clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021


İşte UDOFED Başkanı Mehmet Mercan'ın başarı hikayesi
İşte UDOFED Başkanı Mehmet Mercan'ın başarı hikayesi
RÖPORTAJ / 14 Temmuz 2021
İşte tüm detaylar...
 
Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED) Genel Başkanı ve REİS Döner Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mercan ile başarılarına ve yaşanmışlıklarına dair NAME HABER ve GÜNCEL ANALİZ Haber Sitellerimize özel bir röportaj gerçekleştirdik.
 
 
İşte Türkiye'nin en önemli milli yiyeceklerinden döner'e sahip çıkarak ülkemiz adına hayati nitelikte adımlar atan Başkan Mehmet Mercan ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:
 
 
13 Temmuz 1975 Rize Güneysu’da doğdu. Sanayici bir aileden geliyor. Denizcilik yapan ve Çay işleme tesisi olan ailenin bir üyesi olarak 2005 -2010 yılları arasında inşaat tahaüt işleri yaptı . Daha sonra İstanbul’da Reis Döner'i kurdu. Kısa sürede 47 şubeye 2200 m2 üretim tesisine 520 çalışana ulaşan firma Türk Dönerini en iyi şekilde temsil etmek için gayret göstermektedir. 2019 yılında Döner sektöründeki dağınıklığı önlemek amacı ile sektör içinde faaliyet gösteren arkadaşları ile Döner Üreticileri Derneğini kurdu. Akabinde sektörde faaliyet yürüten dernekler ile Uluslararası Döner Federasyonu Udofed’i kurdu. Kurucusu olduğu federasyonun genel başkanlığına getirildi. Halen bu görevi yürütmektedir. Mehmet Mercan dönerin sadece yemek olmadığının farkında bir gönül insanıdı
 
 
 
Döner sektörüne girdikten sonra bir karmaşanın ortasında kendimizi bulduk. Sektör tamamen kontrol dışında merdiven altı dediğimiz sağlıksız üretim şartlarında gelişmişti. Dönerin sadece bir yemek olmadığına inanan birkaç arkadaşla önce dernekleştik ardından birleşerek federasyon kurduk. Başkanlık için bize görev verdiler. Yaptığımız hizmetlere kayıt dışı üretim yapanları çok rahatsız ettik. Sağolsun Tarım Bakanlığı ve diğer bakanlıklarımızla uyum içerisinde projeler geliştiriyoruz.
 
 
Türkiye'de ve Dünya'da döner'in konumu?
 
Türkiye’de Döner sanayisi daha yeni kuruluyor. Olmayan sektörde bir karmaşa hakim. Bu durumdan herkes rahatsız. Var olan düzensizliği gidermek için hayata geçirdiğimiz projelerimiz var. Döner ustalarını uluslararası geçerliliği olan diploma ile buluşturmak bunlardan biri.
 
Yurtdışında durum tamamen farklı. Döner sanayileşmesi tamamlamış bir ürün olarak ihracatı yapılan orada üretilmesin rağmen Türkiye’yi temsil eden bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bulunduğu he ülkede ağır bir yükü omuzlamış durumda Bu ağır yük Türkiye’yi temsil yüküdür. UDOFED olarak Sadece ülkemizde döner'in meseleleri ile ilgilenmiyoruz. Her yerdeki dönerci'nin sıkıntısı bizim sıkıntımızdır.
 
 
Döner Türkiye'nin tescilinde mi?
 
Döner’e her ülke sahip olmak istiyor. Türkiye ile özdeşmiş bu üründe kafa karışıklığına UDOFED son vermiş coğrafi işaret, UNESCO somut olmayan kültürel miras başvurusu yapılmıştır.
 
 
Resmi makamların desteğini alabiliyor musunuz?
 
Özellikle Tarım Bakanlığımız ve Ticaret Bakanlığımız ile ve konusuna göre bütün bakanlıklarımızla birlikte çalışıyoruz. Hepsi de bizlere çok yardımcı oluyor.
 
 
Dünyada hangi ülke ile Türkiye yarışıyor?
 
Bu işin lider sanayisi tartışmasız Almanya ardından Polonya, Belçika, Hollanda, İspanya, İtalya gibi ülkeler geliyor.
 
 
Dönerin en büyük rakibi hangi yiyecek?
 
Dönerin rakibi yok. Dünyanın hiçbir yerinde döner kadar sağlıklı ve lezzetle bir hazır gıda yok. Bu fark edildikçe her yerde talepler artıyor.
 
 
Hedeflenen nokta nedir?
 
Hedef Türkiye’de  de sanayileşmeyi tamamlamak halkımıza daha sağlıklı ürün sunmak. Ayrıca ülkemize yeni bir ihracat kalemi kazandırmak.
 
Her önüne gelen dönercilik yapabiliyor mu?
 
Şu anda maalesef evet. Bizim isteğimiz herkesin sertifikalı olaması.
 
 
En büyük sıkıntılarınız?
 
Sektör içindeki insanların vurdum duymazlığı.
 
 
Yeterince medya desteğini görebiliyor musunuz?
 
Medya ne yazık ki dönerin rakibi dünya devlerinin ekmeğine yağ sürmek için döneri kötüleyecek haberleri öne çıkarma eğiliminde, bu durum yabancıyı memnun ediyor. 
 

NAME HABER - GÜNCEL ANALİZ

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.