Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Tevazu ve Kibir
1 Temmuz 2019 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
"Mütevazı olanı rahman-ı rahim büyütür"
 
Bir Hat üstadı böyle yazmış.
 
Bir Hadis-i Şerifte;
 
"Tevazu göstereni Allah yüceltir, kibirleneni de alçaltır" buyrulmuştur.
 
Bir Kutsi Hadiste de “Azamet ve Kibriya bana aittir. Kim bunları sahiplenmek isterse beline basar kırarım.”
 
Başka bir kutsi hadiste “Büyüklük benim ridam (üstüme aldığım kaftanım) azamet ise Kibriya ise izarımdır (belden aşağı bağlanan peştamal gibi bir şey)” buyrulmuştur. 
 
Haliyle belden aşağı haya ve edep yerlerinin açılması üste alınan da büyüklük ifadesidir. Tevazu bunlara dokunmadan onların hibe edilmesi veya hediye edilmesidir ve yücelmenin yoludur.
 
Mütevazı olan alçak gönüllü olur ve kendini küçük gösterir. İşte o kişiyi Allah büyük gösterip yüceltir.
 
Bediüzzaman da “kendini büyük görme küçülürsün” der. Sonra da “Büyüklerde büyüklüğün ölçüsü küçüklük yani tevazu, küçüklerde küçüklüğün ölçüsü büyük görünmeye çalışmaktır” der. 
 
HAYVANLARA ŞEFKAT VE MERHAMET
 
Rasülullah (s.a.v), "Yerde olanlara siz merhamet edin ki gökte olanlar da size merhamet etsin!" ve "Allah yarattıklarına şefkatli olun" gibi bir sürü şefkat ve merhamete teşvik eden beyanı varken imam müezzin müftü kim olursa olsun, merhametsiz davranırsa ve "Hadi ya başka işin mi yok" derse, büyük hata eder ve sizin gittikleriniz de hata etmişler kedi köpek öldüren kişi, ameli ne olursa olsun haksızsa cehennemi boylar kurtaran veya su yiyecek veren de günahı ne olursa olsun cennete gidebilir. 
 
Bunun örneği Peygamberimizin hadislerinde ve bizzat hayatında var. Doğum yapan bir köpeğin rahatsız edilmemesi için Peygamber Efendimiz başına iki nöbetçi dikmiş. 
 
İsrail oğullarından fahişe bir kadın kendi susayınca su içmiş ve sarnıcın ağzına çıkınca bir köpeğin susuzluktan soluduğunu görmüş ve tekrar sarnıca inip ayakkabısıyla su getirip içirmiş ve peygamberimiz bu kadının bu yüzden cennete gittiğini, evinde kedisini hapsedip memleketine giden ve açlıktan öldüren dindar bir kadının da cehenneme gittiğini söyler. 
 
Biz bu Peygamberin (s.a.v) ümmetiyiz.
 
Nasıl olur da hayvanlara hor davranırız...
 
Bunu yapan ne dini biliyor ne şefkat ve merhamete sahiptir. Olsa olsa insan görünümlü bir canavar olabilir... 
 
Selam ve dua ile...
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.