Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Seçimden Öte Seçimden Ziyade
6 Mayıs 2019 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma gündeme dair paylaşımlarıma devam ediyorum.

Malumu olduğu üzere TSK’nın pkk ya karşı Suriye’de Tel Rıfat ve Irak’ta Barzan bölgesi operasyonları başladı. Muhtemelen bunlar genişleyerek devam edecek. Diğer taraftan Türkiye muhtemelen yaz aylarında Rusya’dan S400’leri almış olacak. Ayrıca ABD’den F-35 uçaklarının alımının da bir şekilde gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Doğu Akdeniz’de sular ısınmış görünüyor. Geçenlerde NATO ve ABD’nin İncirlik Üssümüzdeki nükleer bataryalarını Romanya’ya taşıdığı iddia edilmişti. Müddei (iddia sahibi) ise Rusya. Akabinde ABD, Yunanistan’ın bölgedeki yeni rolüne hazır olduğunu söyledi. Peşindense aynı gün Rusya, ABD, Mısır, AB, Yunanistan peş peşe yaptıkları açıklamalarla Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki yer altı kaynak arama faaliyetlerini kınadı.

Bölgede suların ısındığı doğrudur. Ancak esasen Türkiye’nin doğu Akdeniz’de eli güçlüdür. Tehditlere pabuç bırakacak değildir. Esedin İdlib’teki Türkiye gözlem noktasını vurması ile ilgili ise şunu söyleyelim. Tel Rıfat’tan Halep’e, Münbiç’ten Fırat’ın doğusuna ve Rakka’ya, oradan Kandil’e Irak’ın derinliklerine ve İran sınırına kadar cephe geniştir. Türkiye’nin faaliyetleri bunlarla ilintilidir.

Diğer bir taraftan da Venezuela’da ABD destekli darbe girişimi bizatihi halk ve devlet tarafından başarısız kılındı. Halk ülkesine ve geleceğine sahip çıktı, egemen güçlerin küresel tiranlığına ‘hayır’ dedi. Bu; Türkiye-Venezuela ilişkilerinde yeni gelişmelerin de habercisidir.

Gelelim Yerel 2019’a ve sonuçlarına. Belirli süredir bu hususa değinmedik. Derinlemesine değinmemeğe de devam edeceğiz. Ancak kısa kısa şunları ifade edelim:

  • Çok bilinmeyenli denklemlere nazaran Türkiye geneli oy dağılımı tahminlerimiz CHP haricen büyük ölçüde tutmuştur.
  • İYİ Parti Türkiye siyasetindeki yerini sağlamlaştırmıştır.
  • Saadet Partisi’nin Türkiye geneli oyu %3,5’lere yükselir iken hdp ninki ise %4,5’lere gerilemiştir.
  • Seçimin en dikkat çeken hususları, İstanbul Büyükşehir ve Ankara Büyükşehir belediyelerini CHP’nin, Batı Karadeniz-Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve güney Batı Anadolu’da AK Parti’deki kimi İl belediyelerini MHP’nin, Tunceli il belediyesini TKP’nin, Şırnak-Ağrı-Bitlis-Bingöl-Muş il belediyelerini AK Parti’nin almış olmasıdır.
  • Yerel 2019’da AK Parti-MHP ittifakı stratejik olarak doğru olmuştur ancak söz konusu ittifakın güzergâhı ve söylem tonu ise taktik hatalar barındırmaktadır.
  • İstanbul büyükşehir belediyesinde seçim tekrarı; taktik, ahlaken, teknik ve akli olarak yanlış bir karar olur. Bu karar; ülkeye, ümmete, halka, tabana ve AK Parti’ye hâlihazırdakinden daha çok kayıp olarak döner.
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde değil ama Büyükçekmece, Maltepe, Ataşehir ilçe belediyeleri ile CHP’nin itirazı olan kimi ilçe belediyelerinde seçim tekrarı kararı alınıp muhtemel Siirt il ve Yusufeli ilçe belediyeleri ve benzeri yerler ile birlikte buralarda seçim tekrarı kararı alınabilir. Bu son söylediğimiz bir temenni değil tahmindir.

Özetle; herkes, her kesim, her parti vs hakkında bugüne kadar olumlu olumsuz eleştirilerimizi (değerlendirme) yaptık. Ancak müşahhas olarak bir partiden bahsedecek olur isek, AK Parti halen gecikmeğe devam ediyor, halen yapması gerekeni yapmıyor. AK Parti bu seçimde mağlup değildir, AK Parti de Cumhur İttifakı da bu seçimde galiptir. Ancak özelde bakılınca AK Parti çok özel ve önemli kayıplar yaşamıştır. Bu bağlamda bundan önce olması gerektiği gibi bundan sonra da AK Parti her şeyden önce (her şeyi bir kenara bırakıp değil) ivedilikle ve yoğunlukla, tepeden tırnağa, en aşağıdan en yukarı, kendi özeleştirisini vermelidir.

Yerel 2019’un hemen akabine ve onunla ilintili bir kabine değişikliğine gerek yoktur. Ancak âcizane zannımızca, Yerel 2019’dan bağımsız olarak, hâsıl olan ihtiyaçlara binaen ve fakat Yerel 2019 da kayda alınarak, yaz aylarında kısmi bir kabine değişikliği uygun görünmektedir. Bu bağlamda Türkiye’nin eğitim, aile, ekonomi, kültür ve tarım noktasında ivedi ve yoğunlaşan gündemi belki de tekraren vurgulanmalıdır.

Vesselam

Veddua.

MEHMET ÇAĞRI KIZILTAŞ - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.