Kamil ÇAKIR
Kamil ÇAKIR
Merhaba...
1 Nisan 2021 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Garip bir yolculuktur hayat ve garip bir yolcudur insan.

Bazen hayat hengâmesi içinde savrulup dururken farkına varmadan geçer yıllar.

Bazen bir hedefin peşinde koşarken görmezlikten gelir etrafındakileri.

Bazen kırar dostlarını farkına varmadan.

Bazen kırılır dostlarına, dostları farkına varmadan.

Bazen savrulur bir yaprak gibi sıkıntıların içinde.

Bazen bir tüy kadar hafif olur hayallerinin peşinde.

Bazen bir ezanın sedasıyla koşar secdelere.

Bazen de bir salanın hüznüyle dolar gözleri.

İşte böyle bir yolculuk esnasında kesişti yollarımız Güncel Analiz okuyucularıyla.

Herkesin elbette bir siyasi görüşü vardır, olmalı da. Önemli olan siyasi farklılıklar içinde beraber yol yürüyebilmek. Birbirimizin farklılıklarından bir şeyler öğrenebilmektir önemli olan. Aslında birbirimizi sevmek için onlarca sebep vardır ama bir sebepten ötürü birbirimizle kavga eder dururuz. Mükemmel insan yoktur. Mükemmele koşan insan vardır. Bu koşu esnasında eksiklikleri, hataları, günahları ve sevapları olacaktır insanın. Birbirimizin onca güzelliğini göremeyiz de belki de kayda değer olmayan bir eksikliğimiz yüzünden tartışırız çoğu kez.

İnşallah bundan sonra haftalık siyasi değerlendirmelerimle karşınızda olacağım. Kırk yıllık tecrübelerimle okumaya çalışacağım olayları. Bu değerlendirmeler esansında doğru tespitlerim olacağı gibi yanılabileceğim tespitlerim de olabilecektir. Zaman en iyi çözümdür çoğu kez. Bazı şeyler zamanla anlaşılır ve zamanla çözülür. Bizim de tespit ve değerlendirmelerimizin sağlamasını zaman yapacaktır. Ancak bilinmesi gereken tek şey şu olmalıdır ki hiçbir kişiye ve hiçbir kuruma karşı önyargılı değilim. Herkes gibi benim de ölçü ve kriterlerim vardır. Ölçüm “Müjdecim, Kurtarıcım, Efendim, Peygamberim: Sana uymayan ölçü hayat olsa teperim!” dizelerinde kendini bulmaktadır. Fani hayatın baki yurda hazırlık olduğu bilincidir bilincimiz. Bu bilinçle yaparız her yaptığımızı ve bu bilinçle aşarız engelleri. Zerre miktarı iyiliğin ve kötülüğün karşılığının alınacağı düşüncesidir nizamımız. Söylediklerimizi ve yazdıklarımızı “Emr-i bi’l ma’ruf ve nehy-i anil münker” çerçevesinde söyler ve yazarız. Çünkü eşrefi mahlûk olan insanın dünyadaki bir görevi de iyiliği emretmek ve kötülükten menetmektir. Bunun için Müslüman bir kötülük gördüğünde onu eliyle düzeltmeli, buna gücü yetmezse diliyle değiştirmeli, buna da gücü yetmezse kalbiyle ona karşı kin ve nefret beslemeli. İmanın en asgarisine düşmeden dilimizle düzeltmektir niyetimiz.

Ülkeler ve milletler de insanlar gibidir. Doğar, büyür, yaşlanır ve ölürler. Ancak bu ömür insanın ömrü gibi kısa zaman dilimi içinde gerçekleşmez. Ülkelerin ve milletlerin hayatlarındaki değişimler uzun yılları alır. Ancak bu güzel ülkede çok önemli değişimleri çok kısa zaman aralıklarıyla yarım asırlık ömrümde müşahede etme imkânı buldum. Yarım asırlık ömrümün on beş yıllık çocukluk çağını çıkarsak geriye kalan otuz yılda iki ayrı dönem yaşadım ülkemde. Bu otuz yılda hem iyi hem de kötü yönüyle yaşadım ülkemin kaderini. İkinci on beş yılın iftiharı onurlandırırken beni, hatırlamak istemediğim ilk on beş yılın ıstırabı bir hançer gibi saplı durdu sinemde her zaman. Kıyasladım iki dönemi kendi vicdanımda ve sundum onu okuyucularıma. Yaşı otuzu geçmemiş kardeşlerimin hatırlamadığı, yaşamış olsa hatırlamak istemeyeceği o yılları çocuklarımız yaşamasın istedim hep. Tarihini bilmeyenlerin geleceği olmaz. Geçmişinden ders alamayanların aynı sıkıntılara duçar kalacağı aşikârdır. Babalarımız ve dedelerimizin anlattığı tek parti dönemlerini nasıl ki biz yaşamak istemiyorsak, bizim de yaşadığımız koalisyon dönemlerini çocuklarımızın yaşamasını istemiyorum. Onun için anlatmalıyım o günleri genç nesillere. Anlatmalıyım ki bizim tecrübelerimizi bir daha tecrübe etmesinler. Bizim yaşadığımız o karanlık günleri onlar da yaşamasınlar.

Merhaba diyerek başlıyoruz.

Merhaba diyoruz tanıdık, tanımadık okuyuculara.

Merhaba diyoruz beraber yolculuk yapacaklarımıza.

Merhaba diyoruz yediden yetmişe herkese.

Merhaba…

KÂMİL ÇAKIR - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.