Kamil ÇAKIR
Kamil ÇAKIR
ŞEHİR ŞEHİR YÂR
22 Nisan 2021 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bir hayalle başladı her şey. Kadim bir medeniyetin beşiği olan ülkemin her köşesini gezip görmekti hayalim. Ancak bu seyahati karadan değil de henüz reklamlarını izlediğimiz ama bazı ülkelere kullanılan uçan araba gibi bir vasıta ile havadan gezmek ve ülkemin her noktasını seyretmek ti hayalim. Karadan ulaşılmayan ama görülmesi gereken her yeri havadan giderek görmek istiyordum. Zaman zaman bunun nasıl olabileceğini de planlamıyor değildim hani.

Hayalim gerçekleşti. Üstelik alanımla ilgili olarak da faaliyet yapmak üzere ülkemin her köşesine gidip hem gençlerle buluşup onlarla sohbet etme, hem onlara tarih süzgecinden süzüp örnek alınması gereken şahısları anlatarak onlara yeni ufuklar açma, içlerindeki cevheri bir nebze olsun açığa çıkarma fırsatını buldum, hem de yıllardır kurduğum hayalin peşinden koştum.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, birçok uygarlığın beşiği olmuş,  Doğu ve Batı uygarlıklarının birbirini etkilemesini sağlamış, tarih boyunca birçok göç ve istilaya uğramış bu topraklarda tarihin izlerini sürme, tarihi vesikaları inceleme ve zamanı farklı boyutlarda yaşama bahtiyarlığına erdim.

Çukurova’nın Zarif Gerdanlığı Adana’dan, karaelmas diyarı Zonguldak’a, yağmurun memleketi Rize’den, hoşgörü ve medeniyet şehri Mardin’e, yörük diyarı Burdur’dan,  sultanşehir Sivas’a, şehzadeler şehri Amasya’dan Ege’nin incisi İzmir’e kırk bir güzel diyarı gezdim ve kırk bir kere maşallah dedim.

Maşallah dedim şehr-i süleha Aksaray’a. Maşallah dedim, beyaz atlar ülkesi Nevşehir’e. Maşallah dedim erenler diyarı Konya’ya. Maşallah dedim küçük bir Anadolu olan Tokat’a.

Afyonkarahisar’dan Anadolu’nun kilidini aldım. Anadolu’ya Erzurum’dan girdim. Ardahan’da kaleler ve kuleleri seyrettim. Bayburt’ta huzuru buldum. Diyarbakır’da sahabelerle buluştum. Kahramanmaraş’ta şairlerle tanıştım.

Lavanta diyarı Isparta’da güllere, göğe komşu Artvin’de göllere, zümrüt gibi parlayan Bursa’da yeşile doydum. Trabzon’da muhteşem bir tarihi, Mersin’de engin bir kültürü, Kastamonu’da evliya türbelerini, Yozgat’ta Anadolu yiğidini, Uşak’ta birçok şeyin ilkini gördüm.

Sinop’ta deniz surları öpüyor, Siirt’te üç dil konuşuluyor, Safranbolu özünü koruyor, Bitlis vadide saklanıyordu. Gaziantep’e Evliya Çelebi hayran kalmıştı Amasra’ya Fatih Sultan Mehmet.

Barış abidesi Ankara’sıyla, zirvelerin gümüş şehri Gümüşhane’siyle, serhat şehri Kars’ıyla, efeler diyarı Muğla’sıyla, Akdeniz’in incisi Antalya’sıyla, kadim şehir Manisa’sıyla sınırda bir şehir Kilis’iyle ve hepsinin cem olduğu İstanbul’uyla kıymet biçilemez bir mücevherdir Anadolu.

Adana’da mumbarın, Aksaray’da tulum kebabının, Zonguldak’da cevizli kebabın, Antalya’da tandır kebabının, Karadeniz’de kuymağın, lahana sarmasının, Siirt’te avşor çorbasının, Burdur’da şiş kebabının, Erzurum’da cağ kebabının, Diyarbakır’da cartlak kebabının, Isparta’da hindili pilavın, Kahramanmaraş’da kırmızı biberin, Karabük’de Safranbolu Gözlemesi’nin, Kars’da balın, Kastamonu’da kuyu kebabının, Konya’da etli ekmeğin, Manisa kebabının, Mardin’de kaburga dolmasının, Muğla’da ot yemeklerinin, Nevşehir’de testi kebabının, Sinop’ta mantının, Sivas’ta madımağın, Tokat Kebabının, Trabzon’da hamsili pilavın tadı damağımda kaldı.

Hoşmerim tatlısının, nüriyesinin, kadayıf dolamsının ve laz böreğinin tadı damağımda kaldı.

“Adana Köprübaşı”, “Gök boncuğum”,” Bulguru kaynatırlar”, “Bahçası var bağı var”, “Cici pabucum cici”, “Bahçelerde gül biter / Gül biter bülbül öter”, “Uçun kuşlar İzmir’e doğru”, “Haniya da benim elli dirhem pırasam”, “Bugün Ayın Ondördü”, “Yola çıktım Mardin’e”, “Bugün ayın on dördü”, “Ormancı”, “Aman fincan fincana kurban / Haydi eller mercana kurban”, “Muallim”, “Tini mini Hanım”, “Bad-ı saba selam söyle o yâre” , “Asker yolu beklerim”, “Karadır kaşların ferman yazdırır” türküleriyle kâh hüzünlendim, kâh neşelendim.

Menengiç kahvesinin kırk yıl hatırı devam ederken gönlümde Ankara Çiğdemi ile Isparta gülleri rayihalarını saldı gönül dünyama.

Bütün dünyanın hayran kaldığı ve kıskandığı o mücevheri kelimelerle seyrinize sundum.

Şehir şehir yâr oldu ve bir kitap haliyle çıktı karşınıza.

Keyifli okumalar…

KÂMİL ÇAKIR - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.