22. ve 23. Dönem Milletvekili Metin KAŞIKOĞLU
22. ve 23. Dönem Milletvekili Metin KAŞIKOĞLU
Görevden Af
18 Ocak 2021 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bir önceki Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak’ın instagram platformundan duyurduğu, kayınpederi de olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilen görevden affının üzerinden iki ayı aşkın bir zaman geçti.
 
Sağlık gerekçesi ile yapıldığı bildirilen istifa (Görevden Af) tarihinden bu yana sayın damat bakan beyden hiçbir haber alınamıyor. Nerede ve kimlerle olup, ne işle iştigal ettiği, sağlık durumunun nasıl olduğu kamuoyu tarafından maalesef halen bilinmiyor.
 
Sosyal medya platformlarında da damadın nerede olduğunu ve ne yaptığını sorgulayan sayısız paylaşımlar yapılmakta.
 
İktidarın en önemli bakanlıklarında bulunup bir sosyal medya paylaşımıyla görevden uzaklaşan ve o günden itibaren kendisinden en küçük bir bilgi alınamayan bakanın durumunun halk tarafından merak ediliyor olması çok normal olsa gerek.
 
Lakin birçok kesimin dillendirmesine rağmen ne bizzat kendisi çıkıp bu konuda bir bilgilendirme yapıyor, ne de iktidar ve ailesi. 
 
Tabi olayın bir de şu yönü var. Sayın bakanın dönüşünü ve yeniden ekonomide ipleri ele almasını iktidar çevreleri dahil kimse arzu etmiyor. 
 
Görev süresince ortaya koyduğu politikalarla hazinenin içini boşaltıp, döviz rezervlerini eritip negatife çeviren, ekonomi anlamında ülkeyi felce uğratan, işsizlik, yoksullukta çağ atlatan, “dolarla mı maaş alıyorsun, bizim döviz kuruyla işimiz yok” diyerek yüksek döviz fiyatları nedeniyle ülkeyi döviz, faiz, enflasyon sarmalına sokan sayın bakanın merak edilmesinin ana nedeni, yaptıklarının yanına kar kalıp kalmayacağı ve bu durumun sorumlularının millete hesap verip vermeyeceğidir.
 
İstifanın, alışılmadık biçimde sosyal medya platformu İnstagram hesabından yapılması ve resmi hiçbir kaynaktan duyurulmamış olması gerçeğin peşinde olan tüm insanları, haberin doğruluğunu, istifanın gerçek olup olmadığını araştırmaya yöneltmişti.
 
İlginç şeyler oluyordu. Resmi kaynaklarda doğrulanmayan istifa haberi hiç haber değeri yokmuş gibi ana akım medyada görmezden geliniyordu. Üç maymunu oynuyordu koca koca medya grupları. 
 
Ülkenin en tartışmalı bakanının gerçek olsun veya olmasın dünyanın her yerinde haber değeri bulunan, İnstagram hesabından yapılan ve alışılageldik olmayan bir üslupla yayınlanmış istifası, yaklaşık iki gün boyunca ana akım medyada kendine yer bulamadı. 
 
Aradan geçen uzun saatlerin sonunda İletişim Başkanlığı’nca, bakanın görevden af talebinin Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildiği açıklanmış ve bu andan itibaren üç maymunu oynayan ana akım medya sanki hipnozdan kurtulmuş gibi konu hakkında, çok da derinliği olmayan haberlere yer vermeye başlamışlardı. Bekledikleri işaret gelmiş ve herkes rahatlamıştı.
 
Görevden af talebinin kabul edildiğine ilişkin, olayı yumuşatmaya yönelik İletişim Başkanlığı'nın açıklaması sonrasında ülkede neredeyse kimse “ne olur istifanı geri al” demedi damat bakana, destek mesajları yayınlanmadı sosyal medya platformlarında. Kendisini savunmakta zorluk çeken iktidar mensupları bile derin bir sevinç duydular içlerinde. Troller dahi suspus olmuşlardı.
 
Özü itibariyle, bakanlığı sürecinde uygulanan politikalar ile ekonomik her alanda büyük yıkımların yaşanmasına neden olan damat bakan esrarengiz bir şekilde görevden ayrılmış ve hiç kimseye hesap vermeye tenezzül etmiyordu. Teamüllere aykırı şekilde, bakanlık devir teslim törenine dahi katılmaya gerek duymadı.
 
Ülke ekonomisi Sayın Cumhurbaşkanı tarafından, damadı olması dışında ekonomi alanında hiçbir kalifiye özelliği bulunmayan bir kişiye teslim edilmiş, iktidar (küçük ortaklar da dahil) tüm gücüyle bakan ve ekibinin belirdiği politikalara destek vermiş, ekonomi şahlanıyor nidaları arasında ekonomi perişan edilmiş, insanlarımızın geleceği karartılmıştır. Milletimizin geleceği çalınmıştır. 
 
Faturayı ise millet olarak maalesef yine biz ödeyeceğiz.
 
Milletin yüzüne bile bakamadan kaçan damat bakan ve onun bu beceriksizliği ve ihtiraslarına ülkeyi teslim eden Cumhur ittifakının tüm ortakları görevden af talebinin kabul edilmesi ile pirüpak mı oldular şimdi? 
 
Her taş yerine oturdu mu şimdi? 
 
Tek suçlu damat bakandı ve görevden uzaklaştığına göre hayat normale dönmüş mü oldu? 
 
Dün ağzını yayarak milletle dalga geçer edada, ekonominin en temel ve? ispatlı prensiplerini alt üst eden bakanın politikalarını yere göğe sığdıramayan başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere Cumhur ittifakının ortakları, algı çabalarında birbirleri ile yarışan ana akım medya mensupları, devlet kaynakları ile beslenen STK’lar millete hesap vermek zorunda değil mi?
 
Net ifade etmek gerekirse; Şah’ın kurtuluşu için, vezir feda edilmiştir. Olayın özü budur. Bütün suç vezire yıkılmış, algı operasyonları ile işin içinden kurtulmaya çalışmaktadır iktidar ve yandaşları. Millet birkaç gün konuşur, sonra nasıl olsa unutur yaklaşımının sergilendiği açıktır. 
 
Ama yangın büyük ve acısının kolay kolay geçeceği de yoktur. Milletin geleceği adeta ipotek altına alınmıştır. Cumhur ittifakı veziri feda ederek bu olaydan yakasını kurtaramayacaktır. 
 
Sandıklarından büyüktür milletin öfkesi. 
 
Oluşturulan korku ikliminde sessizce, nefes dahi almadan hesaplaşma gününü, seçim sabahını, seçim sandığını,
“Yeter! Söz de, karar da milletindir” diyeceği günü bekliyor milletimiz.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.