Fahri YILDIRIM
Fahri YILDIRIM
Moriskler
31 Mayıs 2020 Pazar / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Toplumu oluşturan temel yapı ailedir. Ailenin huzur ve mutluluğu¸ toplumun huzur ve mutluluğu anlamında olup, aile sevginin yaşandığı¸ öğrenildiği ilk yerdir.
 
İnsan hayatında çok yüce ve çok anlamlı bir yeri ve değeri olan sevgi¸ saygı ve hoşgörü gibi duygular doğuştan mevcut değil, insanoğlu bu duyguları dünyaya gözlerini açtıktan sonra yaşayarak ve görerek öğrenir. Aile üyeleri birbirlerini sevdiklerinde ve bu sevgiyi birbirlerine aktardıklarında¸ aile kişi için artık koruyucu ve sıcak bir "üs" tür.
 
Aile ortamında sevgi olduğunda¸ herkes hatalarına ve eksikliklerine rağmen kabul edileceğinin farkındadır. Peygamberimiz Hz.Muhammet (s.a.v) sevgiyi imanda gereklilik olarak göstermiş¸  "Müminler birbirlerini sevmede¸ birbirlerine acımada ve merhamette¸ bir vücut gibidir. Bir organ rahatsız olduğunda¸ diğer organlar da onunla birlikte ateşlenir¸ uykusuz kalırlar" (Buhârî¸ Edeb¸ 27) buyurmuştur. Kendi öz anne ve babadan olamasa da hangi dilden hangi ırktan olursa olsun müminin mümine kardeş olduğu ve İSLAMİYET ile müslümanların bir aile olduğu anlamını taşır. 
 
Bu anlama ithafen, İSLAMİYET'in aile kavramına, müslümanların kardeşliğine Endülüs ve Cezayir olayları da büyük ölçüde örnek teşkil eder.
 
Tarihte XII. yüzyılda o dönemin Müslüman Endülüsü, Avrupa’da hiçbir zaman görülmemiş en parlak medeniyetini yaşamış, Kurtuba, geceleri aydınlatılan sokakları ve anestezi yoluyla ameliyatların yapıldığı hastaneleriyle bir milyon nüfuslu bir şehirdi. Ta ki hırıstiyan İspanyolların Sevilla’da 2 Ocak 1481 yılında kurulmuş olan Engizisyon’un müslümanlara yapacakları zulme değin.
 
Endülüs, Osmanlı' dan yardım istediği zaman, Osmanlı henüz Akdeniz hâkimiyetini kurmuş değildi.
 
Şarlken (V. Karl) zamanında, İspanyollar’dan büyük zulüm gören Endülüs müslümanları
Osmanlı himayesinde müstakil Cezayir emîri olan Hızır Reis’ten (Barbaros) yardım istediler, yalnız kalıp zulme uğrayan müslümanlar ikinci sınıf vatandaş haline gelmiş çok geçmeden Morisk diye isimlendirilmişlerdir. (Morisk, zorla Hristiyanlaştırılmış Müslüman anlamını taşır.) 
 
Hızır Reis ( Barbaros Hayrettin Paşa) İspanya sahillerine Osmanlı' dan ayrı topraklarda olsa da  zulüm gören Endülüs müslümanlarına, yedi defa gönderdiği otuz altı parçalık donanmasıyla 70.000 müslümanı kurtardı ve Cezayir topraklarında iskân etti. Buna benzer bir çok yapı ve davranışı sebebi ile Osmanlı İmparatorluğu Türk adıyla İslam'ın ve müslümanların savunucusu olarak görülmüş ve çok sevilmiştir.
 
Yakın tarihimizde Mısır' da halkın oyları ile seçilen İslamiyet yanlısı Mursi'yi darbe ile devirenlerin kimlerin çıkarlarına çalıştıklarını biliyoruz. 
 
Benzer olay da iç karışıklık çıkartılarak öldürülen Libya lideri Kaddafi' nin katilleri içinde geçerliliğini koruyor. Şimdi de aynı Mısır'da darbe ile başa gelen Sisi gibi, Libya, Hafter güçlerinin baskısı altında, lâkin Türkiye'nin, Libya'da askeri ve lojistik destek vermesi ile birlikte şer güçlerin istedikleri hedefleri doğrultusunda gitmiyor.
 
Türkiye'nin  verdiği destek ile Libya kardeş sıcaklığını hissedip şer  odaklarına karşı direniyor ve sürdürdüğü haklı mücadeleyi kazanacağı da aşikar. Bu yapılan yardım ve haklı direnişe verilen destek, hem Türkiye' ye bir kardeş ülke, hem de stratejik bir ortak sağlayacaktır. 
 
Belkide bu direniş kıvılcımı Mısır'ı da etkileyip, darbe ile başa gelenlerin yerine halkın seçtiği liderlerin yönetime gelmesine vesile olur.
 
FAHRİ YILDIRIM - GÜNCEL ANALİZ
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.