Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Bölge ve Balkan
11 Haziran 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma paylaşımlarıma devam ediyorum.

Bölgede Doğu Akdeniz başta olmak üzere hummalı bir hazırlık var. Anormal bir silahlanma ve silah yığma söz konusu. Türkiye ise halen dönmesi gereken gündeme dönebilmiş değil. Suriye, Irak, Libya, Afganistan, Yemen, Tunus, Fas, Cezayir, Sudan, Özbekistan, Filipinler vesair ülkelerde önemli gelişmeler olmakta.

Bulgaristan ve Müslümanlar..

Bulgaristan’da türklerin az nüfus artışındaki sebeplerden birisi genç nüfusunun Bulgaristan’ı terk ederek AB içlerine göçmesi. Özellikle üniversitelilerde bu oran yüksek. Bulgaristan geneli de son yıllarda rumenlerle kosovalılar ile birlikte ab içine en çok göç veren nüfusa sahip.

Bulgaristan’da en hızlı nüfus artışı olan çingeneler. Hızlı şekilde artıyorlar. Yüzyıl önce Bulgaristan çingenelerinin büyük kısmını müslümanmış ve türkçe bilirmiş. Sonraları bulgar devletinin politikaları ile bu oran %50lere kadar azalmış. Ancak şuan ciddi toparlanma var. Hatta bulgar basınına konu 'daeş' yaftası ile yansıdı. Ama aslen çingeneler atalarının Müslüman olduğunu öğrenip İslam’ı öğreniyorlar.

Tabii ki göçle vb radikalizm pıhtılaşmaları muhtemel olabilir. Bulgaristan’da çingenelerde mafya unsuru çok güçlü, hükümeti asayiş yönünden zorluyorlar ve kurtarılmış bölgeleri var.

Pomaklar var ayrıca bilindiği üzere. Müslümanlar, çoğu türkçe biliyor. Farklı şekillerde telakki ediliyorlar. Türk, Müslüman bulgar, pomak vs diye. Bunların da belli bir sayıları var. Pomak olan bir arkadaşım şunları demişti 'iki alt kola ayrılıyor pomaklar. Bir çıtah pomak var bir de normal pomak. Çıtaklar tam türk. Pomaklar ise türk ve başka unsurların karışımı. Ama onların birçoğu da kendini türk kabul eder'

Ayrıca tatar türkleri var. Ulahlar var. Ulahları güney balkan rumeni olarak biliyoruz. Muhtemeldir ki Bulgaristan türklüğü teşekkül ederken ulahlar ile de kaynaşmış da olabilir. Hâlihazırdaki tatarlar Müslüman, ulahlar ise değil.

Bulgaristan türkleri ağırlıklı olarak ülkenin doğusu ve kuzeydoğusunda oturuyor. Artık çoğu kır kesimine göçtü. Bu da bir bulgar devlet politikası. Devlet; asırlardır türk şehri olan şehir merkezlerindeki bulgar nüfusu tahkim etti türk nüfusu köylere gönderdi.

Bulgaristan’ın halen 1. ekonomi kalemi tarım. Eskiden daha da böyle idi. Ve tarım da türklerin elinde idi. Türkleri hem daha çok kıra göçürdü ve hem de tarımı ellerinden aldı. Türkler şimdilerde ağırlıklı olarak bakkaliye işi ile meşgul. O sektörde de çingeneler ağırlık elde etmeye çalışıyor. Bulgaristan’da uzun vadede nüfus olarak türkler bulgarları geçebilir. Çingeneler de türkleri geçebilir.

Türkiye’de en son 1994’te Bulgaristan’dan gelen türkler günümüzde nüfus olarak sanırım 400bine yakın. Bulgar devleti çoğunu apar topar vatandaşlıktan attı. Atmadıklarının da oy kullanma hakkını zorlaştırarak ya da saçma sapan prosedürlerle ortadan kaldırarak hak gasplarını sürdürüyor.

Her seçim dönemi 1994’te ülkemize gelen Bulgaristan türkleri (bunlara bulgar türkü denmesi yanlıştır. Tarihte bulgarın bizatihi kendisi bir türk halkı idi ancak Hıristiyanlaşarak slavlar ve ulahlarla karışarak dil ve kültür olarak slava dönüştü. Bulgaristan türkü denenler ise o bölgede Osmanlı ve öncesi dönemlerden kalan Müslüman türk nüfusu ifade eder) Türkiye’den oy kapasitelerinin %5-10’u kadar oy gönderebiliyorlar Bulgaristan’a.

Hal bu ki çoğu kullansa Bulgaristan iç siyasetini ciddi anlamda etkilerler.

AB’de Almanya’da vb ciddi bir Bulgaristan türkü nüfus da var. Özellikle de Almanya, Hollanda ve İtalya da. Belki de toplamda 500binden fazladır bu rakam.

Bir başka arkadaşımın anlattığına göre ise de Berlin’de, Münih’te üniversite kampüslerinde en çok türkçe konuşuluyor imiş. Gurbetçiler, Türkiye’den üniversite için gidenler (ki son 3 yılda tavan yaptı) ve Bulgaristan türklerinden müteşekkilmiş bu türkçe konuşan nüfus bakiyesi.

Vesselam. Veddua.

MEHMET ÇAĞRI KIZILTAŞ - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.