hilmisol
hilmisag
hilmiust


Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Nerde kaldı Sultanlık?
16 Nisan 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
(Hayvan haklarına farklı bir bakış)
 
İnsan kâinatın sultanıdır, idaresi ona verilmiştir. Bu emaneti iyi kullanmak ve korumak, israf etmemek, telef etmemek de inansın en birinci görevidir. İdaresi ve eli altından bulunanların hukukuna riayet etmek, bu konuda gereken titizliği göstermek, verimliliği ve huzuru artıracağı gibi, kullanım süresini artırdığı gibi kıyameti de geciktirecek desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Çünkü Kur’an, “İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu, ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler.” (Rum, 30.41)
 
Evet, insanların kendi elleriyle yaptıkları hatalar, zulümler, cinayetler yüzünden karada ve denizde fesat çıktı, anarşi yaygınlaştı, kargaşa çoğaldı, her yeri terör, kavga sardı ve geçimsizlik, huzursuzluk arttı, önü alınmaz bir hastalık, bir kanser gibi her yeri sardı, istila etti. Bu yüzden de başımız dertten kurtulmuyor. Ölümler zulümler, katliamlar, çeşitli bahaneler ve gerekçelerle savaşlar kol geziyor…  
 
Allah’ın herkese verip korunmasını emrettiği değerler altüst oldu insana da hayvana da saygı kalmadı. Hayat hakkı gasp edildi, kan döküldü, zulüm yapıldı, huzur hakkı elinden alındı ve her yerde her şeyde denge bozuldu. 
 
İnsanlar gereğinden fazla avlanıp bazı hayvanların neslini tüketti ve onlar görevlerini yapamaz oldular. Bundan sonra da onlardan boşalan yerlerin yeri ya kurudu ya kokuştu ya karıştı. Ormanlar yok edildi ya sel felaketleri ortaya çıktı köyleri şehirleri batırdı, üzerlerine çamur döktü, taş yığıp sürükledi ya da ot bitmez çiçek açmaz, kuş uçmaz kervan geçmez hale geldi ya karbon dioksit ve asit yağmurları yağdı ya da zararlı haşereler çevreyi sardı… 
 
Bir yerde, bize göre “zararlı” sayılan yılanların kökü kesilirse ortalığı kurbağalar, çekirgeler, köstebekler, fareler sıçanlar sarar ve yılanların beslendiği diğer kemirgenler… Ne yer fıstığı ekebilirsiniz ne patates ne pancar ne havuç ne şalgam ne turp ne de benzeri yumru gövdeli besinleri ekebilirsiniz… 
 
80’li yıllarda İtalya’da bazı bölgelerde çiftçiler, pamuk tarlalarını çevreleyen kaktüsleri yok etmişler ve o tarlalarda pamuk üretimi verimini kaybettiği için üretim durmuş. Bilim adamları araştırınca pamuk tarlalarını ilaçlayan çiftçilerin kullandığı tarım ilaçları sonucunda kaktüslerin üzerinde yaşayan bir sinek türünün yok olduğu görülüyor. Netice? Yeniden kaktüs üretip o sinek türünün Afrika’dan bulunup getirilerek üzerlerinde yaşaması sağlanması gerektiği rapor ediliyor.
 
Kargaların, baykuşların, kedilerin ve köpeklerin ve diğer hayvan türlerinin yok edilmesi ise adım adım kıyamete gidiştir. Kent hayatının ve üretimin bitmesi demek. Bu da zaten betonlaşma ve yiyecek içecek sıkıntılarına yol açar ki, sosyal kıyamet demektir. 
 
Peki ya sultanlık, saltanatında adaleti yok etmek demek midir de şimdi pek çok bitki ve hayvan türünün yok edilmesine sebep olduk?
 
Nerde kaldı sultanlık?
 
Nerde kaldı yeryüzünde Allah’ın gölgesi olma görevi?
 
Nerde kaldı zayıfın hakkını koruma?
 
Sultanlar neden kedilerin, köpeklerin çeşitli acı ve işkencelerle zulüm ve eziyetle öldürülmesine göz yumuyorlar?
 
Sultanın adil olması her hak sahibine hakkını vermeyi gerektirmiyor muydu? Mazlumun masumun hakkını korumayı gerektirmiyor muydu?
 
Peki, saltanatında yalnız kalan mutsuz bir halk olunca sultan mutlu mu olacaktı?
 
Hayır, asla ve kata… 
 
İşte adım adım kıyamet derken bunu kastettik. Bu konu dünya genelinde yaygınlaşır ve bizim için hizmet eden hayatı kolaylaştıran ve kendilerini her şekilde kullanıp birçok şekilde faydalandığımız, dünyanın süsü ve ziyneti olan hayvanları yok edersek nasıl mutlu yaşayacağız?
 
“Bu imkânsız” dediğinizi duyar gibiyim… 
 
Evet, haklısınız! Kesinlikle böyle bir hayatta değil mutlu yaşamak ayakta ve hayatta kalmak bile imkansızdır ve bu da genel evrensel, kıyamet demektir!
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.