Gürsel Tekin: Milletin derdi işsizlik, yoksulluk, salgın, AKP’nin üç soruna verecek tek bir cevabı yok
Gürsel Tekin: Milletin derdi işsizlik, yoksulluk, salgın, AKP’nin üç soruna verecek tek bir cevabı yok
SİYASET / 9 Eylül 2020
İşte tüm detaylar...
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, gazetecilerle yaptığı söyleşide CHP'nin iktidar söylemi ve 97. kuruluş yıl dönümü ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
İdam cezası isteyenlere "Türkiye'yi küçücük bir mağaraya hapsetmek isteyen sorumsuz insanlar" diyen Tekin, hukuk düzeniyle ilgili de sert eleştirilerde bulundu.
 
Gürsel Tekin'in açıklamaları şöyle:
 
TBMM Başkanı Mustafa Şentop “Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim” dedi arkasından AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan “Vatandaşlarımız idam cezası istiyorsa, biz de TBMM'de gereğini yapmak zorundayız” diye bir açıklama yaptı. Siz ne düşünüyorsunuz?
 
Türkiye’de 1984 yılından beri idam cezası uygulanmıyor. 3 Ağustos 2002 tarihinde dönemin koalisyon hükümeti “Savaş ve çok yakın savaş tehdidi hallerinde işlenen suçlar hariç” idam cezasını kaldırdı. 2004 yılında AKP gereken adımları attı idam cezası tümüyle mevzuattan çıkartıldı. Uzmanlara sordum. Diyorlar ki idam cezasının kaldırılmasına ilişkin Avrupa Birliği’nin 13 nolu protokolüne ve Birleşmiş Milletler’in 2 nolu protokolüne imza atıldı. Birleşmiş Milletler 2 nolu protokolden çekilmek hukuken mümkün değil.
 
Soruyorum İdam cezası diyenler hem Avrupa Birliği defterini kapatıp hem de Türkiye’yi BM’den mi çıkartacaklar? Bugün idam cezası diyenler, Türkiye’yi küçücük bir mağaraya hapsetmek isteyen sorumsuz insanlardır. 20 yıl önce biz bu tartışmayı yaptık, toplum bir olgunluğa erişti, gereken adım atıldı. Şimdi sar başa, dön geriye yapamayız. Halkın bir takım hassasiyetlerini istismar ederek idam gündemi üzerinden toplumsal fay hatlarını kaşımaya çalışıyorlar. AKP’nin artık bu duygu istismarı siyasetinden vazgeçmesi lazım. Milletin idam diye bir derdi yok. Milletin derdi işsizlik, yoksulluk, salgın. AKP’nin üç soruna da verecek tek bir cevabı yok. Habire havanda su dövüyorlar.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.