Ahmet Davutoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elindeki güç Türkiye'nin temel yapılarına zarar veriyor
Ahmet Davutoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elindeki güç Türkiye'nin temel yapılarına zarar veriyor
YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI / 30 Temmuz 2019
İşte tüm detaylar...
Financial Times'tan Laura Pitel'e konuşan 62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu, "AK Parti bir zamanlar adalet, özgürlük, düşünce ve ifade özgürlüğüne değer verirdi. Ancak son üç yılda gözlemlediğim kadarıyla hayatımız boyunca saygı duyduğumuz bu temel değerler göz ardı ediliyor" dedi. 
 
62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu başkanlık sistemini de eleştirerek Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elindeki gücün Türkiye'nin "temel yapılarına zarar verdiğini" ve ülkedeki "siyasi kurumların zayıflamakta olduğunu" dile getirdi. 
 
Hâlâ bir AK Parti üyesi olduğunu hatırlatan 62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu, partide reform yapılması için bir "sorumluluk hissettiğini ancak "çok umutlu olmadığını" söyledi. Pitel, Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı konuşulan yeni parti için bir takvimin belirlenmediğini aktardı.
 
Financial Times'ın Türkiye muhabiri Pitel, eski başbakanın Türkiye'nin şu anki dış politikasının mimarı olmakla eleştirildiğini ve muhalefetteki bazı isimlerin Davutoğlu'nun başbakanlığı bıraktığı zaman insan hakları ile ifade özgürlüğüne sert engeller koyulmuş olduğunu söylediğini yazdı. 62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu, kendisine yöneltilen eleştirilere, "Ben birçok gazeteciyi korudum. Fikirlere ve entellektüel özgürlüğe saygı duyulması gerektiğini söyledim" diye yanıt verdi.
 
Edirne Cezaevi’nde yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında da konuşan 62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu, "Demirtaş ben istifa ettikten 6 ay sonra tutuklandı, bu benim sorumluluğum değil" dedi ve ekledi: "Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok".
 
62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu, "Siyasetçiler dinamikleri takip etmek yerine onu değiştirmeli" dedi ve hedefinin Türkiye'de yeni bir siyasi iklim yaratmak olduğunu söyledi. "İhtiyacımız olan açıklık, saydamlık, özgürlük ve korkmadan konuşabilme üzerine kurulmuş yeni bir psikoloji" diyen Davutoğlu, "sesini ilk yükseltmeye karar verdiğinde" hiçbir ana akım medya organının kendisinin kanallara çıkmasına izin vermediği söylemini tekrarladı. 
 
62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu, kendisini konuk eden Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki'nin Sputnik ile RS FM'deki programlarına son verildiğini hatırlattı. 
 
Davutoğlu bilinçli olarak yozlaşma ve nepotizm hakkın bir tartışma başlatmayı hedeflediği söyleyerek, "çünkü eski bir başbakan olarak ben korkarsam vatandaş konuşamaz" dedi. 62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu sözlerine, "Konuşmak ve düşünmekten korkarsan bir çözüm bulunamaz" şeklinde son verdi.
 
(KAYNAK: FINANCIAL TIMES - LAURA PİTEL)
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.