ayanoglu
ayanoglusag
cihangirust


İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta bugün saat 14.00'te canlı yayında
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta bugün saat 14.00'te canlı yayında
SİYASET / 12 Ocak 2021
İşte tüm detaylar...
İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı-Genel Başkan Yardımcısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, Samsun Milletvekili, Planlama Uzmanı, İktisatçı Erhan Usta 12 Ocak Salı (bugün) saat 14.00’te ekonomideki gelişmelere ilişkin İYİ Parti'nin görüşlerini açıklayacak.
 
Açıklamayı İYİ Parti'nin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.
 
 
 
1966 Havza doğumlu, ekonomist ve planlama uzmanıdır. İlk ve orta öğrenimini Havza 25 Mayıs İlkokulu ve İmam Hatip Lisesinde tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünü bitiren USTA, ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi olarak master derecesi almıştır. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında doktora çalışması devam etmektedir.
 
Erhan Usta, kariyerine Devlet Planlama Teşkilatında Uzman Yardımcısı olarak başlamış, “Türkiye’de Yerel Yönetimlerin Finansmanı” konulu teziyle Uzman olmuştur. Devlet Planlama Teşkilatında, Daire Başkanı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmış, 2001-2015 yılları arasında, kalkınma planı, orta vadeli programlar ve makro ekonomik politika hazırlıklarının teknik koordinasyonunu yürütmüştür.
 
Kamu gelir ve harcamaları, kamu finansmanı, KİT ve sosyal güvenlik finansmanı; para politikası ve enflasyon; büyüme, ödemeler dengesi, sanayileşme; bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasaları; mahalli idareler; stratejik planlama ve iç denetim USTA’nın bugüne kadar gerek uzman gerekse yönetici olarak çalıştığı alanlardır. Yaklaşık 26 yıllık bürokrasi hayatında bakanlıklarla ve hükümetlerle en üst düzeyde kesintisiz çalışmıştır.
 
Milliyetçi Hareket Partisinden 25. 26. ve 27. dönemde Samsun Milletvekili seçilmiştir. İki yıl süreyle MHP Grup Başkanvekili olarak görev yapan USTA, mecliste Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkındaki önergeye evet oyu vermiş ve bu görevinden alınmıştır. Yerel seçimler konusunda Samsun’a ilişkin görüşlerinin parti tüzüğüyle uyuşmadığı iddiasıyla mensubu bulunduğu Milliyetçi Hareket Partisinden ihraç edilmiştir.
 
Halen İyi Parti Samsun Milletvekili olarak görev yapmaktadır..
 
Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Usta, evli ve 3 çocuk babasıdır.
 

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.