clubfamilia2021


22. ve 23. Dönem Milletvekili Metin KAŞIKOĞLU
22. ve 23. Dönem Milletvekili Metin KAŞIKOĞLU
Cambaza Bak
15 Şubat 2021 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Yerli ve milli uçak gemisi, tank, helikopter, savaş uçağı, elektrikli traktör ve elektrikli otomobil yapıyoruz haberlerinin yıllardır ardı arkası kesilmiyor. Ana akım medya bu milli ve yerli araçların haberleri ile dolup taşıyordu lakin hiç birinden bu güne değin bir sonuç alınabilmiş değil.

Kısa süre önce zengin doğalgaz yataklarının bulunduğu ve bunun ülkeyi uçuracağı ifade edilmişti. Hatta bu doğalgaz rezervleri sayesinde evlerimizde ücretsiz doğalgazın mümkün olacağı ifade ediliyor ve bir bayram havası estirildi. Ama doğalgaz ve elektriğe ardı ardına zamlar gelmeye devam etti. Benzin ve mazot fiyatları ise haftalık zamlarla karşı karşıya kaldı. Döviz artarken çıkan fiyatlar döviz düşerken bir türlü inmiyor.

Geçtiğimiz hafta ise Ay’a dört şeritli otoyol projesi değil ama aya milli ve yerli roketimiz ile uçuş gerçekleştirileceği bizzat Cumhurbaşkanı tarafından duyuruldu. Hatta aya gidecek ilk astronotun bir kadın olmasını istediğini de Sayın Mustafa Varank’ın açıklamalarından öğrendik.

Yine iktidar ve destekçilerinin açıklamalarına baktığınızda ekonomide işler yolunda, ülkemiz şahlanıyor, dünyanın her yerinde söz sahibi bir ülkeyiz ve oyun kurucu olarak görev yapıyoruz. Suriye’de, Libya’da ve Doğu Akdeniz’de biz olmadan bir adım atılması mümkün değil anlamında haberleri sık sık duyuyoruz.

Keşke gerçek olsa, keşke milli savunmamızı kendi uçak gemimiz, uçak, füze sistemleri, helikopter ve tanklarımızla oluşturup milli ve yerli elektrikli traktör ve otomobillerimizle tarla ve yollarımızda olabilsek. Kaldı ki savunma sanayiinde elde edilen bir kısım kazanımlar hepimizin göğsünü kabartmaktadır. Bundan kim şikâyetçi olabilir ki?

Ama gel gör ki iktidarın ve yandaş basının her şeyin yolunda olduğuna ilişkin algı operasyonlarına rağmen, sahada işler hiç de söylendiği gibi ilerlemiyor. İnsanlar perişan bir durumda. Pandemi nedeniyle dükkânını aylardır açamayan esnaflar, çalışanlar ve aileleri sahipsizlikten ve destek olunmamasından şikâyetçiler.

TÜİK’in tüm mucizevi hesaplama yöntemlerine rağmen enflasyon ve işsizlik can yakmaya devam ediyor. Hayat pahalılığı insanları canından bezdirmiş durumda.

İşsizlik almış başını gidiyor. İnsanlar iş arama umudunu yitirmiş vaziyetteler. Genç nüfusta işsizlik oranı tarihin en yüksek seviyelerinde. İşçi çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması nedeniyle de çalışıyor gözüken birçok insan ise aylık bin lira civarında bir ücretle ayın sonunu getirmek zorunda.

Döviz ve faiz sarmalında sıkışan üreticiler ise nefes almakta zorluk çekiyor ve teker teker kepenk kapatıyorlar. Birçok işletme gizli iflaslarla karşı karşıya ve fatura her geçen gün daha da artmakta.

Ülkenin damat maliye bakanı, sosyal medyadan sağlık gerekçeleri istifa ediyor ve kendisinden yaklaşık 90 gündür en küçük bir haber yok. Hesap vermeye niyet de yok.

KHK zulmü olanca hızıyla devam ediyor. Hukuksuz şekilde işinden edilenler, bir lokma ekmeğe muhtaç bırakılmışlar, iktidar ve destekçilerinin umurunda değil. Mısırlı Rabia için göz yaşlarına boğulan Cumhurbaşkanı, konu Müslüman Uygurlara yönelik soykırım olduğunda nedendir bilinmez ağzını açamıyor. Milliyetçilikten ve ümmetçilikten dem vuran iktidar ve destekçileri Çin’in Doğu Türkistanlı Müslüman Uygur Türklerine uyguladığı zulme nedendir bilinmez tek bir laf dahi edemiyorlar. Dünyada birçok ülke ve yönetimler tarafından zulme karşı onurlu bir duruş ortaya konulurken iktidar, ülkede yapılmak istenen masum gösterilere dahi sert müdahalede bulunmayı tercih ediyor.

Aile içi şiddet olayları ve intihar olaylarında büyük bir artış yaşanmakta. Kendisini ve ailesini geçindirmekte zorluk yaşayan insanlar yaşam savaşı vermektedir. Yoksulluk kendisini her alanda hissettiriyor. İnsanlar karınlarını doyurmak için çöp artıkları ve pazar artıklarını değerlendirmektedir.

