clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021


Gürsel Tekin: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan bir imar planı daha iptal edildi
Gürsel Tekin: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan bir imar planı daha iptal edildi
TÜRKİYE / 29 Nisan 2021
İşte tüm detaylar...
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan bir imar planının daha iptal edildiğini duyurdu.
 
Gürsel Tekin, “İstanbul Başakşehir’de, 1 milyon 142 bin 169 metrekarelik bir alanı kapsayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 yılında rezerv yapı alanı ilan ettiği bölge için, İstanbul 6. İdare Mahkemesi; ‘Şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve İmar Mevzuatına uygun olmadığına, yeterli donatı alanı ayrılmadığına ve bu durumun şehircilik ilkelerine ve kamu yaranına uygun olmadığına karar verdi.’ 
 
Gürsel Tekin, mahkemenin, bakanlığın rezerv alan kararını da iptal ettiği bilgisini de paylaştı.
 
Mahkeme Kararı değerlendiren Gürsel Tekin, mahkemenin gerekçesinde, yeni konut alanı için belirlenen alana öngörülen 5 bin 325 kişilik nüfus için yeterli donatı alanı ayrılmadığını, dava konusu imar plan değişikliğinin kamu yararına aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.
 
AK Parti’nin kenti bir rant aracı haline dönüştürdüğünü ve 19 yıllık iktidarını bu rant ilişkileri üzerinden sürdürdüğünü söyleyen Gürsel Tekin, “Sürekli plan değişikliği ile ayrıcalıklı imar hakları tanınarak, plan değişiklikleri yeni zenginleşme aracı ve kamunun haklarının gaspı haline getirildi. Mahkemenin verdiği iptal kararı kamu yararı adına sevindiricidir. Ama bakanlık mahkemenin iptal ettiği rezerv alan kararını, “bölgedeki hak sahiplerinin gerçekleştireceği yatırımların hayata geçirilememesi ve mağduriyete neden olmamasını gerekçe göstererek yeniden plan çalışması yaparak askıya çıkardığını “söyledi.
 
Bakanlık tarafından 12 Şubat 2021’de aynı bölgenin yeniden rezerv yapı alanı ilan edildiğini belirten Gürsel Tekin, “ihtiyacını değil rantı odağına alarak, kentlerimizi betona boğacak ve kentlerin ekolojik dengesinin bozulmasına neden olacak tüm planlama faaliyetlerinin takipçisi olacağımızı ve kentlerimizi ranta, talana karşı kamu yararı adına tüm alanlarda savunmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilmesini isterim” diye konuştu.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.