Dyt.Büşra SÜRÜCÜ
Dyt.Büşra SÜRÜCÜ
Sigarayı bırak ama kilo alma
27 Ekim 2018 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Sigarayı bırakırsam kilo alırım diye korkuyorum, bunun önüne nasıl geçeceğim diyenler için 5 püf nokta ile bunun üstesinden geleceğiz.
 
Öncelikle neden sigarayı bırakınca kilo alınır ondan bahsedelim.
 
Sigarayı bırakınca oluşan boşluk hissi yiyeceklerle doldurulmaya çalışılır. Bu da haliyle kalori alımını artırır. Özellikle avuç avuç yağlı tohumlar dediğimiz kuru yemiş tüketimi sağlıklı olmalarının yanında yüksek kalori içerdiklerinden dolayı kiloyu da beraberinde getirir. Sigara tüketen kişiler genellikle sigara içmek için yemek sonlarını tercih ederler. Yani sigarayı yaktıkları an yemek yemeye son verirler.
 
Sigarayı bırakınca da yemeği sonlandıracak bir unsur olmadığından yemek yeme davranışının son bulması çok daha uzun sürer. Artan besin tüketimi ile kilo alınması da olağan hale gelir.
 
Ayrıca sigaranın içerdiği yüksek doz nikotinin vücuttan atılmaya çalışılması ile de kan şekerinde düzensizlik olabilir. Bu da bireylerde sürekli yeme ihtiyacı oluşturur. İşte tüm bunların üstesinden gelmemizi sağlayacak 5 püf nokta!
 
1. Daha fazla çiğneyin.
 
Tokluk hissi bizde 15-20 dakikadan sonra oluşuyor. Oysa biz 15-20 dakikada çoktan yemeğimizi yiyip bitirmiş oluyoruz bedenimiz ne olduğunu anlayamıyor bile. Eğer daha fazla çiğner, yemek yeme süremizi uzatırsak tokluk hissini yaşar kendimizi frenleriz. Tatlılara, yüksek kalorili şekerli içeceklere yönelmeyiz.
 
2. Posa içeriği yüksek besinleri tercih edin.
 
Sebzeler, tam tahıllı, kepekli ürünler posa içeriği yüksek besinlerdir. Posalı besinlerin vücudunuzu terk etmesi diğer besinlere göre çok daha uzun sürecek ve daha uzun süre kendinizi tok hissedeceksiniz. Böylelikle yemek yeme isteğini baskılamış olacaksınız.
 
3. Su için.
 
Su tüketimi ile vücudunuzun asli ihtiyacı olan en temel besini karşılamakla birlikte sindirim sisteminizin de rahat çalışmasına katkı sağlayacaksınız. Su metabolizmanızın çalışmasında da önemli rol alıp kilo kontrolünde en büyük destekçiniz olacaktır. Bu nedenle günde 2-3 litre su tüketmelisiniz.
 
4. Hareket edin.
 
Düzenli olarak yapılan 45 dakikalık orta tempolu bir yürüyüş hem bedenen hem de ruhen sizi doyuracak, kendinizi daha sağlıklı ve zinde hissedeceksiniz.
 
5. Atıştırmak için doğru besini seçin.
 
Yapılan en büyük yanlışlardan birisi sigarayı bırakınca oluşan boşluğu kuruyemişlerle doldurmaktır. Kuruyemişler oldukça sağlıklı besinlerdir fakat yağ içeriği ve kalorisi yüksektir. Tüketilmesi gereken miktarlar sınırlıdır. Siz de oluşan boşluğu doldurmak için domates, salatalık, havuç gibi sebzelere yönelebilirsiniz. Ayrıca şekersiz sakız ile bu atıştırma isteğinizin önüne geçebilirsiniz.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Raşit Anaral 6 Kasım 2018
sigara içenlerin akciğerlerinde yeterince oksijen olmayacağı için alyuvarlar yeterince oksijen alıp,hücrelerde gıda maddelerini yakamaz.Bu sebepten dolayı sigara içtiği müddetçe bir insanda doğru bir besleme söz konusu olamaz.Acaba sigara bırakıldığında yemek yemenin aşırılığının bununla ilgisi yok mu?