Fahri YILDIRIM
Fahri YILDIRIM
Sadece bir oyun deyip geçmeyin!!!
7 Eylül 2019 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Eve ben bile ps almıştım yalan değil başına geçtiğin zaman 3 saat 4 saat kalkmıyorsun öyle böyle oyun yapmıyor dost yüzlü düşmanlar.
 
Atatürk'ün " Bu günün küçükleri yarının büyükleri" sözü geliyor aklıma düşününce.
 
Günümüz şartlarında keyfi hayat artık oyunlarda maalesef. Art niyetli yazılımcılar, vermek istedikleri bilinç altını en iyi oyun stratejilerinde ilmek ilmek işleyip genç beyinleri istekleri yönde etkiliyorlar. 
 
Örneğin savaşlı bir oyun aldınız kanınız kaynıyor savaşacaksınız, çayınız kahveniz yanınızda, keyifle oyuna girdiniz.
 
Oyun sizi direk Irak'a ya da Afganistan'a götürüyor, ve gidip müslüman birliklerine sızma görevi ile sizi istediği oyunun içine alıyor, siz gidip oradaki birlikleri imha ediyorsunuz ya, oyun da olsa bölümü atlamak için karşınıza çıkan müslüman birliklerini  düşman görüp öldürdüğünüzün farkında bile değilsiniz.
 
Size düşman olarak Irak’lı, Afganistan'lı müslümanlar çıkıyor ve artık müslüman da olsa gözünüze düşman gelip oradaki öldürme işlemini yapıyorsunuz. Düz baktığınızda amaç bölüm geçmek ne olacak ya deyip geçersiniz belki ama öyle değil.
 
Amaç oyun ya hani oynadınız gitti, peki ya görsel ve zihinsel hafıza ?
 
Bunları bir yerde depolayan bir zihniniz var, ihtiyaç duyduğunuzda kaşınıza çıkartıyor tüm bunları.
 
Eğer alt yapınız, karakteriniz sağlam ve iyi ise atlatabiliyorsunuz ya değilse ?
 
Oyun ismi vermeden konuya geçiyorum, birazda oyunun konusunu anlatarak tabi.
 
Önüne geleni gasp edip istediğini yapan bir adam figürü çıkartmışlar, oyunda ve her şeyi yapıyorsun. Gasp ediyorsun onun motorunu, arabasını alıyorsun yıkıyor yakıyor hep kaçıyorsun, her şeyi yapma hırsı ile ilerliyorsun. Bu tarz bir oyun oynayan  yaşı 30'a yakın internet cafe işleten bir arkadaşım oldu.
 
Az önce bahsettiğim oyunu tam 8 saat oynadığını, oyun sonrası eve gitmek için dışarıya çıktığında motorsiklet kullanırken karşısına çıkan kamyona arkadan çarpmadan son anda durabildiğini endişe ile bana sohbetimizde anlattı.
 
Merakımdan motoru iyi kullanan arkadaşıma neden son anda diye sordum, verilen cevap yazılım şirketlerinin tam da almak istedikleri şeydi.
 
8 saat oyundan sonra, aklının hala oyunun içinde olduğu, kamyona çarpsa da bir şey olmaz düşüncesini atamayıp, oyunu gerçeklikle karıştırdığı bir kaç saniye olduğunu söylemişti, son anda frene basarak bir kazaya engel olmuş ve kurtulmuştu. 
 
Bakıldığında o bir yetişkin, ya çocuklarımız ?
 
Beyni ve bedeni daha yeni gelişen bir birey, geleceğimiz olan çocuklarımız, oyunda geçirilen onca zamandan sonra, oyunla gerçeği karıştırma ma ihtimali nedir ?
 
Yani  daha bir çocuksanız öğrenme çağında ve görüp yaşadıklarınızı gerçekliğe daha yakın tutuyorsanız, gerçek hayatı oynadığınız herhangi bir oyun sanmanız neden daha olası olmasın? 
 
Bu oluyor ve özellikle yabancı yazılım firmaları, olmasını istediği şer  oyunlarının üzerini süsleyerek servis ediyorlar!!
 
İşin aslı ebeveynleri ne öğretirse öğretsin asıl çocuklarınıza istediğini öğreten İngiliz, Fransız, ABD’li vb.. yazılımlı oyun şirketleri oluyor.
 
Unutmayalım, bu günün küçükleri yarının büyükleri olacak!!  
 
Lütfen zihninizi açık tutun, geleceğimiz, çocuklarımızın ileride karakterli bir birey olmasını istiyorsak, takipte kalıp oynadığı oyunları biz yönlendirelim. 
 
İleride yazılımı bizim yapacağımız çocuklar yetiştirelim ama ilk önce çocuklarımızı yazılım firmalarından önce biz yetiştirelim.
 
Gününüz güzel, geleceğimiz aydın olsun. ..
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.