Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Ankara Operasyonları
3 Haziran 2019 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma gündeme dair paylaşımlarıma devam ediyorum.

Bilindiği üzere ABD, İran’a saldırı sinyalleri veriyor. Kontrollü bir çatışmadan öte bir işgal girişimi beklemediğimizi söyleyelim. Tabi bu durum için Irak’a, Körfez ülkelerine bir dünya yığınak ve hazırlık yaptı kâfir ve zalim ABD.

Diğer taraftan son yıllarda artan bir şekilde Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Polonya gibi ülkelere, Kıbrıs’a ve Ortadoğu geneline ABD’nin yapmış olduğu silah ve üs yığınakları var. Bunlardan en önemlisi ise Doğu Akdeniz’de ABD başta olmak üzere batılı ve dünya sömürgecilerinin yapmış olduğu devasa deniz gücü yığınaklarıdır.

Bu kapsamda Mısır-İsrail-Yunanistan-Almanya-ABD-Fransa ortaklığında deniz tatbikat girişimlerine tekraren dikkati çekmekte fayda var. Mısır’da herkesin bildiği mevcut yönetim, meşru ve halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı ve hükümetine darbe yaparak görevi gasp etti. Darbeci sisinin defi derdesti (paketlenip gönderilmesi) ahlaki bir zarurettir, bundan da öte her geçen gün artan bir ihtiyaçtır.

Bununla beraber de bilinmeli ki Türkiye’nin Pakistan, Katar, Tunus, Yemen, Libya, Cezayir, Sudan (artık darbe oldu, yeni durum belirsiz), Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerle birlikteliği, müttefikliği oldukça önemli, yer yer hayati ve de değerlidir.

Türkiye bu söz konusu eksenleri elinden geldiğince korumalı ve tahkim etmelidir.

Bu anlamda yer altı kaynakları ve ulaştırma bakımından Türkmenistan, Kazakistan ve Azerbaycan ile ve diğer taraftan ise de yine enerji bağlamında Cezayir, Nijerya gibi ülkelerle, maden için ise Katar, Venezüella, Gana gibi ülkelerle geliştirilecek ilişkilerin altı tekraren çizilmeli. Yeniden oluşuma gitme yolunda olan Özbekistan, Cezayir ve Fas’ta Türkiye son derece dikkatli ve oldukça hassas adımlar atmak durumundadır. Özbekistan ile ilişkiler yüksek bir ivme ile arttırılmak durumundadır.

Ankara Operasyonları..

Türkiye geçtiğimiz günlerde ÖSO eşgüdümünde Tel Rıfat operasyonunu devreye aldı. Irak’ta ise aylardır süren derinleşme operasyonları bir başka veçheye geçti. Bu durumlar ilerleyerek devam edecektir. Türkiye’nin Mavi Vatan tatbikatı ile dosta düşmana, aynı anda Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de verdiği mesajlar ise açıktı. Şunu ifade edelim ki Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin haklarının korunması önümüzdeki on yıllarda ülkemize çok önemli sıçrama imkânlarını sunma kapasitesindedir. Ve yine tekrar etmek gerekir ki petrol ve doğalgaz gibi hususlarda son zamanlarda Trakya ve Güneyde önemli adımlar atıldığı da düşünülebilir.

Türkiye KKTC’de de doğu ve batı sınırlarında da önemli başka adımlar atma noktasında da yeterli salahiyete sahiptir. Artık ABD’nin güdümünde değil bizzat Ankara operasyonlarına ve hem de Ankara merkezli olarak operasyonlara şahit olduğumuz günlere her zamankinden çok gelmiş görünmekteyiz.

Yerli savaş uçağı, yerli helikopter, yerli tank, yerli hava savunma sistemleri, yerli uçak gemileri, yerli uçak, yerli otomobil gibi birçok yeni gelişme, yerli savunma sanayindeki devasa hamlelerle bu konuda ülkemizi daha ileri aşamalara taşıyabilecek bir potansiyeldedir.

Önümüzdeki süreçte, özelikle de seçimlerin bütünü ile gündemden kalkmasından sonra bölgede karada ve denizde Türkiye’nin yeni girişimlerinin olacağı düşünülebilir.

Bu bağlamda üç not düşülebilir:

  • Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Gürcistan, Makedonya gibi ülkelerdeki Türkiye bakiyesi topluluk ve varlıkları tekraren doğru bir biçimde değerlendirmekte fayda vardır.
  • Çin ile ABD arasındaki üstü örtülü gerilimin etraflı ele alınması gerekmektedir.
  • Türkiye’nin bugün değil ama ortada vadede Yunanistan-İtalya-Lübnan-Ürdün ve hatta Libya gibi ülkelerle geliştirebileceği bir Doğu Akdeniz deniz ittifakı üzerine de düşünülebilir.

Vesselam. Veddua.

MEHMET ÇAĞRI KIZILTAŞ - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.