Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Ufak Bir Not
12 Eylül 2019 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma gündeme dair paylaşımlarıma devam ediyorum.

Yine yoğun gelişmelerin içerisindeyiz. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, 30 büyükşehir belediyesinin hepsinin belediye başkanlarını davet ettiği bir program düzenledi. Bu; yapıcı ve olumlu bir adım. Umarın bütün taraflardan da karşılık bularak belirli bir düzeyde devam eder.

Bir diğer adım ise EYT (emeklilikte yaşa takılanlar) ile ilgili gelecek gibi görünüyor. Bu konular hassas ve detaylı değerlendirmeyi gerektiriyor. Umarım iyi ve çok yönlü bir muhakeme ve analiz ile ele alınır. Bu da kâğıt üstünde ilk etap itibari ile olumlu bir adımdır.

Terörle mücadele ise hız kesmeden devam ediyor. Bu durum hem içerisi hem de dışarısı için söz konusu. Bu husus ile ilgili olaraktan önümüzdeki günlerde daha detay değerlendirmelerde bulunabilir. Buna ilaveten ise Yunanistan ile gündemin hayli sıcak olduğunu tekraren hatırlatalım. Türkiye bu noktada; oldukça kapsamlı bir operasyona adını dahi vererekten mavi vatanın önemini vurgulamıştır. Sadece Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta değil Eğe denizinde ve oradaki adalarda da kimi gelişmeler beklenebilir.

Ufak bir not..

Geçtiğimiz günlerde futbolda değerli temsilcimiz Trabzonspor UEFA Avrupa Ligi’nde Yunanistan temsilcisi AEK Atina ile 2 maçta karşılaştı ve rakibini eledi. Trabzonspor ile yine gurur duyduk. AEK’yı bu veçhede daha detaylı tanıtalım. AEK takımı esasen İstanbullu rumların takımıdır. İlk adı AEK İstanbul’dur. Köklü bir kulüptür, başarılı uzun geçmişe dayanır. Renkleri, bilahare İstanbullu türkler tarafından kurulan İstanbulspor ile aynıdır, sarı siyah. Yunanistan’a rumlarla birlikte takımları da taşındı. Anadolu’dan ve İstanbul’dan giden rumlar hiçbir zaman Yunanistan’da tam kabul görmedi. Onlara türk dendi, bugün de halen çoğu türkçe bilir. Yunanistan’ın ezeli rakip olan dört büyükleri Olimpiakos, Panatinaikos, AEK ve PAOK Selanik’tir. Bunlardan ilk ikisi güneyin yani asıl Yunanistan’ın (ana kara) takımıdır. PAOK ise Selanik takımıdır. Selanik şehrinin de takımının da belediye başkanının da Türkiye’ye, Osmanlıya, türklere karşı nispeten daha ılıman olduğu söylenebilir. AEK ezeli rekabette, Olimpiakos ve Panatinaikos ile çok sıkıdır. Taraftarları arasında kanlı kavgalar olur, AEK taraflarına ‘türklere saldırır gibi’ saldırırlar. Ve geçtiğimiz yıllarda yaşanan en son olaylarda bizatihi ülkenin yerel basını ‘türklere saldırıldı’ başlıkları atmıştır. Yunanistan nüfusunda 2-3 milyon da Anadolulu Hristiyan türkler vardır ve bunlar da mübadele ile gelmişlerdir. Geri kalan nüfusun hemen hemen yarısı Anadolulu rumlar diğer yarısı ise ana kara yunanlılarından müteşekkildir. Yine Balıkesir Edremit’te rumların kurduğu Atramitos (Edremit) takımı da günümüzde Yunanistan liglerinde mücadelesini sürdürüyor, birkaç yıl önce UEFA Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe’nin rakibi oldu. Örnekler çoğaltılabilir. Son olarak Yunanistan’daki Hristiyan türklerinden (karamanlılar_Karaman Konya Nevşehir Niğde ve Kayseri’de yaşarlardı) bahsedelim. Bir dönem Yunanistan başbakanı olan Karamanlis bunlardandı. Galatasaray’da geçen yıl futbol oynayan Mitroglou (Mitroğlu) da muhtemelen bunlardan. Yunanistan’da bu tarz soyadlar yaygındır. Esasen Hristiyan türkler arasında yaygındır. Yunanistan’daki Müslümanların durumuna geçmişte değinmekle birlikte bu yazıda değinmedik. İnşaallah ilerleyen yazılarda değiniriz.

Yunanistan’da Anadolulu rumlar arasında türkçe hiç bilmeyen yok gibidir. Bir tek bir kısım Pontus göçmeni rumlar bilmez. Bunlar fanatik ve daha kırlı bir nüfus idi. Bu kesim özellikle Batı Trakya bölgesinde iskân edildi. Kırlı olmaları, fanatik olmaları, nüfus artışları gibi çeşitli önemli etkenler vardı. Ancak günümüzde bunların önemli bir bölümü Batı Trakya yerlisi olan Müslüman türklerle ünsiyet kurmuş ve hatta müslümanlaşmalar görülmüştür. Bu durum Yunanistan’ın muhtelif bölgeleri için de geçerli.

Bilahare ilerleyen yazılarda Rumeli’den Balkanlardan, Tuna’dan bahsedelim inşaallah.

Son olarak şunu söyleyelim. Kimi alanlardaki ehemmiyet ve aciliyet, devletin en tepesinde ilgili idarelerde gerekli değişiklik ve insiyatiflerin alınmasını gerektirebilir. Ekonomide zamlar devam etti. Artık bunun önü alınmalı ve nispi somut bir iyileşme hissedilir olmalı.

Ve nihayeten; İsrail’e karşı koşulsuz pazarlıksız, Türkiye’li Pakistan’lı Endonezya’lı İran’lı Nijerya’lı bir hat ivedilikle kurulmalı. Ve bu şer yuvasına hesap sorulmalı.

Vesselam

Veddua.

MEHMET ÇAĞRI KIZILTAŞ - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.