clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021


Mustafa Yel'den kamuoyuna önemli açıklama
Mustafa Yel'den kamuoyuna önemli açıklama
TÜRKİYE / 12 Mayıs 2021
AK Parti MKYK Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel'den iddialar üzerine önemli bir basın açıklaması yaptı.
İşte Mustafa Yel'in açıklamalarının tamamı:
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Sn. İlhami Özcan Aygun’un “45 kilometrelik Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu” ile ilgili bazı yazılı ve görsel basın yayın organlarında çıkan gerçekle bir ilgisi olmayan ifadelerinin yer alması üzerine kamuoyunu aydınlatmak üzere bir açıklama yapma ihtiyacı 
duyulmuştur.
 
Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu bizim öncelik verdiğimiz ve sürekli takip ettiğimiz konulardan biridir. 2011 Genel Seçimlerinde Tekirdağ Milletvekili Adayı iken seçim çalışmalarım sırasında ilk olarak dillendirdiğimiz, özlemle beklenen ve ‘Ölüm Yolu’ olarak adlandırılan Tekirdağ Hayrabolu Duble Yolunu o dönemde Sn. Başbakanımız Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanımız Sn. Lütfü ELVAN ve Ulaştırma ve Denizcilik Bakanımız Sn. Ahmet ARSLAN’la yaptığımız yoğun görüşmeler 
neticesinde Yüksek Planlama Kurulu'ndan beklenen kararı çıkartmayı başardık ve 2016 Ek Yatırım Programına dahil ettirdik. 24 Mayıs 2017 tarihinde de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca ihalesi yapılmak suretiyle yasal prosedürler yerine getirilerek aynı yıl içinde yapım çalışmalarına başlandı. 
 
Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu ile; Tekirdağ ve ülkemizde tarım ve hayvancılıkta önemli bir yeri olan Hayrabolu ilçemizin ulaşımının daha modern, hızlı ve etkin çözümlerle geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla mevcut yolun standardının yükseltilerek otoyol ve çevre yollarına bağlantılarının sağlanması planlanmıştır.
 
Mevcut (2x1) şeritli düşük standartlı yolun bölünmüş yol olarak 
tamamlanması ile Hayrabolu bölgesinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağı, Tekirdağ Limanı ile yöredeki sanayi bölgelerinin Kapıkule’ye ulaşımının kolaylaşacağını öngörmekteyiz.
 
Hayrabolu ilçemizi Tekirdağ'a bağlayan 47 kilometre uzunluğundaki mevcut yolun 1,3 kilometre kısalarak 45,7 kilometreye düşecek olan bu yolun 1. Etabı tamamlanarak hizmete sunulmuştur. 1. Etap kapsamında 13 kilometre bölünmüş yol, 5 kavşak, 3 köprü ve 3 alt geçit tamamlanmıştır. Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu tamamlandığında 2x1 standardında, 7 metre genişliğindeki mevcut yol 2x2 şeritli BSK kaplamalı bölünmüş yol haline gelecektir.
 
Projenin tamamı bittiğinde Tekirdağ Limanı ile yöredeki sanayi bölgelerinin Kapıkule'ye ulaşımı kolaylaşacak, bölgedeki ticaret hacmi artacak ve Tekirdağ ili sosyo-ekonomik kazanımlar elde edecektir. Yol kullanıcılarına daha güvenli ulaşım imkanı tesis edilecektir. Bölgedeki seyahat süresi kısalacak, araçların 
çevreye bıraktıkları egzoz emisyonları azalacaktır. Ayrıca bakım-işletme giderlerinden tasarruf edilerek, akaryakıt ve amortisman giderlerindeki azalma ile ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. 
 
Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu ihmal edilmiş, ertelenmiş, ötelenmiş bir proje değildir. Ekonomik konjonktür itibarıyla veya ilgili projede yaşanan gelişmeler nedeniyle yatırım programında muhafazasında yarar görülen projelerden olan Tekirdağ Hayrabolu Duble yoluna 1 000 TL ödenek konulmasının nedeni Bütçe tekniği açışından yıl içerisinde aktarma yapılacağı zaman kolaylık sağlanması amaçlıdır. Her ne kadar bu 1 000 TL iz ödenek 2021 yılında yer almasına rağmen yıl içerisinde ödenekler arası aktarmalar yapılarak bu ödenek miktarı artırılabiliyor. 
 
Tekirdağ Hayrabolu Bölünmüş yolu planlandığı gibi devam etmektedir. 
 
Kamulaştırma süreçleri devam etmektedir. 2021 Yılı ödeneği olarak konulan iz ödeneğe yıl içerinde aktarmalar yapılmak suretiyle planlanan süre içerisinde tamamlanarak hizmete sunulacaktır. Tekirdağ ve Hayrabolulu hemşerilerimiz merak etmesin, biz konunun her zaman takipçisiyiz.
 
Ekonomik konjonktür ve özellikle pandemi koşullarında bazı yatırım faaliyetlerinde, ödenek aktarımlarında aksamalar olabilmektedir. Ancak iz ödenekli projelere yıl içinde ödenek aktarılması, projelere ve kamulaştırma tertiplerine ek ödenek tahsis edilmesi işlemleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş alınarak Cumhurbaşkanı onayıyla ödenek aktarılmaktadır.
Hal böyleyken, CHP Milletvekili Sn. AYGUN’un dediği gibi projenin ötelenmesi, ertelenmesi söz konusu değildir. Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu planlanan süreç içerisinde gerekli ödenekler aktarılarak tamamlanacak ve en kısa sürede hizmete sunulacaktır. Biz eski iktidarlar gibi temel atıp arkamızı dönüp 
gitmiyoruz, biz temeli atıyoruz, aynı şekilde takip ediyoruz ve işleri bitiriyoruz.
 
Bu onuru, bu sevinci bize yaşatan Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Sn. Bakanlarımıza, Karayolları Genel Müdürlüğümüze, mühendis ve işçilerimize şükranlarımı arz ediyorum.
 
3 Kasım 2002 tarihinden itibaren Türkiye, muazzam bir medeniyet yürüyüşü başlattı ve hamdolsun ki bütün engelleri aşarak bugünlere geldik. 
 
Tekirdağ’ımız da bu hizmetlerden nasibini en iyi şekilde almıştır ve almaya devam edecektir.
 
Kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur.
 
Mustafa YEL
Tekirdağ Milletvekili
AK Parti MKYK Üyesi
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.