Kamil ÇAKIR
Kamil ÇAKIR
Kırık gönüllerde bir güzel tebessüm
13 Mayıs 2021 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bir yılda iki kez yaşadığımız, hazların zirvesi olan başka bir manevi iklimdir bayramlar. Rahatça yeme-içme serbestliğine erme sevinci değil, kulluk vazifesini yapmış, hata ve günahların yükünden kurtulmuş olarak Allah’ın (cc) sonsuz rahmetine kavuşmanın mutluluğudur bayram. Kötü alışkanlıkların bir daha tekerrür etmeyeceği ve alıştığımız iyi hasletlerin devam edeceğinin sinyalidir bayram.

 

Doruğa çıkan hasretlerin vuslata dönüştüğü, gözyaşlarının gülüşmelere karıştığı, üzüntülerin tebessüme dönüştüğü, sevenlerin sevdiklerini sevindirdiği gündür bayram. Çocukluğumuzda kalan o mutlu anlara dair sonsuz heyecanlarımızın zirveye ulaştığı günlerdir bayramlar. Manevi duyguları en yoğun yaşadığımız, aile kavramını yeniden hatırladığımız, küskünleri barıştırma vesilesi olan günlerdir bayramlar.

 

Hüsrandan kurtulup saadete ermenin şifresi, yüce duyguların coştuğu, güzel hasletlerin müminler arasında alabildiğine canlandığı, Allah Teala’nın (cc) teveccüh ve sürpriz ihsanlarının zirve yaptığı, bir ömrü tatlandıracak kadar ilahi lütfa mazhar olduğumuz güzel günlerdir bayramlar.

 

İnsanları kaynaştırıp bir araya getiren, yardımlaşma ve hediyeleşmenin şahlandığı, yaşayanlar ile birlikte kabirlerinde olanların da ruhlarına gönderilen Fatihalarla bu günlere katıldığı, sabır imtihanını kazananların sorumluluklarından kurtulduğu, Allah Teala’ya (cc) kurbet vesilesi olan niyaz, dua ve ibadetlerle yoğrulduğumuz, günlük telaşelerden uzak, kulluk idrakine vardığımız nadide günlerdir bayramlar.

 

Kabir ziyaretlerinin yapıldığı, sılayırahimlerin gerçekleştirildiği, eş-dost ziyaretlerinin arttığı, gariplerin, yetimlerin ve kimsesizlerin sevindirildiği, kardeşlik ve diyalogların arttığı, Hakk’a davet için adım atmaya güzel vesilelerin oluştuğu, iyilikte yardımlaşmak adına komşu ve akrabalarla güzel irtibatların kurulacağı fırsat günleridir bayramlar.

 

Lütuf ve rahmet günü münasebetiyle ibadetle başlayıp ibadetle bitirilen, günahların temizlendiği, temcitlerin minarelerden yükseldiği, tekbirlerin gökyüzünde sema yaptığı, yüce duyguların gönüllerde seda bulduğu, sultana yakınlaşmak olan ve İslam âleminin kutladığı en meşhur dini günlerdir bayramlar.

 

Hz. İbrahim’in oğlunu Allah için kurban etme konusunda zihinleri zorlayacak şekilde yaptığı fedakârlığa karşılık oğlunun Allah tarafından gönderilen koç ile kurtarıldığı ve her Müslümanın aynı his ile hislendiği günlerdir bayramlar.

 

Müslümanların kalplerinin “Allahu Ekber” nidalarıyla Allah’a kulluk yönünde birleştiği, kalpler ile dillerin de bir kelime üzerinde toplandığı, o ses ile semaların çınladığı, bu günü gösteren Mevla’ya tazim ile itaat etmenin mutluluğunu yaşadığı günlerdir bayramlar.

 

Bütün müminlerin erkenden kalkıp guslederek, temiz kokular sürünüp en güzel elbiselerini giyerek, meşru takılarını takıp tekbirlerle yürüyerek camilere akın ettiği, birbirlerine güler yüzle baktığı, Allah’ın (cc) rahmet ve şefkatinin yüreklerine indiği günlerdir bayramlar.

