Esra VARIMLI
Esra VARIMLI
Atamızın ümidi gençler
19 Mayıs 2020 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bugün bayram… Bugün milli mücadelemizin yıl dönümü…
 
Yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle sokaklar, statlar boş ama bayraklarımız asılı, heyecanla akşamı bekliyoruz. 23 Nisan’da olduğu gibi yine akşam, bu sefer saat 19:19’da pencerelere, balkonlara çıkıp hep bir ağızdan İstiklal Marşımızı okuyacağız.
 
Mustafa Kemal Atatürk; Samsuna çıkışıyla başlayan, ulusumuzun sömürüye başkaldırışı ve bağımsızlık mücadelesine uzanan; Türk tarihinin seyrini değiştiren 19 Mayıs gününü aynı zamanda gençlerimize armağan etmiştir. Peki hiç düşündünüz mü neden gençlik?
 
Nutuk ve Gençliğe Hitabede ki söylemlerinden anlaşılacağı üzere Atamızın gençlere ne kadar önem verdiği ortadadır. Çünkü Türk milletini ileri götürecek olan yozlaşmış, eski zihniyet değil genç fikirlerdi. Aynı zamanda burada “gençlik” kavramı yalnızca yeni nesil değil, aydınların yenilikçi fikirleri olarak da yorumlanabilir. Yine de pek çok zorlukla kurulan cumhuriyette eski ve yeni arasında bir köprü görevi üstlenen; bilgiyle yetişen, sorgulayan genç nesile düşen görev çok daha fazla olmuştur. Bu sebeple ailede başlayan ve “güvenilir” kurumlarla devam eden “doğru” eğitim gençlerimizin topluma faydalı ve sosyal sorunlara duyarlı bireyler olarak yetişmesinde büyük önem taşıyor. Günümüzde de spordan bilime, kültürden sanata Türk gençleri her alanda ülkemizi gururlandırıp bayrağımızı dalgalandırıyor…
 
Bizlere düşen de; başta ulu önderimiz olmak üzere, büyüklerimizden devraldığımız sorumluluğu çocuklarımıza, torunlarımıza devretmek, iyi insanlar yetiştirmek, barış ve huzur dolu bir ülke bırakabilmektir. Kısacası görevimiz hala devam ediyor… Bazen umutsuzluğa kapıldığımız dönemler olabilir… Ancak çözüme ulaşmak; inandığımız doğrular için pes etmeden çabalamak, birlik ve beraberlikle mümkündür.
 
Bizler son nefesimize kadar Atamızın “Bütün Ümidim Gençliktedir!” sözüyle güvenerek bıraktığı aydınlık fikirlerin takipçisi ve en büyük emaneti Cumhuriyetimizin bekçisi olacağız. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun!
 
ESRA VARIMLI - GÜNCEL ANALİZ
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.