Assoc. Prof. Melike AYDOĞAN
Assoc. Prof. Melike AYDOĞAN
Koronavirüs salgınının kişisel ve toplumsal gelişime etkileri
18 Mayıs 2020 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Çin’de ortaya çıkarak bütün dünyada yayılan Kovid-19 salgınının yol açtığı psikolojik, ekonomik, sosyolojik bir takım sonuçları yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.
 
Bütün dünyayı aynı anda etkisi altına alan böylesine büyük bir salgının toplumun en küçük yapısı olan ailelerden başlayarak dalga dalga bütüne yayılan farklı etkilerinden bahsetmek mümkündür.
 
Bu süreçte evlerine kapanan yediden yetmişe bir çok insan çeşitli sosyo- politik çevrelerden gelmelerine rağmen sadece bu süreçte ortak bir paydada buluşarak evlerinde kalarak, sosyal izolasyon ile epeyce süre günlük hayatları sekteye uğratan farklı bir dönemi yaşadılar. Dünya üzerindeki bütün ülkelerde ayrı ayrı değişik farklı bir çok insan, aile, iş ve sosyal ortamlardaki kişiler evlerine kapandılar. Böyle bir süreçte pandeminin yıkıcı etkilerini her birey, her aile dolayısı ile toplumlar derinden hissettiler.
 
Hiç de kolay olmayan bu eve kapanma sürecinde bir çok insan hayatını kaybederken, birçokları da tedavi olarak evlerine dönebildiler. Hastalığın hızla yayılması bir anda bütün dünyayı sarması oldukça korkutucu oldu. Böyle bir süreçte yapılan yayınlar, paylaşımlar diğer zamanlara istinaden çok daha anlamlı ve derin izler bırakabilecek nitelikteydiler.
 
İnsanların insanca yaşamanın anlamını daha iyi kavramalarına fırsat tanıyan bu dönem toplumlar içinde yardımlaşma bilincini de harekete geçirdi. Gerek yaşlılarımıza gerekse çocuklarımıza daha özenli davranabilme şansına nail olduk. Çoğunlukla büyük şehirlerde yaşamanın  etkilerinden olan  zamanı bir türlü yetiştiremediğimiz koşturmacalarında belki de uzun zamandır konuşamadığımız akrabalarımızla ve yakınlarımızla bile konuşma fırsatını elde ettik. Ölümün bir saniye kadar yakınımızda olması ve bir anda hayatlarımızın son bulabilmesi olasılığı , toplu şekilde olunca da daha derinden düşünmemiz için esasında içimize dönebilmemiz için bir fırsat verdi bizlere. En rutin gündelik hayatlarımızda geçiştirerek yaşamak ile hakkını vererek yaşayabilmenin arasındaki farkı ve nimetlere şükrün, birbirimize teşekkür edebilmenin zerafetini hissettik.
 
En başta Kıymetli Devlet Büyüklerimiz ve kıymetli Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerimiz ile süreci çok başarılı bir şekilde yürüttüler.
 
Toplumsal psikoloji olarak bizleri sürekli aydınlatarak umut verdiler. Umut bizler için en önemli hediye oldu. Birçok insan internet üzerinden çalışmalarına devam ederken, Sağlık çalışanlarımız canla başla çalışarak süreci yürüttüler. Hepsine sonsuz teşekkürlerimizi sunmak bizim borcumuz. 
 
İnsani değerlerin Ramazan Ayının bereketi ile en üst seviyeye çıktığı bugünlerde insanların kendi muhasebelerini yapmalarına olanak tanıyan bu pandemi dönemi eminim olumsuz durumların aşılması ile yeni bir dönemin başlamasında oldukça etkili olacaktır.
 
Böyle bir dünyevi değişiklik sürecine ne kadar hazırız? Nasıl hazırlandık? Neler yapmalıyız?
 
Gibi birçok soruyu gerek bireyler gerekse toplumlar kendilerine soracaklar ve elde edilen yeni anlayışla daha farklı düzenlere kademeli olarak geçeceklerdir.
 
Etkisini zamanla gözlemleyebileceğimiz bu irili ufaklı adımlar oluşabilecek bazı krizlerin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.
 
Yöneticiler de salgın koşullarını değerlendirip sosyal hareketleri kısıtlama, yurttaşları izleme ve takip mekanizmaları geliştirme ile sürece katkı sağlayacaklardır.
 
Bu süreçte hepimiz en önce kendimiz ile işe başlayarak konuşmalarımızdan davranışlarımıza kadar daha dikkatli olup, pozitif kalmaya önem vererek kişisel gelişimize katkı sağlayabilirsek bu çorbada etkimizin olabileceği kanaatindeyim. Önce kendi kendimize olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirerek, şükrederek, iyiyi görerek, kaygı ve streslerimizi en aza indirmeyi başarabilrsek , taze enerji, yeni fırsatlar ile hayatlarımıza ışık olabiliriz.
 
O halde önce kendimizden başlayıp, geçmiş hatalarımızı affedip yeni bir döneme geçerken yola devam etmeye, iyiye, doğruya ve güzele ulaşabilmeye niyet edelim.
 
Herkes gücü yettiği kadar gayret ederse aşılamayacak hiçbir sorun kalmayacaktır.
 
Kainatın bütününü teşkil eden bütün varlıklar bu yükseliş ve değişim sürecine şahit olacaklarından bu yolculukta zerre kadar olumlu değişimlerle katkı sağlamak bütünde epeyce kuvvetli bir etki gösterecektir.
 
İşte şimdi tam da şu anda O güzel yola kavuşmak için yeniden başlamalı;  her daim Çalışmalı ve iyilik yapmalıyız…
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.