Elif Satı KALAYCIOĞLU
Elif Satı KALAYCIOĞLU
Yaşamı çok seviyorum
7 Mart 2019 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Elif hanım, pozitif olmayı nasıl başarıyorsunuz.? Bu konu hakkında bizlere de,
bir şeyler önerip yazar mısınız.? Öncelikle, iyi bir enerji yayabiliyorsam ne mutlu bana ve gönül dolusu teşekkür ediyorum kıymetli okurumuza. Böylesi hoş bir ricayı asla göz ardı etmeyerek, elimden geldiğince yazmaya gayret göstereceğim. Parmaklarım buluştu klavyemle ruhum düşüncelerim su gibi akacak sizlere. Yazmaya başladıkça neler dökülecek yetişkin bilincimden bana da, sürpriz olsun güzel insanlar.
 
Esasında konuya ‘’Mutluluk ve Mutsuzluk’’ diye başlamak istiyorum.
Aslında mutsuzlukla baş etmenin ilk adımı insanın kendisini tanımaktan geçiyor. Bir başka adıyla da, kendi iç dünyamızla yüzleşmek diyorum buna. Mesela şu anda olduğum durumda beni ne mutsuz ediyor, ne canımı sıkıyor diye sormak lazım. Etrafımda devamlı neşe saçan ve üzgünken nadir gördüğüm insanlarım var benim. Böyle insanlar girdikleri ortamı da neşelendirip size enerjisini aktarabiliyor. Genel olarak neyi ya da, kimleri seçersek onu çekeriz hayatımıza. Geçmiş yıllarımda oldukça negatif yanlarım çoğunluktaydı. Bazı durumlarda fazlasıyla kendimi kasmanın verdiği olumsuzlukları oturup düşündüğümde işte o zaman karar verdim bu çizginin ne bana nede yakınımdaki insanlara faydasının olmadığını. 
 
Peki ne yapmalıydım. Aslında bunun cevabı çok zor değildi. İlk olarak kitap okumaya başladım. Bir kitap insanın tüm hayatını değiştirir deriz esasında değişen bakış açımız ve pozitife olmaya başladığımızda hayatımıza yansıttıklarımızdır. Kendimizi yaşadığımız  hayatı sevmektir. Hatta sabah kalktığımızda aynaya bakıp “şükretme egzersizleri” uygulamaktır.
Bir insanın neşeli ve mutlu olması için öncelikle kendini sevmesi, tanıması gerek daha sonra da iç huzuru bulması. Lütfen sıkıntıya, kedere, üzüntüye, ileriden bakalım.. 
 
Bizi üzen bir şey’in ( lerin ) 1- hafta sonra ya da, 5- ay sonra görünenin aslında bir nokta küçüklüğüne indiğini göreceğiz. Tabi verdiğim örnekleme boş vermişlik, gamsızlık, değil, sadece anı yaşamak. Ve karşımızda ki,  kim olursa olsun benim sana ihtiyacım var ve bana kattıkların için teşekkür ederim diyebilmek. Yazdıklarımı okurken çoğu kişinin para olmadan mutlu olunmaz dediğini de, hisseder gibiyim. ’’Dalai Lama’’ bu konuda şöyle diyor;  Sakin ve barış dolu bir zihinsel durumu koruyabilirseniz, sağlığınız kötü iken de mutlu biri olabilirsiniz. Olağanüstü zengin biri de olsanız, yoğun bir öfke ve hiddet anında sahip olduklarınızın tümünü kırıp atmak da isteyebilirsiniz. O anda elinizdeki zenginliklerin hiçbir anlamı yoktur. Büyülü bir refah örtüsünün altında, hayal kırıklığına, gereksiz kavgalara, uyuşturucu ve alkol bağımlılığına kadar götüren ciddi ruhsal huzursuzluk vardır. Varlığın, zenginliğin, aradığınız tatmini ve neşeyi getireceğinin garantisi yoktur. Diğer yandan eğer içsel niteliğe, sakin-dingin bir ruha ve içinizde belirli bir dengeye sahipseniz dışsal olanaklarınız eksik olsa bile mutlu ve neşeli bir hayat yaşamanız mümkündür.” Der.
 
Güzel insanlar dostlarım, arkadaşlarım, hayatınızda sizi üzdüğünü yorduğunu hatta tüketme noktasına getirdiğini gördüğünüz her şeyden arının ve kapılarınızı bu tür olumsuzluklara kapatmaktan çekinmeyin. En önemlisi de asla kaybetme korkusu ile yaşamayın gidecek olanı tutmak zordur. Bırakın gitsin. Ve bir öneridir sadece  mutlu olmak için kendinize şu olduğunda çok mutlu olacağım demeyin. Anı yaşayın. Çünkü geçmişin üzüntüsü, geleceğin endişesi derken şimdi yaşadığınız an elimizden uçup gidiyor. İyimser, hoşgörülü, aktif sosyal çalışmalar içinde bulunun her bulunduğun yerden ne öğrenir ne öğretirim ruhu ve başarısı içinde olun. Bol bol kitap okuyun. Her şeyin sizde başladığını ve yüzde yüz düşünce gücünüzü zorlayın.
 
‘’BOL MİMİK, POZİTİF BİR HAYAT DİLİYORUM."
 
Sevgilerimle...
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.