Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Acıdır, hem de çok acıdır!
31 Aralık 2020 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bugün ülkemizde,
 
106 İlâhiyat Fakültesi, 
 
10 bin İlâhiyat Akademisyeni,
 
314 bin İlâhiyat Fakültesi talebesi,
 
1607 İmam-Hatip Lisesi,
 
44 bin İmam-Hatip Öğretmeni
 
504 bin İmam-Hatip Öğrencisi
 
100 binin üzerinde Din görevlisi
 
Dini temsil ettiğini söyleyen binlerce dernek, vakıf, tarikat, cemaat, parti ve STK var…
 
Peki, o halde neden İslam’ı hayata hâkim kılamadık?
 
Üstelik siyasi iktidar dahil siyaset yapan birçok Müslüman var. Ağzını açan bu ülkenin %99’u Müslüman diyor. 
 
Evet, diyor. Diyor da nerde bunlar? Neden Dinimiz İslam; imanı, ibadeti, ahlâkı, adaleti ve diğer güzellikleriyle birlikte hayatımıza hâkim değil? Bırakın dünyayı! Evimize, mahallemize, caddemize, sokağımıza hâkim değil?
 
Acıdır, hem de çok acıdır ki, yapmadığımız ve yaşamadığımız şeyleri anlatıyor, anlattıklarımızı yaşamıyoruz. “Namaz kılın” diyoruz, kendimiz kılmıyoruz. “Oruç tutun” diyoruz, kendimiz hakkıyla oruç tutmuyoruz. Dürüstlükten bahsediyoruz, kendimiz dürüst değiliz. “Ahlâklı olun, İslam güzel ahlâktır” diyoruz, kendimiz her fırsatta rahatlıkla ahlâksızlık yapabiliyoruz… 
 
Kur’an diyor ki: “İnsanlara iyiliği emredersiniz de kendinizi unutur musunuz? Kitabı okuyup durduğunuz halde düşünmez misiniz?” (Bakara, 2.44)
 
Ve yine buyuruyor ki:
 
“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemek, Allâh katında en sevilmeyen bir şeydir.” (Saff, 61.2-3)
 
Böyle yaptığınız için Allah sizin sözünüzü tesir ettirmez. Önce kendiniz yaşayın, temsil edin de sonra “böyle yapın” diye tebliğ edin. Böyle yapın ki sözünüz tesir etsin. Temsil etmediğiniz şeyi tebliğ etmenin faydası yok hatta Allah’ın gazabınız üzerinize çekmesi bakımından zararı bile vardır.
 
Kısacası, “lafazanlık münafıklık” yapıyoruz ve üzülerek ifade etmek gerekirse inandığımız dini, bir mü’min gibi hakkıyla ve gereği gibi yaşamıyoruz!
 
Vay halimize…!
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.