Fahri YILDIRIM
Fahri YILDIRIM
Kolay yaşamaya yazılan türkü
9 Mayıs 2020 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Kaliteli ve hep daha iyi  yaşama arzusu hemen hemen her insanoğlunda var olan bir olgu. Zengin olma hayali villalarda oturup, pahalı markalar giyme, yiyip içip hesapsızca harcama yapma isteği.Hatta bu uğurda hırsızlık yolsuzluk, yalan dolana sapmış bir çok insan ve insanların hazıra dayalı yaşam arzusunu kullanan yönetimlerin kurguladıkları sömürü sistemleri temelinde hep " kolay yaşam" düşüncesini kullanır.
 
Peki kolay yaşam hazıra dayalı bir ömür sürmek mi ? 
 
Kolay yaşama hayali, üretmeyi ikinci plana atma ile tüketmeye yönelik yaşamların üreticilerin yönergesinde yaşamanın zorunluluğunda kalmakta. Bazı küresel sermayeler doğallıktan uzak ürettikleri mamulleri kitlelere, kolay ve ucuza satmakla hatta hediye ederek hazıra alıştırdıkları kitleleri kendine bağımlı kılıp, küresel sömürge haline getirmekte çok mahirdirler.
 
Bir örnekle, geçmişteki tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu zamanları anlatan ilkokul ögretmenim çocukluk zamanlarına gelen ABD nin marshal yardımını, köylere dağıtılan süt tozlarının bir hafta inek yavrusuna verdiklerini, bir hafta sonra buzağının annesini tanımadığını hayretler içinde anlatmıştı.
 
Marshall yardımı ile bu traji komik hikayeyi oluşturan  olaylar dâhilinde kitlelerin hazıra alıştırılıp, küresel sermayenin istediği tüketici sınıfını nasıl oluşturduğunu anlamak zor değil.
 
Marshall yardımı tam olarak nedir diye soracak olursak, 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe giren Türkiye'de çok bilindik Amerika kaynaklı yardım paketidir. Bu yardım paketinden 
yararlanan ülkeler arasında , 16 ülke ile birlikte Türkiye de bulunmaktadır. 
 
Dünyanın en büyük mısır üreticisi Amerika, ülkesinde birikmiş olan mısırı eritmenin yolunu da , diğer ülkelere satıp ihracat yapmada bulmuş olup o dönemde bir çok zeytin ağacının sökülmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Amerika'nın Marshall yardım paketinden faydalanmak isteyen ülkelere "mısır özü yağı alma " ön koşulunun olduğu, Türkiye'de buna, karşılık ilk margarin fabrikasını kurmasından sonra hala margarin tüketiyoruz.  
 
Enteresandır ki insanları margarin tüketsinler diye zeytinyağının ısındığında kanser yaptığını öne sürüp bu iddiaları ortaya atmalarıdır. 
 
Velhasıl insanımız bu tarz haberlerle zeytin yağından uzaklaştırılıp margarine, süt  yerine yapılışı kolay olan süttozuna alıştırılmış, kötüledikleri zeytinyağına türkü bile yazılmıştır.
 
"Zeytinyağlı yiyemem aman, basmadan fistan
giyemem amann"
 
FAHRİ YILDIRIM - GÜNCEL ANALİZ
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Şukran YILDIRIM 9 Mayıs 2020
Tşkler Fahri Bey Yazılarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum devamini bekliyorum..
Şükran Yıldırım 9 Mayıs 2020
Tşkler Fahri Bey Yazılarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum devamini bekliyorum..
Şükran Yıldırım 9 Mayıs 2020
Tşkler Fahri Bey Yazılarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum devamini bekliyorum..