 

Yetimlerin, fakirlerin, çocukların ve garip gurebanın sevindirildiği, yardıma muhtaç kimselere yardım elinin uzatıldığı, müminlerin “Bizim de sizin de ibadetlerinizi Allah kabul buyursun!” diyerek birbirlerine hayır dua ettiği, Allah’ın (cc) Muhammed (sav) ümmetinin günahlarını affettiği ve şeytanların öfkesinden inlediği günlerdir bayramlar.

 

İnsanların birbiriyle kaynaştığı; küsleri, dargınları barıştırdığı, kendine ve geçmişine döndüğü, kimsesizlere kimse olduğu, çocukların sevindirildiği, harçlıklarla ceplerinin doldurulduğu, yeni elbiseleri giyinip sokaklara koştuğu, günler öncesinden evlerde tatlı bir temizlik telaşının başladığı, baklavaların açılıp bayram sabahının beklendiği, komşu kapılarının çalınıp küçük hediyeler alındığı, bir yıl hatıralarıyla yaşanıldığı günlerdir bayramlar.

 

Sahip olunanla yetinilen, büyüklerden miras kalan değerlere sahip çıkılan ve çocuklara aktarılan, akrabalık ve komşuluk ilişkilerinin sağlamlaştırıldığı, toplumsal ve sosyal faaliyetlerin içinde bulunulan günlerdir bayramlar.

 

Millî ve dinî duyguların inanışların pekiştiği; toplumun birlik ve beraberliğinin sağlandığı; ümmet olma, beraberce aynı kaderi, aynı tasayı, aynı kıvancı yaşama bilincinin kuvvetlendiği; kardeşliğin, çıkarsız saygı ve sevginin yaşandığı günlerdir bayramlar.

 

Dinî his ve şuurun sosyal hayatta tazelendiği, sosyal dayanışma ve barış şuurunun fertlere kuvvetle hâkim olduğu, dargınların kucaklaştığı, aralarında kin, nefret bulunan kabile, aile ve şahısların, düşmanlık ve husumet duygularının sevgiye dönüştüğü; küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerin küçüklere sevgi gösterdiği, hastaların ziyaret edildiği, verilen küçük hediyelerle çocukların gönüllerinin alındığı, hısım ve akrabanın bir kere daha yeniden kaynaştığı günlerdir bayramlar.

 

Gufranla tüllenen zamanın en kıymetli anlarıdır bayramlar.

 

Sorumluluktan kurtulduğumuz değil, mağfirete erdiğimiz günlerdir bayramlar.

 

Kullara kulluktan sıyrılıp, Rabbimize döndüğümüz ve yöneldiğimiz günlerdir bayramlar.

 

Hayatı boş yere harcadığımız günlerden ayrılıp, cennete hazırlık yaptığımız günlerdir bayramlar.

 

Kullarına bayram ettiren Rabb-i Rahim’i (cc) yüceltme, Rahman olan Allah’ı tazim günleridir bayramlar.

 

Karanlıktan kurtulup hidayet nuruna erdiğimiz günlerdir bayramlar.

 

Rabbimizin geçmişimizi bağışladığı, O’na döndüğümüz ve yöneldiğimiz günlerdir bayramlar.

 

Göklerin ve yerlerin aynı anda sevindiği günlerdir bayramlar.

 

Sevgili Peygamberimizin (sav) Havz-ı Kevseri’nde aşkla ve şevkle buluşmayı hayal ettiğimiz günlerdir bayramlar.

 

Allah’ın (cc) bizden razı olduğunu umduğumuz mutlu günlerdir bayramlar.

 

Bir virüsün insanlığı evine kapattığı günlerin gölgesinden kurtulup birbirimizle kucaklaşacağımız, Müslümanların lanetlenmiş zalim bir topluluğun zulmünden kurtulup özgür yaşayacağı günlerin hayaliyle…

 

Güneşin doğup aydınlattığı her yer bayram olsun!

 

Güzel günlerimizin habercisi olsun!

Cennete girmemize vesile olsun!

Tüm inananlara mübarek olsun!

 

 

KÂMİL ÇAKIR - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.