Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Mehmet Çağrı KIZILTAŞ
Seçime Doğru Büyüyen Türkiye-9
11 Mart 2019 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma gündeme dair paylaşımlarıma devam ediyorum.

Seçim sürecinde artık geri sayımın başladığından söz edilebilir. Artık adaylar tamamen netleşti. Kimi yerlerde kimi partiler adaylarını çekiyor. Akabinde taşlar bütünü ile yerine oturmuş olacak nasipse. AK Parti onlarca ilde ve daha fazla sayıda ilçede açık hava mitingleri, büyük kapalı salon toplantıları düzenledi ve düzenlemeye devam ediyor. CHP ise henüz hiçbir yerde miting düzenlemedi.

Bu seçimlerde AK Parti; afiş vb görsel tarzı ve sokak sokak seçim araçları ile duyuru tarzı tanıtımı yapmama kararı aldı. Diğer partiler de bu duruma uymuş görünüyor. AK Parti’nin söz konusu kararının gerekçesinde ifade ettiği; internet-sosyal medya olmak üzere yeni tekniklerin yeterince gelişmiş olması, hâlihazır uygulamanın gürültü-görüntü kirliliği ve de israfa varan had safhadaki harcamaları gerçekten de geçerli nedenler. Ve fakat CHP, kendisi adına, AK Parti’nin bu tasarrufuna bir tasarruf daha eklemiş görünüyor! O da miting yapmamak!

Dünyada seçim sürecinde olan tek ülke Türkiye değil. Nijerya’da da hâlihazırda seçimler gerçekleştirilmekte. Dünyanın en büyük nüfuslu ülkelerinden birisi olan ve Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi olan Nijerya’da Müslümanlar çoğunluk durumundadır. Dünyanın pek çok bölgesinin çatışmalar, savaşlar ve bunlarla bağlantılı nedenlerle kasıp kavrulduğu bu dönemde Nijerya’da çok şükür ki ülke ya da bölge çaplı düzeyde çok büyük sıkıntılar bulunmamakta. Ülke, aynı kıtadaki Gana kadar olmasa da kayda değer yer altı zenginliklerine sahip.

Afrika’da hâlihazırda karışıklıklar ve toplumsal hareketlenmelerin arttığı iki ülke var. Bunlar Sudan ve Cezayir. Sudan’da tansiyon son günlerde nispeten dizginlendi. Ki bu ülke daha önce bir bölünme yaşamış, akabinde de Darfur sorunu ile yüz yüze kalmıştı. Cezayir’de ise günden güne tansiyon yükselmekte. Halkın protestocu kesiminin temel motivasyon noktası ise halihazırdaki Cumhurbaşkanı olan Buteflika’nın ağır sağlık sorunları ve 82 yaşına rağmen tekraren aday olması. Bu ülkede tam anlamıyla serbest seçimler olduğu ise söylenemez.

Öte taraftan görünen o ki Venezuela’yı ise zorlu bir süreç bekliyor. ABD günden güne bu ülkeye bölgeye dâhil olmaya çalışıyor. Kazanan Venezuela olacaktır. Fakat bazı değişimler olabilir. Bu değişimler ABD’nin istediği yöndeki değişimler değil. Öyle olsa idi ‘Venezuela kazanacak. ABD kaybedecek’ demeyiz. Bu; diğer taraftan da Venezuela’nın kazancını şarta bağladığımız anlamına gelmemektedir. Bizim buradaki temel motivasyon noktamız Venezuela halkının özgürlüğü ve ABD’nin kaybetmesidir.

Dönelim seçim tahminlerimize. Bu kez TÜİK verilerine göre nüfusları; 150-200bin bandında değişen illeri ele alacağız inşaallah. Bu iller ise sırası ile Bartın, Iğdır, Artvin ve Gümüşhane’dir. Bu iller için tahminimiz ise şu şekildedir:

  • Bartın’ı MHP alır, AK Parti, CHP ve İYİ Parti bu ilde yakın oylarla sıralanabilir.
  • Iğdır’ı Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı alır.
  • Artvin’i AK Parti alır CHP 2.olur.
  • Gümüşhane’yi AK Parti alır MHP 2.olur.

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

MEHMET ÇAĞRI KIZILTAŞ - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.