Esra VARIMLI
Esra VARIMLI
Adalar'ın Özgür At'ları…
20 Ocak 2020 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Geride bıraktığımız gün TBMM Genel Kurulu’nda Hayvan Hakları Komisyonu raporu görüşüldü. Çoğunluğun olumlu görüşe sahip olduğu bu ortamı “Hayvan Hakları ile Uzlaşabilmek” yazımda detaylı olarak ele alacağım.

Şimdi ise bu görüşme esnasında paylaşılan bir habere değinmek istiyorum. Komisyon üyelerinden CHP’li Gülizar Biçer Karaca konuşması esnasında Adalar'da ki faytonların tamamen kaldırılmasına yönelik mutabakata varıldığını paylaştı.

Akşam saatlerinde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun sosyal medyadan yaptığı açıklamayla haberi doğruladı ve detayları paylaştı. Belediye tarafından 277 tescilli fayton plakasının 300’er binden, fayton başına 6 atın da 4’er bin liradan alınacağı; ulaşımın elektrikli araçlara yapılmaya devam edileceği; atların doğal yaşam alanlarına bırakılacağı öğrenildi.

Bu tabii ki uzun süredir beklenen bir haberdi. Hayvan hakları savunucuları yıllardır bu alanda çalışmalar gerçekleştirmekteydi. Geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan Hayvan Hakları Komisyonu ise çalışmaları süresince Adalar'da yerinde inceleme gerçekleştirmiş ve atların içinde bulunduğu vahim koşullara şahit olmuşlardı.

Hazırlanan raporda faytonların kaldırılması tavsiye edilirken, aynı zamanda tarihi değeri göz önünde bulundurularak sınırlı sayıda faytonun çalışmaya devam etmesi yönünde bir şerh de mevcuttu.

Seçim vaatleri arasında fayton sorununu çözmek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da faytonların kaldırılacağını ancak 35 adet faytonun turistik amaçlarla kalması yönünde talepler olduğunu açıkladıktan sonra bekleyiş içerisinde olan hayvan hakları savunucularından tepkiler gecikmedi.

Elbette haklıydılar çünkü özgürleştirmeden bahsedilirken bir grubun zulme maruz kalmaya devam etmesi asla tarih ve kültürle meşrulaştırılamazdı.

Bu tartışmalar sürerken yapılan Ruam taramasında hasta atlar tespit edildi ve 81 at için itlaf kararı verildi. Bu karara tepki İBB binası önünde başlayan “Yaşam Nöbeti” ile geldi. Ne yazık ki atlar kurtarılamadı… Karantina süreci ve faytonların 3 ay boyunca durdurulması Ada sokaklarında sessizlik yaratsa da hem Ada'lılar hem de sivil toplum kuruluşları ulaşımın ne zaman ve nasıl devam edeceği konusunda cevap bekliyordu.

16 Ocak tarihinde ilan edilen bu karar; zulme şahit olan siyasilerin, bu zulme başından beri dur diyen hak savunucularının ve günlerdir Belediye binası önünde barışçıl bir şekilde eylem hakkını kullanan aktivistlerin başarısıdır.

Tabii eğer yaptırım gücü olan bir "Hayvan Hakları Kanunumuz" olsaydı hayvana eziyetten el konulup kurtarılabilecek atlar şuan ancak parayla satın alınıp özgürleştirilebiliyor. Diğer yandan faytoncuların aldığı ücrete tepki gösterirken çok değerli bir arkadaşımdan o ücretin tazminat değil, faytoncuların fayton kullanabilmek için ihalelerde ödedikleri bedelin iadesi olduğunu öğrendim.

Bu perspektifte değerlendirnek gerekirse yük hayvanlarının haklarına duyarlılık açısından çok ama çok iyi bir noktada olduğumuzu ve bunun çok kısa süre içinde kanunla pekişeceğini söylemek kesinlikle yanlış olmaz.

ESRA VARIMLI - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.