Fahri YILDIRIM
Fahri YILDIRIM
Virüsü değil, ilmi Çin'de olsa alın
1 Ekim 2020 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Covid-19 virüsü salgının merkezi Çin'in Wuhan şehrinde hastalık korkusuyla insanlar evlerine kapanmış, 11 milyon nüfuslu şehir karantinaya alınarak adeta hayalet şehir görünümü almıştı. Son günlerde bu görüntüleri geride bırakan Çin Hükümeti, Wuhan kentinde salgının büyük ölçüde kontrol altına alınmasının ardından karantina önlemleri sona erdirildi. Bunun için görkemli bir kutlama yapıp şehrin dört bir yanında ışıklarla özel bir şov düzenlendi.

Peki Çin Hükümeti Covid-19 virüsünü yenmek için nasıl bir süreç izledi?

Bu konuda teknolojiyi de kullanan  Çin hükümeti vatandaşlarından çok yüksek oranlarda veri toplayıp bunları virüsü engellemek için kullandı. İnsanlar kaldıkları evden çıkmak istediğinde, yüz tarama ile turnikelerden çıkış sistemi uygulandı. Görüntü ile birlikte trafik kameraları ve diğer kameralardan toplanan görüntü merkezi bir veri tabanına aktarılıp, orada bütün bu görüntü ve veriler makine öğrenimi aracılığıyla analiz edilerek kaydedildi.

Sokağa çıkma yasakları getirilerek milyonlarca insanın sokağa çıkması kısıtlandı. 

Çin yeni yıl tatili uzatıldı. Market ve eczaneler dışındaki iş yerlerinin açılmasına izin verilmedi. Birçok insana evlerinden çalışmaları çağrısı yapıldı.

Kamuya açık birçok mekana girişlere izin verilmedi. Ülke genelindeki birçok turistik yer ziyaretçilere kapatıldı.

Sinemalar, oteller, alış veriş merkezleri, tiyatrolar, müzelerin ekonomik kayıplar pahasına açılmasına izin verilmedi. 

Wuhan’a yönelik tüm uçuşlar, tren seferleri ve ulaşım iptal edildi. 

Çin genelinde evlerden çıkışlar sınırlandırıldı. Her eve bir kart dağıtıldı ve bu süreçte ihtiyaçların karşılanması için her evden sadece bir kişinin çıkmasına izin verildi.

Sadece virüse enfekte olanlar değil, bunlarla temas kurma ihtimali bulunan neredeyse herkese koronavirüs testi uygulandı ve Çin hükümeti virüsü bitti denecek seviyeye getirmeyi başardı.

Çin Kızılhaç Başkanı Chen Zhu, koronavirüs salgınının Avrupa'da en yaygın olduğu ülke olan İtalya'ya yaptığı ziyarette karşılaştıklarını anlatırken İtalyanlara sert uyarılarda bulundu. İtalya'nın çok gevşek bir karantina politikası olduğunu belirten Zhu "Ne yapmaya çalışıyorsunuz bilmiyorum ama burada derhal zamanı durdurmamız lazım" diyerek İtalyanları ağır bir dille eleştirmişti.

Çin kutlama yaparken ülkemizde vakaların artması ile virüsün yeterli derecede kontrol altına alınamamasından dolayı şu günlerde ülke genelinde ikinci bir virüs patlaması yaşarmıyız korkusu ile karşı karşıyayız.

Peki ülke olarak Covid-19 virüsünün yayılmasını engellemek için biz ne yapıyoruz?

Covid-19 endişesi ile sağlık ocaklarına giden yada 112 yi arayıp ambulansla hastaneye giden hastalık riski yüksek vatandaşlarımız hastanede yapılan testlerin ardından dolmuş, taksi ve toplu taşıma araçlarına binmelerine göz yumulup evlerine dönmelerine izin veriliyor. (Tabi eve gidiş yolunda kimle ve neye temas ettiği ayrı bir konu.)

Pozitif çıkan hastalara 14 gün evde karantina uygulaması yapıldıktan sonra karantina süresi biten kişilere hastalığının: negatif " teşhisi konması için hiç bir test uygulanmayarak sosyal hayata geri dönmesi sağlandı.

Karantina sonunda kendini iyileşmiş hisseden kişinin hastalığa karşı bağışıklık kazanmış ama taşıyıcı olma riskide karantina sonunda test yapılmayarak göz ardı edilmiş oldu.

Bütün bu olasılıklar göz önüne alındığında yinede ülke olarak Covid-19 virüsünü atlatacağımız umudunu taşıyoruz ve tabikide umudumuz bu yönde olmalı, umarım bizde büyük bir kutlama ile sonunda virüsü yok denecek seviyeye geliriz.

Lakin merak ettiğim bir soru da bu şartlar altında İtalyanlara "gevşek" diyen Çin Kızılhaç Başkanı Chen Zhu, ülkemize bir ziyaret düzenlese bizim tutumumuza karşı tabiri ne olurdu?

FAHRİ YILDIRIM - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.