Bir kısım iktidar yanlısı yayın organlarında da açlığın aslında ne kadar değerli bir şey olduğundan, sağlığa yaralarından bahsedilmekte, yoksul insanların marketlerden alışverişlerinde nelere dikkat etmeleri gerektiğine ilişkin bilgiler verilmekte, çöpten toplanan artıklarla nasıl lezzetli yemekler yapılabileceği anlatılmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi’ne hiç de demokratik ve etik olmayan usullerle atanmış bir rektöre ve atama kararına karşı anayasal haklarını kullanarak demokratik tepkilerini koyan öğrencilere karşı iktidar ve yandaşlarınca linç kampanyası başlatılmış, ülkenin en zeki çocukları, haklarında hiçbir yargı olmaksızın peşinen terörist olarak, başları ezilmesi gereken yılanlar olarak ifade edilmiştir.

Ataması yapılan Rektör’ün ise süreç içinde intihal iddiaları dışında birçok skandal sayılabilecek açıklamaları da ortaya saçılmış durumda iken ve birçok kesimin kendisini istifaya davet ettiği bir ortamda kendisine en büyük destek, büyük devlet adamı Alaattin Çakıcı’dan geldi. İl il AKP plakalı ve çakar lambalı araç ile Türkiye’yi dolaşıp önemli ziyaretler gerçekleştiren Alaattin Çakıcı, asla istifayı düşünmemesi gerektiğine ilişkin bir mektup kaleme alıp kamuoyu ile de paylaşmıştı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Selçuk Özdağ Ankara’nın göbeğinde ülkü ocaklarına mensup 7 kişi tarafından öldüresiye dövülüyor, soruşturmayı yürüten savcı ise MHP’liler tarafından aleni şekilde tehdit ediliyor. Saldırganlardan 5 kişi tutuklanıyor ama bir de bakıyoruz ki, öldüresiye adam dövüp siyaseti dizayn etmeye cüret edenler sessiz sedasız tahliye ediliyor.

Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında hak ihlali kararına uymayan yerel mahkeme, aynı konuda verilen ikinci karara, hiçbir değişiklik bulunmamasına ve hakim heyetinin aynı kişilerden oluşmasına rağmen bu kez uyma kararı verebiliyor.

Pandemi nedeniyle işyerleri, lokantalar, sinema ve tiyatrolar ile birçok alanda ağır kısıtlamalar varken ülkenin Cumhurbaşkanı, Genel Başkan şapkasını takarak illerde kongreler düzenliyor ve kendisi de bu kongrelere online olarak katılıyor. Yaptığı konuşmalarda da, pandemiye rağmen salonları tıklım tıklım dolduran partililerine teşekkür etmeyi ihmal etmiyor. Ülkenin bir noktasında babası ile birlikte bankaya gelen bir çocuk için pandemi tedbirlerini ihlal ettiği için babasına 900 TL. ceza makbuzu kesilirken diğer tarafta kongre salonlarını  tıklım tıklım dolduran Ak Parti’liler ülkenin Cumhurbaşkanının iltifatlarına mazhar oluyorlar.

Doğalgaz keşfi, milli ve yerli tanklar, uçaklar, uçak gemileri, helikopterler, elektrikli traktör ve otomobiller, uzay yolculuğu, Ay’a kadın bir astronot gönderme, uzaydaki madenleri işleme, ekonomi uçuyor, şahlanıyoruz, dünyada artık söz sahibiyiz, biz ne diyorsak o anlayışı içinde olan iktidar mensupları ve destekçileri ile yandaş basın yayın organlarında yukarıda belirttiğimiz yaşam koşullarına ilişkin tek bir cümle görmek mümkün değil. İktidarın son olarak ortaya sattığı AY değişikliği iddiası da tamamen komedi ve gündemi saptırma girişimidir. Mevcut Anayasa’ya uymayan bir zihniyetin yeni bir Anayasa yapma iddiası ciddiyetten uzak bir yaklaşımdır. Sanki aynı zaman diliminde, paralel bir evrende yaşıyorlar sanırsınız.

Peki, bu kesimin ülkede yaşananlardan haberi olmaması mümkün mü? Elbette değil. Bunları bilmiyor değiller. Aslında yüzlerine yansıyan öfke ve hiddet de yaşananların onlar üzerinde oluşturdu fiziki bir yansıma. Yaşanan bu rezillik ve perişanlıkların iktidarları için büyük tehdit olduğunu ve kendilerinin iktidardan düşmesine neden olabileceğini bizden iyi biliyorlar.

Neden önlem almıyorlar? Çünkü zihniyetleri bozuk ve artık düzeltme şansları da yok. Kibre kapılmış durumdalar. Ne hukuka, ne milli iradeye, ehliyet ve liyakate zerre kadar saygıları yok. Milletten yetkiyi aldım ve kimseye hesap vermeden beş yıl dilediğimi yaparım anlayışı iktidarı zehirlemiş durumda ve bundan kurtulmaları mümkün değil. Kötü gidişi durduramadıkları, güven kaybını da önleyemedikleri için bu yolla kendilerine destek veren, sadece ana akım medya organlarının yayınlarına muhatap olup sosyal medyadan uzak yaşayan seçmenlerini konsolide etmek ve algı yönetimi ile desteklerini devam ettirmeye çalışıyorlar.

İktidar cambaza bak anlayışı ile halkı gerçeklerden uzaklaştırmak ve oluşturdukları algılar ile şükredecek birçok nimetler içinde yaşadıklarına ikna ederek, seçmenlerinin desteğini devam ettirme gayreti içindedir.

Ne var ki mızrak artık çuvala sığmıyor.

Öfke, hırçınlık ve hiddetleri de bundan…

METİN KAŞIKOĞLU - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.