Elif Satı KALAYCIOĞLU
Elif Satı KALAYCIOĞLU
Teknolojide İnsan Kirliliği
27 Ağustos 2020 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Merhaba değerli okurlar,

Biz insanoğlu kendi irademizle, hareket edebilen varlıklarız. Sadece değişen tek şeyse şartlar ve çıkarlarımız. Günümüz dünyasında araçlarla amaçlar birbirine karıştırıldığından, insanlar çok tehlikeli haller içindeler. ‘’İşte teknoloji de buna bir örnek. ’’Sanal dünya giriverdi hayatımıza tam da bu günler de, çok da işimize geldi sanal alemin, yalan insanları olmak. Ben uğraşamam ama sen buralarda olursan da hayır demem, diyecek kadar korkar olduk bir şeylerin peşinden gitmeye. ’’Hissiz ve bencil karakterler oluverdik.’’

Aklımıza hiç gelmedi bir gün yalnız uyanmanın ne kadar korkutucu olacağı.
Kendi doğamıza hasret yaşadığımızı bile anlayamaz hale geldik. Her düşünceyi isteği iki tuş arasına sıkıştırıp bütün hayatı sanal yaşamaya çalışmak hiç bir şeye bağlanmamak insanın doğasında boşluk ve anlamsızlık duyguları yaşamasına neden olmaz mı.? İşin özeti Teknoloji çok büyük bir fırsat ekmek kapımız hayatımızın ekseni ama, insanlar sorumsuz davranışlarını egolarını, akla hayale sığmaz yalanları teknolojiyi alet ederek kötü yönde kullanmaya gerek duyuyorlar. Bunulada, kalınmayıp sizin özel hayatınızı teknoloji üzerinden yorumlama cesaretine erişiyorlar. Yine yeterli gelmiyor istedikleri zaman dilimi içinde sizle iletişime geçme hakkını görüyorlar kendilerinde. Ve daha acısı benim çok sinirlenerek ve denk geldiğimde ciddi uyarı getirdiğim yazım biçimi. Örneğin; SLM, MRB, NBR, GRŞ, TSK, OK, gibi uzayıp giden sorsan adına Türkçe konuştuğunu zanneden zavallı insanların cehaleti. Türkçemizi doğru yazıp konuşmak bu kadar mı zorunuza gidiyor. Bunu okuma yazma bilmeyen biri yapsa anlayacağım şaşkınım, üzgünüm Üniversite bitirmiş mesleki duruşlarının farkındalığını dahi kavrayaman insan topluluğu bu iletişim türünü daha sıklıkta yapıyor. Vaktiniz yoksa Türkçeye ihanet etmek yerine vaktiniz olunca yazmayı deneyin daha itibarlı olursunuz.  

Unutmayalım insan davranışları ile değer kazanır. Kimi davranışları onu insanlar arasına önemli, saygın bir konuma yükseltirken, kimi olumsuz davranışları ise onun tüm saygınlığını, güvenebilirliğini yok eder. İşte insanda doğruluk tam da böyle bir davranıştır. Yani gerçekle söylenenlerin uyuşmasıdır. Hayatta her zaman düşüncelerimizin, sözlerimizin gerçeği yansıtması gerekir. Ağzımızdan çıkan sözlerin kendi içinde bir tutarsızlık oluşturuyorsa hiç kuşkusuz orda bir sıkıntı vardır. Kesin olarak doğru diyebildiğimiz şeyler de ispat vardır, şahit vardır. Yalan söyleyen kişi toplumda asla sevilmez. Kimse onun sözüne güvenmez, ona değer vermez. Hiç kimse ona sırrını vermez, özelini paylaşmaz. Bazen yalancılık  öyle hal alır ki haklı dahi olsa kimse ona inanmaz, Acaba yine başka bir yalan mı diye şüpheye kapılırlar. Unutmamak gerekir ki, doğru olmak, her ne şartta olursa olsun doğruyu söylemek gerçek bir  eylemdir. Yaşantımızın içinde düşünen insanın geliştiği evrensel bir yaşamın parçaları olan biz insanoğlunun eğrileri doğruya çevireceği güzel ve aydınlık günler dilerim.

ÖNEMLİ NOT:

Yapılan araştırma ve görüşmelerim sonrasında sosyal sayfalarınızdan sizlere ulaşıp  yurtdışında yaşadıklarını söyleyen E-posta adresleri yabancı uzantılı olan kendilerini asker, işadamı ya da, iş kadını gibi tanıtan insanlara lütfen itibar etmeyiniz.

Burada ki, gerçek amaç bankada bulunan paralarını aklatacak insanları bulup onları etkilemek. Kişileri özenle seçip sohbet etmeye başlayıp sonra güvenlerini kazanarak  zaaf noktasından yakalayıp ciddi dolandırmaktalar.
İkinci şık ise Türkiye’de insanların ekonomik alt yapısını araştırmak.

ELİF SATI KALAYCIOĞLU - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.