Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu: Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır
Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu: Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır
YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI / 19 Ağustos 2019
İşte detay...

Eski Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesapları üzerinden Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın görevden alınmalarının ardından açıklama yaptı:

Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır.
Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.
 
Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.
 
Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir.
 
62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu
 
 
( Kaynak: NAME HABER )

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.