Fahri YILDIRIM
Fahri YILDIRIM
Halı altına süpürülen Covid-19
14 Eylül 2020 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Dünya’da, Covid-19 hastalığı yaşamı her anlamda sarstı, ticareti, üretimi, tüketimi, günlük yaşamı sosyal ilişkileri tümüyle kötü yönde etkiledi.

Sürecin tıbbi yönlerinden çok, enfeksiyon yayılımı azaldıkça sosyal boyut daha fazla öne çıkmaya başlıyor, toplu taşıma araçları, toplu yapılan düğünler, bayram merasimleri, tatilcilerin dönüşü pozitif olduğunu bilmeyen kişilerin diğer insanlara fark etmeden virüsü bulaştırmalarına sebep oluyor.

Önlem olarak maske kullanımı, hastanelerde, iş yerlerinde ve diğer sosyal yerlerde ateş ölçerler kullanılıp hastalığın önüne geçilmeye çalışılıyor ve kişi isteğine bağlı olarak ta Covid-19 testi hastane ve hastane ile anlaşmalı işyerlerinde yaptırabiliyor. 

Daha bir buçuk hafta kadar önce çalışmış bulunduğum iş yerinde yaptırdığım Covid-19 testinde negatif sonuçla çıktım. Bu sonuç bana rahat bir nefes aldırsa da negatif sonuç çıkması bir dahaki testin pozitife dönebileceği gerçeğini değiştirmiyor.

Pandemi süreci içerisinde sosyal mesafe ve dışarı çıkma konusunda çok dikkatli olmanız, hatta evden çıkmamanız, kendinizi korumanız sadece yüzde elli korunma sağlıyor, yüzde yüz korunma için aynı şekilde diğer kişilerinde duyarlı olması gerekli.

Çevremde kendinde hastalık belirtisi olup ta söylemeyen kişilerin itirafları ile karşılaştım, hatta pozitif çıkacak diye test yaptırmaktan kaçanlar da var, bana bir şey olmaz diyenlerde, böyle kişilerle mecburi irtibat halinde olduğumuz işyeri ve sosyal yaşam çerçevesi içerisinde yüzde yüz ne kadar korunabiliriz ?

Covid-19 testi yaptırmak istemeyenlere de test zorunluluğu getirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Diğer insanların sorumsuzca hareket etmeleri yüzünden kendiniz ve sevdiklerinizin Covid-19 tehlikesini yaşaması ihtimal.

Tehlike demişken, kendi yaşadıklarımı bir anlamda anlatsam konu hakkında aydınlatıcı olacak sanırım.

Benimde öksürük ve ateş şikayeti ile gittiğim sağlık ocağından ambulans ile ulaştığım hastanede yapılan Covid-19 testinde sonuç olarak bu hafta başı pozitif çıkanlardanım.

Pozitif olduğumu öğrenince (genel insan yapısı) ilk önce en yakınlarımdan hastalık bulaşma riskini gözden geçirdim, pozitif çıkma olayında aklıma gelen ilk olarak karantinaya ayrılan çalışma arkadaşlarım olmuştu.

Lâkin olaylara geniş kapsamlı baktığımda sadece sağlık ocağından ambulans ile hastaneye, hastanede test yaptırıp sonuç beklemeye ve eve dönüş yoluna kadar geçen sürecin denetiminde gördüğüm olumsuzluklar Dr. Fahrettin Koca'yı bile çileden çıkaracak düzeyde.

Olumlu ve olumsuz olayları anlatacak olursak, başlangıçta sağlık ocakları çevrenin ehemmiyetini sağlayacak şekilde hasta olduğu öngörüsü olunan kişiyi bir odada tutarak dışarı ile teması engelleyip ambulansı çağırıyor.

Ambulanstan inen sağlık çalışanları sosyal mesafe ile eldiven ve maske vererek rahatsız olduğu görünen kişiyi ambulansa alıyor. Her şey buraya kadar güzel ve olması gerektiği gibi, peki ambulanstan inen hasta hastaneye girdiğinden itibaren evrak işleri bittikten sonra ne kadar denetim altında?

Cevap, maalesef tamamen yalnız bırakılıyor.

Test yaptırmada benim gibi ambulansla gelen de, acaba bende de Covid-19 varmı şüphesi ile gidende aynı sırada olması bile bu bağlamda büyük risk.

Tomografi, sürüntü ve kan testi yaptıranlar test sonucunu tam üç  saat sonra alacakları söyleniyor.

İşte Dr.Fahrettin Koca'yı çileden çıkaracak dediğim yer ilk olarak burası.

Soru şu, Üç saat bekleme süresinde o hasta yada belirtisi olan kişi ne yapıyor?

Akla, hasta hastaneye böyle bir denetimle geliyorsa kesin o üç saat boşlukta da denetim altındadır düşüncesi gelse de, maalesef hasta tamamen boş bırakılıp ister hastane dışına ister hastane içinde istediği gibi gezip istediğini sipariş edip yiyip içebilir serbestliğe erişiyor.

Şimdi siz istediğiniz kadar korunun. Bu hastaları başı boş bıraktığınızda yeni vakalara davetiye çıkarmış olmuyor musunuz ?

Bitmedi,

Hasta, üç saat sonra test sonucunu almak için ambulansla geldiği hastaneden eve nasıl gidiyor ?

En vahimi de bu ambulansla geldiğinizde tekrar ambulansla dönmüyorsunuz, hastanın kendi imkanları ile evine gitmesi isteniyor.

Yani arabanız yoksa toplu taşımacılık kullanacaksınız. İste burası bombanın patlağı yer. Artık hastalık toplu taşımacılıkta kaç kişiye geçerse, bir hapşırmanız yeter.

FAHRİ YILDIRIM - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.