Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Dün ve Bugün
17 Temmuz 2019 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma gündeme dair paylaşımlarımı sürdürüyorum.

Konuşulacak çok şey var, ancak derleyerek toparlayarak ilerleyelim. Önümüzdeki yazılarda münhasıran belli noktalara eğilmek mümkün olabilir.

Mısır..

‘Mısır'da devrim sonrası, genel seçimlerde 1.parti İhvan olurken, 2.parti Selefi Nur Partisi olmuş, bunun yanı sıra diğer irili ufaklı İhvandan kopma partilerle birlikte, dindarlar %70’i aşkın bir desteğe ulaşmıştı. Takibinde; Mısır'ın vesayetçi yargısı, operasyona girişmiş ve meclisi lağvetmişti. Yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri; ordu, yargı ve diğer vesayetçi kurumların tacizinde gerçekleşmiş, oyların sayımı gerekli standartlarda yapılmamış, Mursi'nin zaferinin kesin olması ve herkesçe bilinmesine rağmen, sonuçların açıklanması bir hafta geciktirilmişti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üzerine ordu tarafından yatılmak üzereyken, İhvan taraftarlarının gösterileriyle, seçim sonucu açıklanmak durumunda kalınmış ve Mursi'nin zaferi Mursi'ye 'göstermelik %52 ile verilmişti. Takip eden süreçte; Mursi, sürekli olarak, ordunun, laiklerin, vesayetçi kurumların, yargının, İMF’nin ve diğer uluslararası kurumların tacizinde 'ülkeyi yönetme'ye çalıştı. Bütün bunları, Türkiye’deki liberallerin, liberal laiklerin, liberal solcuların anlamaması, anlamamazlıktan gelmesi, çok ilginç. Kemalistlerin, konvansiyonel komünistlerin, tırnak içi solcuların, ulusolcuların anlamaması ise, alıştığımız bir durum..' (Temmuz 2013)’

Şehid Muhammed Mursi’ye selam olsun!

Ah Bosna..

Srebrenica Soykırımını, Bulgaristan'da Müslüman türklere yapılan soykırımları ve daha benzeri onlarca soykırımı, görmezden gelen-inkâr eden-yok sayan, sözde demokratları-sözde Müslümanları-sözde sosyalistleri-sözde vatanseverleri kınıyorum. Kınamak bir işe yaramaz, çok iyi bilirim 'alışmış kudurmuştan beterdir'. Ama herkesi; daha fazla 'insan olma'ya çağırıyorum (en başta kendimi). Birbirimizi görmezsek, birbirimizi hissedemeyiz (en kutlu anlamdan, en iptidai manaya kadar). Halâ mı göremiyoruz? 'ol' amayışlarımızı? İnsan-sız-lıklarımızı. Kadınları bilip 'kadınlık'ı bilemeyişimizi, erkekleri bilip 'erkekliği' bilemeyişleri? 'milletleri' bilip milletin içindeki insanı ve her birisi büyük değer taşıyan 'yer'li varoluşlarımızı bilemeyişimizi? 'Saddam'ın ABD'nin işgali ve senaryosu ile asıldığına tanıklık etmek zorunda değiliz. ‘ADAM' olursak, içerdeki ve dışardaki bütün zalimleri punduna oturtur perçini basarız. Geçmişte birçok kez deneyip başardığımız gibi. Zalimler için yaşasın cehennem..' (Temmuz 2012)

Suriye..

Suriye'de esedin zulmüne maruz kalan halkı, 2 yıldır, ulusal çıkarları, etnik, siyasi, ideolojik, dünyevi asabiyetleri nedeniyle görmeyenlere, ALLAH meseleyi anlatır. Bana da bilmediklerimi anlatır Rabbim.
Ey İran İC; senin ise anlamadığın şu; bir Makedonyalı Bosnalı Bulgaristanlı Yunanistanlı Gürcistanlı Çerkesyalı Iraklı Suriyeli Mısırlı Lübnanlı Kosovalı Cezayirli Müslüman, her zaman 'Osmanlı'dır. Hiçbir zaman 'İranlı' olmamıştır, olmayacaktır. Bizleri, İran Devrimi'nden bu yana 'İrancılık'la yaftalayanlar;
biraz olsun güç toplaşması sağladığımızda, İran’a ne yaltaklandık ne de tepesine bindik. Uluslararası meselelerde, hep -bir şekilde- İran’ın yanında yakınında durmuş, aktif-pasif desek vermiş bir İktidar var. İçimizde, gerçekten 'İrancı' olan %1’lik kitle ise, bugün sizlerle kol kola, reklamizasyon ve propaganda peşinde. Peşin hükümlerinizi gözden geçirmeyeceksiniz. Ama umarım, gözden geçirirsiniz.
'Ben de Müslümanım ama' diyerek söze başlayan ve 'ama'dan sonrasında, ALLAH'ın hükümlerini eğip büken, zıttına rücu ettirenler; artık sizlerle, olayın akidevi, felsefi, imani, irfani mecraını konuşmayacağım. Çünkü 'düşünme'yi tamamen bırakmış olduğunuz için, fikri mecraın 'macerası'na gönlünüz yok. Sizlerle; 'azınlık sömürücülüğü' üzerinden şişirdiğiniz, kendini 'İran’a Afganistan’a git' söyleminde bulan 'dünya sistemi çoğunlukçuluğu' mantıkçığınız üzerinden söyleşeceğim.
Dünyada 2.5 milyar Müslüman, 1500 yıldır, ALLAH’ın emirlerine doğrudan muhatab ve bunun uygulamalarını ortaya koymuş. Âlimlerin-Ariflerin 'Kur’an ve Sünnet' üzerinden ortaya koydukları 'ittifak' ortada. Dünyada her yıl, en doğuda en batıda en kuzeyde ve en güneyde 'milyon insan' ihtida ediyor (yani İslam ile şerefleniyor). Bu insanlar; geleneğin içerisine yerleşmiş yanlış uygulamalardan-tarafgirliklerden-tarihin tortularından 'azade' olarak, İslam'a tam bir 'hicret' ile şerefleniyorlar. Bu insanların hiçbirinin, İslam’ın esasları-uygulamaları-temelleri ve yaşanması konularında, sizler gibi bir hezeyanda bulunduğunu gördünüz mü?' (Temmuz 2013)’

Vesselam. Veddua.

MEHMET ÇAĞRI KIZILTAŞ - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.