Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Mavi Marmara’da şehit olan kardeşlerimizi, rahmet ve saygıyla anıyorum
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Mavi Marmara’da şehit olan kardeşlerimizi, rahmet ve saygıyla anıyorum
GÜNDEM / 31 Mayıs 2020
İşte detaylar...
Gazze’ye özgürlük için yola çıkan ancak 10 aktivistin katledilmesiyle sonuçlanan Mavi Marmara seferinin 10 yılında Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu sosyal medya hesabında paylaşım yaparak hayatını kaybedenleri andı. 
 
 
Dünyanın vicdanında kara bir leke olarak kalan trajediyi Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu sosyal medya hasabında paylaşım yaparak hayatını kaybedenleri andı. 
 
Davutoğlu'nun palaşımı şu şekilde;
 
Mavi Marmara’da şehit olan kardeşlerimizi, rahmet ve saygıyla anıyorum.
 
10 kişini hayatını kaybettiği, onlarca kişinin de yaralandığı Mavi Marmara olayında İsrail askerleri, botlarla ateş ede ede Mavi Marmara’nın etrafını sardı, helikopter ile iple sarkıtılarak gemiye inen İsrail askerleri uluslararası sularda seyreden gemiyi Aşdod limanına çekti. Gemiden yapılan canlı yayın ile İsrail askerlerinin barbarca ve insanlık dışı baskını, anbean dünya kamuoyuna canlı olarak izletildi…
 
İSRAİL, GAZZE’Yİ İŞGAL ETMİŞTİ
 
Gazze’de yaşanan insanlık dramını dünyaya duyurmak adına Türkiye’den yola çıkan Mavi Marmara gemisi, katil İsrail askerlerinin kalleşçe saldırısı ile durduruldu. Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmişti. Al Jazeera'dan Sümeyye Ertekin'in haberine göre; ABD’li ve Avrupalı aktivistlerin kurduğu Gazze'ye Özgürlük Hareketi tarafından organize edilen botlarda 20'yi aşkın ülkeden onlarca akademisyen, aktivist, politikacı, yazar bulunuyordu.
 
O yolcular arasında Nobel Barış Ödüllü Mairead Maguire, Filistinli Milletvekili Mustafa Barguti, Avrupalı Parlamenterler, akademisyenler, yazarlar, Katar'dan birçok yardım kuruluşu harekete geçmişti.
 
Tarihler 27 Aralık 2008 yılını gösteriyorken, işgalci İsrail, Filistin’e bağlı Gazze'ye saldırılar düzenledi. 22 gün devam eden saldırıların ardından bin 700 civarında Filistinli şehit edildi. Gazze'ye Özgürlük Hareketi, bu saldırıyı protesto etmek amacıyla 30 Aralık 2008 yılında savaş devam ederken yeniden yola koyuldu. Fakat işgalci İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından uluslararası sularda Gazze'ye 90 mil uzaklıkta hiçbir uyarı yapılmaksızın saldırıya uğradı. Ciddi hasar alan gemi zor koşullar altında Beyrut Limanı'na ulaştı.
 
Bunun ardından gemiler de aynı şekilde uluslararası sularda taciz edildi, bazıları da zorla Aşdod limanına çekildi. Gemilerdeki yolcular hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.