Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Yerli Ekonomi Refleksi
28 Mayıs 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma gündeme dair paylaşımlarıma devam ediyorum.

Bölgedeki gelişmeler bilinmekte. İran’a karşı bir hareketlenme var. Biz buradan bir savaş ve işgal girişimi çıkmayacağını umuyoruz. İran ile son yıllarda yaşananlar ortada. Ancak hiçbir Müslüman hiçbir gerekçe ile İran’a batı menşeli bir işgal girişiminin tarafında olmamalıdır. Bunun hiçbir açıklaması olamaz. Taktik olaraktan kısa vadede, Türkiye özelinde bunun ne anlama geldiği zaten açıktır. Bir düşünün, hele ki bizim nesil, kaç yaşına geldik.

‘Irak, Suriye, İran ve sıra Türkiye’ye gelecek. Birlik olmazsak..’ gibi cümleleri çok duymuşuzdur. Hakeza kâfir ve zalim ABD, Romanya’ya Bulgaristan’a, Yunanistan’da sınırın sıfır noktasına yakın bir Müslüman türk şehri olan Dedeağaç’a neden asker ve mühimmat yığıyor? Ya peki Suriye’de pkk nın eline verdiği bölgede sürekli binlerce tırlık silah, ağır silah ve mühimmat ve daha bilmediğimiz nice gizli askeri destek ne için, kimi karşı? İran mı? Belki şimdilik.

Ya peki Irak’taki hazırlıklar? Şimdilik İran’a karşı ve sonra? Diğer taraftan Yunanistan’da Girit konuşlanması, Kıbrıs adasında rum tarafında İngiltere’nin yeni asker ve F35 indirmeleri? Doğu Akdeniz’de küffarın bir dünya gemi yüklemesi ve deniz orduları?

Ya peki Mısır’ın kâfir ve zalim yönetimi ne için beslenmekte? Diğer taraftan ise İsrail? Yunanistan-İsrail-Kıbrıs rum kesimi-Mısır-BAE-Suud hattı?

Ekonomik göstergeler..

Ekonomiyi tahkim hayati düzeyde önemli. Askeri ürünler başta olmak üzere yerli üretim ve yerli üretimde %100’e yaklaşmak çok önemli. Enerji verimliliği ve alternatif enerji hususu çok önemli. Kanaatimizce Batman, Siirt, Aksaray civarlarında petrol ve Trakya’da doğalgaz namına görünenden daha önemli gelişmeler var. Karadeniz ve Doğu Akdeniz yine ortada. Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki varlığı da belirli gerçekliklere tekabül etmektedir.

Yan ürün, yan sanayi, ıvır zıvır, dıdısının dıdısı demeden her sahada, sektörde, adrese teslim ve yerini bulan yatırım ve yerli üretim girişimleri yapılmalı. Bunun devlet tarafından desteklenmesi için ise faizden havadan para kazancının en azından terbiye edilir düzeylere çekilmesi lazım.

Geniş zamanda detay değerlendirilmesi gereken hususlarda Türkiye avantajlar yakalamalıdır. Vatandaş bu yöne kanalize edilmelidir. Tabi doğru vatandaş doğru yere olacak bir şekilde. Üç boyutlu yazıcı, çarpışma simülasyonları, akıllı teknolojiler ve benzeri konularda da gerçekçi devlet teşvikleri önemli olabilir. Ayriyeten %100 yerli uçak, yerli savaş uçağı, yerli savaş gemisi, yerli otomobil noktasında artık daha somut sonuçlar alınmalıdır.

Enerjide maliyet tasarrufu ve verimlilik adına; kaya gazı, nükleer, doğalgaz, petrol, rüzgâr, güneş enerjisi dâhil olmak üzere ülkenin genel bir enerji haritası ve kısa-orta-uzun vadeli aksiyon planları çıkartılmalı ve bu bağlamda yerli üretimi teşvik eden, katılımcı adımlar da atılmalıdır.

Enerji temini noktasında Nijerya, İran, Sudan, Özbekistan, Azerbaycan, Cezayir, Irak, Türkmenistan gibi ülkelerle ilişkiler arttırılmalı hatta Venezüella, Vietnam, Filipinler, Kolombiya, Brezilya, Meksika, Endonezya, Malezya, Gana, Ukrayna, Rusya, Polonya gibi ülkeler ile de ekonomik hacimler geliştirilmelidir.  

Bu anlamda Türkiye; batı dünyası ile ilişkileri bütünü ile iptal edecek değildir. Ve fakat çok alternatifli askeri, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini arttırmak durumundadır. Türkiye gerçekten de bütünü ile batıya muhtaç bir konumda değildir.

Hepinize sağlıklı huzurlu mutlu ve başarılı günler dilerim.

MEHMET ÇAĞRI KIZILTAŞ - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.