Metin Hara, 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor
Metin Hara, 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor
MAGAZİN / 25 Haziran 2020
İşte detaylar...
Dünyaca ünlü model Adriana Lima ile yaşadığı birlikteliğinin ardından gündem olan kişisel gelişim uzman Metin Hara, diploması olmadığı halde kendini 'doktor' olarak tanıttığı gerekçesiyle 5 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Sosyal medya kullanıcıları, 'Metin Hara kimdir ve mesleği ne?' sorularının yanıtlarını merak ediyor. Davanın ikinci duruşmasına katılmayınca hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına karar verildi. 
 
 
'Metin Hara kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli?', 'Metin Hara ne iş yapıyor ve mesleği nedir?' sorularının yanıtlarını sayfamızda aktardık. Kişisel gelişim uzmanı olarak bilinen Metin Hara, "Diploması olmadığı halde hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak” suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davaya corona virüs salgını mazeretiyle katılmayınca hakkında zorla getirme kararı çıkarıldı. Detaylar haberimizde...
 
DİPLOMASI OLMADIĞI HALDE KENDİNİ DOKTOR OLARAK TANITIYORMUŞ
 
5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşmasına katılmayan magazin ünlüsü Mein Hara hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına karar verildi.
 
İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşmaya, 'diploması olmadığı halde hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Metin Hara katılmadı. Duruşmada söz alan Metin Hara'nın avukatı, "Kovid-19 nedeni ile müvekkilimiz katılmak istemedi. Gelecek celse hazır edeceğiz" dedi. Mahkeme, çağrıldığı halde duruşmalara katılmayan Metin Hara hakkında zorla getirme kararı çıkartılmasına hükmederek duruşmayı erteledi.
 
5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
 
İddianamede, Beşiktaş Kaymakamlığı İlçe Sağlık Müdürlüğü 'şikayetçi' sıfatıyla yer alıyor. İddianameye göre 13 Temmuz 2017'de BİMER'e Metin Hara'nın şikayet edilmesi üzerine, ihbarın Beşiktaş Kaymakamlığı'na gönderildiği, kaymakamlığa bağlı ilçe sağlık müdürlüğü yaptığı incelemede, Hara'nın sahibi olduğu 'İnsanagüven' isimli danışmanlık şirketinin faaliyet izni bulunmadığını, Hara'nın hekim olduğuna dair diploması olmadığı ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği kapsamında bulunan uygulamaları yapabileceğine dair herhangi bir sertifikasının bulunmadığı halde 'tamamlayıcı tıp uzmanı' unvanını kullandığı tespitiyle işyeri o dönem mühürlenerek savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. İnternet üzerinde yapılan araştırmada da Metin Hara'nın kendisini 'fizyoterapist, enerji uzmanı ve tamamlayıcı tıp uzmanı' olarak tanıttığı, eğitimler düzenlediği, seanslar ile hastalıkları tedavi ettiği, tedaviye yardımcı olduğu gibi beyanlarda bulunduğu kaydedildi. Soruşturma kapsamında yapılan araştırmada Metin Hara'nın, İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Yüksek Okulu mezunu olduğu, başka 'tamamlayıcı tıp uzmanı' unvanını kullanabileceği bir belgesi ve diplomasının bulunmadığı belirtildi. Suçlamaları reddeden Metin Hara'nın, bu zamana kadar herhangi bir belge ibraz etmediği kaydedilen iddianamede, 'diploması olmadığı halde, menfaat temin etmek amacına yönelik olmasa bile, hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak' suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.
 
 
METİN HARA KİMDİR?
 
14 Haziran 1982 tarihinde, İstanbul'da dünyaya gelmiştir.
 
İlköğretim eğitimini 50. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda tamamladıktan sonra, orta ve lise öğrenimi için Üsküdar Amerikan Koleji'ne gitmiştir. Üsküdar Amerikan Koleji'ni bitirdikten sonra Çapa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde eğitim hayatını tamamlamıştır. Üniversite hayatı boyunca geçimini sağlamak için reklam oyunculuğuna başlamış, birçok ulusal ve global markanın Türkiye ve yurtdışındaki tanıtım mecralarında yer almıştır.
 
Kendini geliştirdikten sonra son 5 senedir profesyonel anlamda enerji ile tedavi çalışmaları yapmaya başladı. İnsan sağlığına olan 'bütüncül' yaklaşımı, insanın hayal gücüne sığmayan yetenekleri, insan zihnine sığmayan engin bilgisi ve insan bedenine olan sonsuz güveni sayesinde aldığı 'tıbben imkansız' sonuçlar ile kısa sürede tıp camiasında yankı uyandırdı. Bugüne kadar tedavisine yardımcı olduğu yüzlerce insanın hayatını değiştiren ve bu bakış açısını, tekniklerini 10000'den fazla insanla paylaşan Metin birçok basın-yayın kuruluşu aracılığıyla milyonlara seslendi.
 
2000 yılından itibaren insanların yaşamlarını dönüştürebilmesi için ağır hastalıkları olan insanlara seminerler ve bireysel seanslar yapmaya başlamıştır. 2007 yılında 'Dinle Neyden' adlı filmin başrol oyuncularından biri olarak 2008'de Uluslararası Ankara Film Festivalinde en iyi genç yetenek ödülüne layık görülmüştür.
 
2008 yılında 'Trusthuman-İnsanagüven' projesini hayata geçiren Metin "Başka Bir Dünya Mümkün" felsefesiyle bireysel seanslar ve toplu seminerlerle insanların hayatına dokunmaya devam etmiştir.
 
2014 yılında 'Aşkın İstilası' üçlemesinin 1. kitabı olan 'Yol' kitabı, sadece ilk 3 ayda 100.000'in üzerinde satmış, yaklaşık 8 ay boyunca bestseller listelerinde kalmıştır. Her dokunduğu hayat için ağaç diken, yunus evlat edinen, hapishanelere, yetimhanelere,huzurevlerine yaptığı ziyaret ve yardımlarla dikkat çekmiştir. Birçok çevre ve sosyal sorumluluk derneğine üye olan Metin, Kansersiz Yaşam Derneği yönetim kurulu üyesidir.
 
METİN HARA KAÇ YAŞINDA?
 
1982 doğumlu olan Metin Hara, 2020 yılı itibariyle 38 yaşındadır.
 
Kitapları
 
Aşkın İstilası-Yol
Aşkın İstilası-Dem
Aaşkın İstilası-Yol
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.