Fahri YILDIRIM
Fahri YILDIRIM
Türkiye Almanya değil
10 Mayıs 2020 Pazar / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Kulağa " Ceddin Deden Neslin Baban " diye birşey söylense hemen akla Mehteranlar ve Osmanlı'nın yapmış olduğu seferler, kazandığı savaşlar gelir. 
 
Aksine Mehterhane 1826 da II.Mahmud tarafından kaldırılıp, 1914'te Enver Paşa'nın emriyle Mehteran-ı Hakaniye adıyla yeniden kurulana kadar kapalı kalmıştır.
 
" Ceddin Deden " 1865 yılında doğan ve 1927 yılında vefat eden İsmail HAKKI beyin eseri olup malesef düşünülenin aksine Osmanlı'nın bu marşla savaşa girmişliği mevcut değildir.
 
Söylentiye göre Mehteranlar savaşa girmeselerde savaşı yönlendiren marşları, Mete Han'ın ıslıklı oku gibi orduyu padişahın istediği doğrultuda yönlendiriyor olduğu özelliğine de sahipler.
 
II.Mahmud' un Mehteranları, Yeniçeri Ocağı hatta Yeniçeri mezarlarını dahi kaldırması ile birlikte Mehteran ve Mehteranları marşların savaşlardaki kullanımı hakkındaki bilgiye de yeterli incelikte ulaşmamız mümkün değildir. Lâkin günümüze ulaşan net bilgi ile savaşlarda kullanıldığı bilinen ve günümüze kadar gelen tek marş Hücum Marşı olarak bilinmektedir.
 
Burdan yola çıkarsak yeşil çamda ki tarihi filimlerde " Ceddin Deden " marşının bestelendiğinden çok önceki zamanlarda kurgulanıp gösterime sunulması zihinlerde daha eski olduğu kanaatine vardırması ihtimaldir.
 
Filmi güzel göstermek amaclı uygulanan bu görsel insanların zihinlerinde tarihsel yanılgılara ve yanlış yönlendirmeye sebep olmuş. Aynı birilerinin 'İnanç vergisi' diye bir vergi koyulsun. 'Ben inançlı değilim' diyenler ya da camileri kullanmayanlar bu vergiyi ödemesin. Çünkü bazıları diyor ki, 'Almanya’da kilise vergisi var.' Doğru var. Ama kiliseye gidenler veriyor. demesi gibi.
 
Türkiye'nin Almanya olmadığını tarihsel ve yapısal hiçbir benzerliğe sahip olmadığı halde sözleri ile bazı kesimlere gönderme yapması suyu bulandırmaktan öteye gitmiyor, öyleki diger taraftan nüfus cüzdanlarına tekrar din hanesi açılsa, orada kişi beyan yapıp dinini ortaya koysa, müslümanım demeyenlerin  camilerinden cenazeleri kaldırılmaz.
Kemalist olmayanların vergilerinden de kemalistlerin önem verdiği ritüellere pay alınması halinde durumun gideceği noktayı hesaplamak ne kadar kolay olur ?
 
FAHRİ YILDIRIM - GÜNCEL ANALİZ
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.