve Millet İttifakı safına daha öncelerden gitmiş olan oyları (sağ, muhafazakâr, dindar, geleneksel yerel) ve/ya ulusalcı oyları dahi alma şansına haiz olabilir. Bunların hepsi; doğru politikalarla anlamlandırılabilecek süreçlerdir.

Bu söylediklerimiz henüz erken öngörüler. Ancak gerçekleşmesi için kimi ön şartları gerektirdiği şimdiden belli. Şöyle ki AK Parti Yerel 2019’daki hatalarını tekrar etmemeli. Bunun için de o dönemi çok iyi tahlil etmeli. Tabi ki Cumhur İttifakı içinde ve ruhunda bir tahlilden bahsediyoruz. Liyakat artık parti geleceğini birebir bağlayan ve nerede ise milli güvenlik boyutuna ulaşan bir husustur. Elbette ki bunu bu duruma getirenlerin vebali bakidir. Ancak mevcut durumun tahlili ve gelecek öngörülerinden bahsediyoruz. Artık fahiş hatalar yapılmamalı. AK Parti bu süreci iyi toparlarsa, söylediklerimiz bağlamında bir siyasi tasarım mümkün olabilir. Bunun için yapılacaklar bellidir. İç ve dış operasyonlar kararlılıkla devam etmelidir. Ekonomide iyileşme emareleri görülmelidir. Son yıllarda ailede mevzuat tabanlı olarak oluşturulan tahribat ivedilikle toparlanmalıdır. İstanbul sözleşmesinden derhal çıkılmalıdır. Bu sözleşme motivasyonlu milli eğitim ve kadın ve aile politikalarından kurumsal ve şahıs bazlı olarak vaz geçilmelidir. Kabine de bu bağlamda ele alınmalıdır. EYT’de mutlaka adım atılmalıdır. Yerli üretime verilen ağırlık devam ettirilmelidir. Yargıda artık mutlaka bir iyileştirme yapılmalıdır. Evet, idam ivedilikle gelmelidir, ancak bu yargı ile değil. Yargıdaki mevcut durum adalet duygusu ile örtüşmemekte, hele ki idam gibi önemli bir husus için yeterli zemini de teşkil edememektedir. Yargı ivedilikle, öncelikle halkımız için iyileştirilmeli ve sonra da idam, öncelikle halkımız için gelmelidir. Hapishanelerin durumu, mahkûmlar ve af tekraren gündeme alınabilir. Elbette ki terör ve adi suçlar devre dışı bırakılarak. Hapishanelerin durumu gerçekten de başlı başına ele alınması gereken bir husustur. Sadece af bağlamında da değil. İçerideki yapı anlamında da bu durum böyledir.

Diğer taraftan da Libya’da, Mısır’da, Yemen’de, Suriye’de önemli gelişmeler olmaktadır. Özbekistan’da da hakeza iyileştirici adımlar söz konusudur. Bütün bunları bilahare ele almağa çalışalım inşaallah.

Akıbet hayrolsun inşallah. Vesselam, veddua.

MEHMET ÇAĞRI KIZILTAŞ - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.