Fahri YILDIRIM
Fahri YILDIRIM
AB'nin iç başarısızlığının faturası Erdoğan'a kesiliyor
9 Kasım 2020 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

İslamafobi algısını kullanarak siyasi açıdan rant sağlamak isteyen bazı avrupa ülkelerinde müslümanlara ve türklere saldırılar gün geçtikçe artmakta.

SETA'nın çeşitli kaynaklardan derlediği verilere göre, Avrupa'da aşırı sağın yükselişiyle birlikte geçen yıl İslamofobi vakalarında ciddi artış gözlendi.

Belçika'da geçen yıl 70 İslamofobi olayı kaydedilirken, bu vakaların yüzde 74'ünde kadınlar hedef alındı.

Avusturya'da 2017'de 309 İslamofobi vakası yaşanırken, bu rakamın geçen yıl yüzde 74 yükselerek 540 olduğu görüldü.

Fransa'da müslüman karşıtı ırkçı vakalar, geçen yıl yüzde 54 oranında artarak 676'ya çıktı. Fransa'daki İslamofobi olaylarının yüzde 3'ü fiziksel saldırı, yüzde 84'ü ayrımcılık ve yüzde 13'ü ise nefret söylemi şeklinde.

Almanya'da müslümanlara yönelik geçen yıl 678 saldırı gerçekleştirilirken, 40 defa da camiler hedef alındı. Ayrıca ülkedeki bin 775 mülteciye yönelik saldırı kaydedildi. Müslümanların bulunduğu sığınma evleri de 173 defa Müslüman karşıtlarının hedefi oldu.

Norveç'te geçen yıl 151 dini ayrımcılık vakası gözlenirken, bunlardan yüzde 91'inin Müslümanlara yönelik vakalar olduğu görüldü.

Başkan R.Tayyip Erdoğan, islamafobi vakalarına karşı nazi ve faşist benzetmesi yaparak bazı ülkeleri hedef aldığı konuşmasında " 'Nazi' ifadesinin davranış biçimleriyle alakalı olduğunu ve bu davranış biçimleri devam ettiği sürece bunun tanımının başka izahı olamayacağını söyleyerek, "Mesela ibadethaneler yakılmıştır, bazı Türk dernekleri yakılmıştır, camları kırılmıştır ve kundaklama hareketleri yapılmak suretiyle bazı Türk soydaşlarımız bizim oralarda ölmüşlerdir. Bakın hala bir NSU davası orada devam etmektedir. Niye Avrupa Birliği içerisinde bu değerlendirilmiyor? Almanya'ya bunun hesabı niye sorulmuyor? Biz vatandaşlarımızın hakkını aramayacak mıyız?" ifadeleri ile avrupanın insan haklarında uyguladığı çifte standart, 'faşist ve nazi 'vari bir tutumun yine avrupa için neden sorgulanmadığını vurgulamış oldu.

Ülkesinin milli ve dini hak ve hürriyetini savunduğu halde, ayağı taşa takılsa sebebini Başkan R. Tayyip Erdoğan'dan bilecek bir kesim var. Bu kesim ile Avrupa’nın islamafobi çığırtkanlığı yapan paranoyak aşırı sağcı kesim hemen hemen aynı.

İslam'ı ve Müslümanları hedef alan yayınlarıyla bilinen Fransız dergisinin, Peygamberimiz Hz. Muhammed ( s.a.v )' e hakaret eden karikatürlerin görselleri Fransa'da ( ifade özgürlüğü adı altında ) kutlama yaparcasına devlet binalarına ışıkla yansıtıp, Başkan R. Tayyip Erdoğan hakkında çirkin karikatürler yayımlanması İslam coğrafyalarında tepkiyle karşılandı.

Arnavut gazeteci yazar Anisa Bahiti’nin de dediği gibi  "Ancak AB ülkelerinin siyasi söyleminde, onların her iç başarısızlığının faturası Erdoğan'ın 'gücüne' kesiliyor. Bu Hollanda, Almanya, Fransa, Yunanistan, İtalya ve diğerlerinde oluyor."

FAHRİ YILDIRIM - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.