Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Nüfus Dengeleri
11 Mayıs 2019 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma gündeme dair paylaşımlarıma devam ediyorum.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Suriye Tel Rıfat ve Irak Barzan operasyonları başladı. Her ikisi de pkk ya karşı gerçekleştiriliyor. Bunu kuvvetle muhtemel Münbiç ve Fırat’ın doğusu ile Irak’taki silsile operasyonlar takip edecektir. Irak’ta Kandil ve Sincar öncelikli.

Doğu Akdeniz’de sıcak gelişmeler olduğu biliniyor. Türkiye bölgeye ikinci büyük gemisini gönderiyor. Deniz Kuvvetleri teyakkuzda. En ufak bir taciz olduğunda, Ankara’dan vur emri gelmeden vuracak durumda.

Diğer taraftan ise Güneydoğu’da pey der pey yeni petrol kaynakları bulunuyor, hakeza Trakya’da da bulunan yeni doğalgaz havzaları bunu takip ediyor. Türkiye bu dönemde Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Venezuela ve körfez ülkeleri ile yeni ekonomik işbirliği kanalları bulup geliştirmeli. Pakistan’da inşaat sektöründe Türkiye’nin atılımları olacağından bahsediliyor. Benzer girişimler Özbekistan, Cezayir ve Sudan gibi ülkeler için de söz konusu olabilir.

Tunus, Libya, Yemen, Suriye’de olanlar detaylı değerlendirilmeli. Ancak daha önce de ifade ettiğimiz üzere Yemen’de İran destekli ensarullah geriletilmeğe devam ediyor. Libya’da ise darbeci hafterin ilerleyişi durduruldu.

Nüfus Dengeleri

Dünyada nüfus dengeleri ile ilgili bilinen genel gerçekler var. Hemen herkesin iyi kötü fikir yürütebileceği o hususlar ise şunlar:

  • Batıda nüfus azalıyor
  • Rusya’nın nüfusu azalıyor
  • İslam hızla yayılıyor
  • Müslüman ülkelerde genç nüfus fazla
  • Avrupa’nın nüfus olarak bize (Türkiye) ihtiyacı var
  • Çin’de,  Japonya’da, Hindistan’da nüfus ve nüfus artış hızı çok

Bunlar tamamıyla değil kısmen doğru. Genel olarak batıda (Kuzey Amerika ve Avrupa) nüfusun azaldığı gerçektir. Rusya’da da nüfus azalmaktadır. Ancak bu; hıristiyan dünyanın nüfusunun azaldığı anlamına gelmemektedir. Zira Latin Amerika ve Orta Afrika gibi Hıristiyanların yoğun olduğu coğrafyalarda nüfus artışı hızı çok yüksektir. Ayrıca Çin ve Hindistan’da da artık azımsanamayacak bir hıristiyan nüfus bulunmakta olup bugün dünyada en çok mensubu bulunan din hıristiyanlıktır. Bu inancı nüfus bakımından İslam takip etse de, İslam’ın mensup sayısı bakımından hıristiyanlığı yakalayıp geçmesi yıllar alacak olup bunun için 2050-2065 gibi yıllar verilmektedir. Hıristiyan dünyanın içindeki yegâne nüfus hıristiyanlar değildir, evet ciddi bir Müslüman azınlık nüfusu bulunmaktadır. Tarihin muhtelif zamanlarında göçle gelen diğer inanışlara mensup insanlar da yaşamaktadır bu söz konusu coğrafyalarda. Ve fakat bir diğer en etkin unsur ise, hıristiyanken ateistleşenlerin sayısıdır.

Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkelerde çok nüfus olduğu doğrudur. Ancak Hindistan’da nüfus artış hızı yüksek iken Çin’de düşüktür, bunda on yıllardır uygulanan sıkı nüfus planlamalarının çok önemli payı vardır. Çin dışında Asya Pasifikte 100 milyon Çinlinin varlığından söz edilir iken yine diğer taraftan da ABD, Avrupa ve doğu Afrika ile Rusya’da ciddi bir Çinli nüfus bulunmaktadır. Japonya’da ise nüfus yıllardır azalma trendine girmiş bulunmaktadır.

Avrupa’nın nüfusu azalmaktadır ancak Türkiye’ye bu bakımdan muhtaç olmamak için önemli planlar geliştirmiş, yeni nüfus transfer güzergâhları geliştirmiş ve kısmen de sonuç almıştır. Bu da önemli ve bir diğer bahsi teşkil etmektedir.

Müslüman ülkelerde genel olarak genç nüfusun çok olduğu gözlemlenmekte iken diğer taraftan birkaç İslam ülkesinde ise de bu durumun yara almağa başladığı görülmektedir. İslam’ın diğer dinlere nazaran hızlı yayıldığı söylenebilir ancak bu hız 1980-2000 dönemine göre ivme kaydetmiştir. Bunda iki önemli faktör; İslam’a geçenlerin sayısı ve Müslümanların doğurganlık oranıdır. İkisinde de nispi ivme kayıpları görülmektedir. Oransal olarak İslam’a geçiş sayısındaki ivme kaybı daha yüksektir.

Konuya önümüzdeki günlerde de devam edelim inşaallah.

Önemli Not:

Siyaseti takip etmeyip verileni hap gibi yutan, seçim zamanı talimatlı gibi oy kullanıp, herkese ‘nereye oy atacağını işaret edecek’ kadar siyasete hâkim olduğu intibaını verenler, size hayranım. Zira tarih sizin gibisini az görmüştür. Sizi alkışlıyorum. Çünkü size, yenilikçi bir eylem olan alkış yaraşır. Hayran olduğum diğerlerini belki de sonraki yazılarda açıklarım nasipse.

Vesselam. Veddua.

MEHMET ÇAĞRI KIZILTAŞ - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.