Fahri YILDIRIM
Fahri YILDIRIM
Libya Manifestosu
8 Ocak 2020 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Olaya özetle çok uzakta yaşanmamış geçmişte, yaşananlardan bahsederek girmek istiyorum. 
 
Zamanında Sırpların, Rusya destekli Yugoslavya'da ki Müslümanlara yaptığı soykırım girişiminde, Türkiye' den desteği Necmettin Erbakan yaptırmıştı. Çok sayıda olmasa da, el altından gönderdiği silahlarla, Adem JASHARİ önderliğinde U.Ç.K birliğini kurmuş az da olsa eline geçen silahlarla, önce Sırpların bir bir bölgeden çekilmesini sağlamış, sonra küçük bir birlik olan U.Ç.K, Kosova'yı düşmandan temizleyip, ülke olduğunu dünyaya duyurmuştu.
 
Öyle ki, küçük bir yardımın etkisi bölgede büyük olmuştu.
 
Lakin bu Necmettin ERBAKAN''ın yaptığı yardımdı, ülke olarak Türkiye olaya el atmadı. 
 
Dönemin başbakanı Tansu Çiller "Sınırlarımızın dışında yapılacak bir çatışmaya girecek değiliz" dedi ve Türkiye olarak Avrupa'nın göbeğindeki desteğimiz olan Müslümanları bir nevi  yalnız bırakmış olduk, 5 Temmuz 1999 da Türk birliği NATO ile ancak bölgeye giriş yaptı bu bile halkta büyük sevince sebep olmuştu.
 
Bu sevincin sebebi şöyle ki, Türkiye’de farkedilmesede, Osmanlı’nın mirası olarak görülen Türkiye Cumhuriyeti’nin, Osmanlı’nın  hüküm sürdüğü diğer dünya ülkelerinde hâlâ Osmanlı'dan beklenen Türkler Müslümanlara yardım eder düşüncesi ile var olduğundandır.
 
Avrupa'nın ortasında olan bu gelişmeler, Libya konusunda da bölgesel olarak farklı yerlerde gözükseler de  bizim orda olmamız Türkiye açısından her yönlü tarafımıza olur.
 
Örneğin 1993 sonrası soykırım döneminde, ABD, Rusya destekli Sırpların, Avrupa’nın ortasında bu kadar ilerlemesine göz yummadı, hem Rusya’ya göz dağı vermiştir, hem bölgede üst kurmuş, zaten soy kırım yapılmış ve Müslüman katliamı onlarında işine gelmişken, kalan halka da kurtarıcı  kahraman gibi ortaya çıkarak, bir taşta kuş katliamı ile olaya el atmıştır. 
 
Ne kadar yazık ki zulümden kurtulan Müslüman topluluk, dükkanlarının isimlerine bile Clinton ismi vermiştir, bir nevi Türkiye’den beklenileni yapan ABD'ye minnet borcunu öder gibi.
 
Şuan Libya'nın destek çağrısına Türkiye’nin gitmesine ne gerek var diyenlere, ya da şehit olacak askerlerin ne uğruna şehit olduğu konusunda ihtilafa girenlere ithafen, Osmanlı’nın mirası olarak görünen Türkiye'nin mirasa sahip çıkıp kendinden beklenen yardım çağrılarına el uzatması ile ABD'nin, Avrupa'nın göbeğinde kurduğu üstten nasıl faydalanıyorsa bizde aynı ölçüde Libya'da ki konumumuzdan faydalanabilmemiz olağandır.
 
1974 te, ABD'nin, Türkiye'ye yoğun ambargosunda Türk-Libya Petrol anlaşması imzalandığını dünya bize sırtını dönmüşken, Libya'nın uygun fiyatla 3 milyon ton ham petrol ve 200 bin ton fueloil vermeyi taahhüt ettiği yardımı unutmamak gerekir.
 
Ne verirsen elinlen o gelir peşinden.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Hasan can 9 Ocak 2020
Aynen katiliyorum yorumuna nasil ki biz zor durumdayken libya bize yardim ettiyse simdi onlar zor durumda biz yardim edecez