Orhangazi'nin "2023 Turizm Vizyon Planlaması" yapıldı
Orhangazi'nin
KÜLTÜR SANAT / 25 Aralık 2018
İşte detay...
Orhangazi Kaymakamlığı, Orhangazi Belediyesi ve Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Orhangazi ve bölgenin 2023 Turizm Vizyon Planlaması ile ilgili yaklaşık 1 yıl önce özel bir firma ile yapılan anlaşma doğrultusunda hazırlanan Orhangazi’de Sürdürülebilir Turizm Marka Kimliğini Planlama ve Oluşturma Projesi tamamlandı.
Rapor ile ilgili olarak Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Orhangazi TSO Yönetim Kurulu başkanı Erol Hatırlı ve Meclis Başkanı Murat Öztürk’e bir sunum gerçekleştirildi. 
Güçlü ve zayıf yönleri ortaya kondu
 
Turizmde 2023 vizyonunu da ortaya koyan raporu hazırlayan firma yetkilisi Orhangazi Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen sunumda kapsamlı bir şekilde hazırlanan rapor ile ilgili bilgilendirme yaptı. Raporda Orhangazi’nin tarih, göl, doğa ve termal sağlık yönleri ile ilgili alt yapı ve yapılması gerekenleri ortaya koydu. Turizm Marka Kimliğini Planlama ve Oluşturma Projesi ile Orhangazi’nin turizm konusunda güçlü yönleri ile zayıf yönleri anlatıldı.
Ilıpınar höyüğü ve Termal Turizmi
 
2023 Turizm Vizyon Projesi olarak da isimlendirilen raporda Orhangazi’de tarihi eserlerin daha fazla tanıtılması ve öne çıkarılması vurgulanırken, 5400 yıllık bir Ilıpınar Höyüğü ile birlikte Karsak Köprüsü, Gürle’deki tarihi cami ve köprüler ile çok sayıda çeşme bulunduğuna dikkat çekildi. 
Göl korunması gerekiyor
 
Turizm raporuna göre Orhangazi ve İznik için hayati öneme sahip İznik Gölü’nün de geleceğinin risk altında olduğu, gölün kurtulması ve korunması için çok acil eylem planları hazırlanması gerektiği belirtildi. 
Paydaşlar belirlendi
 
Turizm planlama raporunda ayrıca hem iç hem de dış paydaşlar ile ilgili kurumların da tespiti yapıldı. Turizm ile ilgili gelecekte yapılacak çalışmalar konusunda yakın ve uzak paydaşlar ve kurumlarla işbirliği halinde çalışılmasına vurgu yapıldı.
Uygulama başlıyor
 
Turizmde 2023 vizyonunu ortaya koyacak olan rapor ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde Kaymakamlık, Belediye ve Orhangazi TSO ortak bir bildiri ile turizm raporunun detaylarını kamuoyu ile paylaşacağı belirlendi.

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.