Fahri YILDIRIM
Fahri YILDIRIM
23 Nisan'ın yansıması
29 Nisan 2020 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Geçtiğimiz günlerde Ekrem İMAMOĞLU' nun 23 nisanda dağıtmış olduğu kitapçıklar tartışma konusu oldu. Kitapçıkta bulunan fotoğrafta üç semavi dinin, din adamları olan imam, rahip ve hahamın yanında bir dördüncü kişi olarak ta alevilerin önder kabul ettikleri Dede konmuş.
 
Üç semavi dinin yanına kitapçıkta ki  görselde gösterilen " Dede " müslüman değil mi ?
 
Ya da ayrı bir dinin temsilcisi mi ?
 
Görselin amacı yada hedefi hakkında İmamoğlu herhangi bir açıklama yapmadı lâkin kendisini İmamoğlu taraftarı gören bazı kesimler inanç özgürlüğünü tasfir eden resim olduğu ön görüsünde.
 
Daha geçen sene Almanya nin eski Cumhur Başkanı Christian Wulf, İmamoğlu na Berlinde bir " Dostluk Ödülü " vermişti. Wulf un konuşma bitimindeki sözleri " Meclis çatısı altındaki ibadethanelerde müslümanlar kâbe ye dönerek, hıristiyanlar haç çıkararak, yahudiler ve aleviler kendi dini ritüellerini yaparak ibadetlerini yerine getiriyor, bu bizim zenginliğimizdir" diyerek konuşmasını bitirmişti. Bu ifadede açıkça aleviliği müslümanlıktan ayırma " Ali' siz Alevilik " olgusu ile ayrı bir din olgusu ortaya çıkartma çabasını ortaya koymaktadır.
 
23 Nisan' da dağıtılan kitapçıklarda herhangi kalıba sığmayacak yapıda hazırlanmış arka planın Avrupa' da 1970 lerden itibaren hazırlamakta olduğu din olgularının ülkemizde nasıl yansıdığını görmekteyiz.
 
FAHRİ YILDIRIM - GÜNCEL ANALİZ
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Güzel tespit kaleminize sağlık.