Uluslararası Döner Federasyonu Başkanı Mehmet Mercan'dan dünya tarihine geçecek büyük adım
Uluslararası Döner Federasyonu Başkanı Mehmet Mercan'dan dünya tarihine geçecek büyük adım
EKONOMİ / 28 Ocak 2021
İşte tüm detaylar...
Uluslararası Döner Federasyonu’nun (UDOFED) “Dönere sahip çıkılması” konusunda yaptığı çalışmalar karşılık buldu. 
 
Somut olmayan kültürel miras olarak kabul edilen Döner, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkemizin kültürel hazinelerinin kayıt altına alındığı Somut Olmayan Kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanterine alındı. 
 
Dönerin ülkemizde ve dünyada hakettiği değeri görmesi için yaptığı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile başarı ile sonuçlandıran UDOFED’in bundan sonraki hedefi Döneri UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine sokmak olacak.
 
Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiği 18 unsuruyla en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke içinde yer alıyor. Bir unsurun UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine sunulabilmesi için öncelikle ulusal envantere kayıtlı olması gerekiyor.
 
Uluslararası Döner Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Mercan, Dönerin bugün itibariyle sahipsizlikten kurtulduğunu ve hakettiği değeri kazandığını belirterek şunları söyledi:
 
“UDOFED’in kurulmasıyla başlayan Dönere bir kimlik kazandırma çabalarımızı uzun süren mücadele sonunda nihayet başarıyla neticelendirdik. Türkiye olarak Dönerimize sahip çıkmanın mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz. 
Şimdi yeni hedefimiz dünyada 140 ülkede sevilerek tüketilen ve kadim bir tarihe sahip Dönerimizi zaman geçirmeden UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerinde kayıt altına aldırmak olacak. 
 
“Döner Türkiyedir, Döner Türkiye’nindir” bilinciyle çıktığımız bu yolda Döneri Somut Olmayan Kültürel Miras İl Envanterine alan  Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne  ardından Somut Olmayan Kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanterine alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’mıza, Genel Müdürlerimize, değerli hocalarımıza, emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza desteklerinden dolayı şahsım ve UDOFED olarak “Döner” adına teşekkür ediyorum.”
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.