hilmisol
hilmisag
hilmiust


Ekrem İmamoğlu, Süleyman Soylu ve müfettiş Arif Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu
Ekrem İmamoğlu, Süleyman Soylu ve müfettiş Arif Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu
GÜNDEM / 20 Mayıs 2020
İşte detaylar...
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminin soruşturulması için izin verilmesi nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve müfettiş Arif Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
 
İstabul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemi nedeniyle ilgili, 27 konuda soruşturma izni verilmesi üzerine, izni veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve müfettiş Arif Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat, suç duyurusunda, o¨n incelemeyi yu¨ru¨ten müfettiş Arif Yıldırım'ın, yalnızca İmamoğlu'nun go¨rev yaptıgˆı do¨neme odaklandığını, maddi gerc¸ekleri ortaya c¸ıkarmak yerine mu¨vekkilin sorus¸turulmasının sagˆlanmasını kendisine go¨rev edindiğini belirtti.
 
Polat, dilekçesinin giriş bölümünde şu noktalara değindi:
 
” O¨yle ki s¸u¨pheli; harcama ve ihale yetkilisi olmamasına ragˆmen mu¨vekkilin bu yetkilere sahip oldugˆu s¸eklinde rapor du¨zenleyerek mu¨vekkili sorumlu go¨stermis¸, mu¨vekkilin savunma yapabilmek ic¸in talep ettigˆi bilgi ve belgeyi mu¨vekkille paylas¸mamıs¸, bu nedenle mu¨vekkilin savunma hakkını elinden almıs¸, buna ragˆmen raporunda mu¨vekkil ifade vermis¸ gibi alıntılar yaparak sahte evrak du¨zenlemis¸,yetki devrinde bulundugˆu s¸eklinde bir beyanı olmadıgˆı ve bo¨yle bir yetki devri mu¨mku¨n de olmadıgˆı halde mu¨vekkili hayali bir yetki devrine istinaden sorumlu go¨stermis¸, yine go¨rev su¨resi bittikten sonraki do¨nemde yapılan bir ihale nedeniyle mu¨vekkili sorumlu go¨stermis¸tir.”
 
BAKAN SOYLU DA SORUMLUDUR
 
Dilekçede, İçişileri Bakanı Soylu hakkındaki suç duyurusu da şu ifadelerle yapıldı:
 
I·c¸is¸leri Bakanı sayın Su¨leyman Soylu da I·c¸is¸leri Bakanlıgˆı Mu¨lkiye Mu¨fettis¸i sayın Arif Yıldırım'ın yukarıda sayılan eylemlerine sorus¸turma izni vermis¸tir.
 
Maddi gerc¸egˆe aykırı, sahte ic¸erikli raporda yer alan iddiaları sorus¸turma iznine bagˆlamıs¸ olması nedeniyle sorumludur.
 
HAKLARINDA KAMU DAVASI AÇILSIN TALEBİ
 
Polat, suç duyurusu talebini de  “Yukarıda arz edilen durumlar ve incelemelerinizde ortaya c¸ıkacak durumlar kars¸ısında, s¸u¨pheliler hakkında gerekli sorus¸turmanın yapılarak cezalandırılmasının sagˆlanması ic¸in haklarında kamu davası ac¸ılmasını mu¨vekkilim adına vekaleten saygılarımla arz ve talep ederim.” sözleriyle özetledi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.