Kamil ÇAKIR
Kamil ÇAKIR
Tarihten ders almak…
3 Haziran 2021 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

“Tecrübe ve tarih öğretir ki, insanlar ve devletler asla tarihten ders almazlar ya da ondan çıkan ilkelere göre hareket etmezler.” Der Hegel. Geçmişte kalmamalıyız ama geçmişten ders çıkarmalıyız. Geçmişten ders çıkarmadığımızda, geçmişte yaptığımız hatalar gelecekteki hatalarımızın virüsü olur, tekrar tekrar vuku bulurlar.

Son yirmi yıldır güçlenerek devam eden siyasi bir iktidar ile geleceğe yürüyoruz. Tarihte eşine pek rastlanmayan bir yükseliştir bu. Dünyanın her tarafında iktidarlar gün geçtikçe yıpranır, erir ve itibarsızlaşır. Ülkemizde ise bunun tersini yaşamaktayız. Yirmi yıldır altı genel seçim, dört yerel seçim, üç referandum ve iki cumhurbaşkanlığı seçimini %50 yakın ve üstünde kazanan siyasi partinin önümüzdeki 2023 seçimlerini de yine açık ara önde bitireceğe benziyor. Ak Parti’nin iktidara geldiği yıl doğan çocuklarımız şimdi yirmi yaşında. Yani Ak Parti’den başka iktidar görmemişler. İyisiyle, kötüsüyle karşılaştıracakları başka bir dönem yaşamadılar.

Yirmili yaşlarda olan çocuklarımız bu sürede hangi siyasi olaylara şahit oldular. Bu yirmi yılda neler yaşadık. Önce Milli Güvenlik Kurulunda haddini aşan komutan Başbakan tarafından “Kes ulan sesini” diye azarlandı. Nutku tutuldu herkesin. Böyle bir şeye verilecek cevapları yoktu çünkü tarihte bir benzeri daha yaşanmamıştı. İktidarı yıpratmak için Danıştay’a saldırı yapıldı. Onda da başarılı olamadılar. Bu sefer 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimini yine bir gece muhtırası ile yaptırmamak için harekete geçtiler. O da yemedi. Hükümetin karşı bildirisi ile 27 Nisan e-muhtırası sonuçsuz kaldı. Şehir şehir cumhuriyet mitingleri düzenlendi. Mitinglerin adı cumhuriyet ama adeta cumhuriyete kurşun sıkarcasına ülkeyi kaosa sürüklemek niyetindeki zevat her tarafı yakıp yıktı. Yine başaramadılar. Millet buna da prim vermedi, çünkü ihaneti gördü. Bu sefer eski oyunlarından bir başkasını devreye sokmaya çalıştılar. % 50 oy alan bir partiyi havadan sudan sebeplerle kapatma yolunu denediler. Kapatamadılar. Savcılarla başaramadıklarını hâkimlerle yapmaya kalktılar yine olmadı. Ak Parti’nin yükselişini, hizmetini ve sevdasını bitiremediler. Daha büyük bir hareket gerekliydi. Seçimle bu işi kıvırmaları mümkün değildi. Taksim’de ağaç bahanesiyle gezi olaylarını başlattılar. Meselenin ağaç olmadığını çok iyi biliyorduk. Yakılmamış araba, yıkılmamış direk, sökülmemiş fidan, kırılmamış cam bırakmadılar ülkede. Bu millet yine prim vermedi gezi zekâlılara. 17-25 Aralık ihanet planını devreye soktular. Bakanların çocuklarından yola çıkıp babalarına, bakanlara ve başbakana ulaşmayı hedeflediler ama o da tutmadı. Devlet aklı üstün geldi ve üstesinden geldi. Bu sefer mit tırlarını durdurup devleti itibarsızlaştırmak, terör destekçisi göstermek için yeni bir ihanete imza attılar, olmadı. 6-7 Ekim 2014’te terör örgütü YPG/PKK yandaşlarının 35 il ve 96 ilçede gerçekleştirdiği saldırılarla 2 polis ve 35 sivili öldürdüler. İhanette sınır tanımıyorlardı. Bunda da başarısız olunca bu sefer işi kökten çözmek için 15 Temmuz kalkışmasını gerçekleştirdiler. 250 vatandaşımızı şehit ettiler. Millet top yekûn karşılarına çıkınca ne olduğunu anlayamadan iktidar planları yaparken mahkûm oldular. Bankalar üzerinden yürümeyi ve ülkeyi zorda bırakmayı denediler yine olmadı. Sözde adalet yürüyüşleri ile milleti arkalarına almaya çalıştılar ama millet bu numaralarını yemedi. Ezelden zıt anlayışlar bütün dini ve milli değerlerini ayaklar altına alarak ittifak kurdular ama olmadı. Ülkelerini batıya şikâyet ettiler ama milli duruş üstün geldi. Soytarılardan kurdukları cemaat adı altında yapılarla dine ve millete saldırdılar ama millet oyunlarını gördü. Bütün değerleri makam ve mevki olan siyasetçileri makam ve mevkiyle satın alıp saldırttılar ama yüzde bir taraftar bulamadılar. Mafyadan medet umdular o da yemedi.

Yirmi yıl bu hainlerle uğraşmayla geçti. Bu arada az işler başarılmadı. Yapılan icraatları saymak bu yazımızı aşar. Onu da bir başka yazıda anlatırız ama bilmemiz gereke şey şudur. Çocuklarımız bunları hemencecik unuttu. Çocuklarımızı bırakın biz unutuyoruz. Ak Parti’den önceki ülkenin durumunu yazmak istesem onlarca yazı yazmam gerekecek.

Tecrübelerimizle biliyoruz ki bu hainler ihanetlerine devam edecekler. Yeni yeni ama aslında eskiden hep denedikleri oyunları devreye sokacaklar. Tuzaklar kuracak, kumpaslar planlayacak, ihanetlere imza atacaklar. Bu tuzaklara düşersek telafisi zor sıkıntılara maruz kalacağımız aşikârdır.

KÂMİL ÇAKIR - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.