DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakcı: Yolsuzluk göstergelerinde durum 2003’ten bile beter
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakcı: Yolsuzluk göstergelerinde durum 2003’ten bile beter
EKONOMİ / 9 Aralık 2020
İşte detaylar...
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, 9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı.
 
İşte DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı'nın açıklamasının tamamı: 
 
Bugün 9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü.
 
Yolsuzluk ve israf, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, maalesef ülkemizin de gündeminden düşmeyen temel sorunlarından birisi. Çünkü bu konu ekonomiyi, sosyal hayatı ve refahı doğrudan olumsuz şekilde etkiliyor.
 
“3Y (Yasaklar, Yoksulluk, Yolsuzluk) ile mücadele” diyerek iktidara gelinen süreçte aradan geçen 18 senede başlangıç noktasından geriye gidilmesi üzücü ve düşündürücüdür.
 
Kamu kaynaklarının çarçur edilmesi yarınlarımızı tehdit ediyor
 
Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından ölçülen Yolsuzluk Algı Endeksi’nin verilerine bakalım. 2003 yılında 133 ülke arasında 77. sırada yer alan Türkiye; zaman içinde yapılan yasal, idari ve yapısal düzenlemeler sayesinde 50. sıraya kadar yükselmişti. 
 
Ne var ki, özellikle 2013’ten beri ülkemizin puanı ve sıralaması istikrarlı bir şekilde dramatik düşüş yaşamaktadır. 2019 yılında, ülkemiz 180 ülke arasında 91. sıraya gerilemiştir. 
 
Şeffaflaşma ve usulsüzlüklerin azaltılması yönündeki çalışmaların kazandırdıkları, geçtiğimiz yıllarda birer birer eritilmiştir. Zaten oldukça kısıtlı olan kamu kaynaklarının, bir de yolsuzluk ve israf ile çarçur edilmesi, halkımızın ekonomik ve sosyal geleceğini ciddi şekilde tehdit etmektedir.
 
İktidarın gündeminde yolsuzlukla mücadele yok
 
Gelinen noktada görünen açıktır: Mevcut iktidarın ‘yolsuzlukla mücadele’ gibi bir gündemi yoktur. 
 
Partimiz; yolsuzluk ve israf sorununun da ‘DEVA’sı olmak için hazırdır.
 
9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü kutlu olsun!
 
 
1962 Yılında Elazığ'da doğdu.
 
Elazığ Lisesini bitirdikten sonra 1985 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. 1989-1991 yılları arasında A.B.D.'nde Michigan State Üniversitesi Ekonomi bölümünde yüksek lisans eğitimini yüksek başarı derecesiyle  tamamladı.
 
Kamu görevine Devlet Planlama Teşkilatında 1986 yılında başladı. Mayıs 1994 - Aralık 2000 tarihleri arasında Devlet Planlama Teşkilatında Konjonktür Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Aralık 2000'de atandığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda Ekonomik Değerlendirmeler Dairesi Başkanı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu İkinci Başkanı olarak görev yaptı..
 
2003-2014 Yılları arasında Hazine Müsteşarı olarak görev yaptı. Bu dönemde, Finansal İstikrar Komitesi, Tarımsal Destekleme Yönlendirme Kurulu, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu gibi çok sayıda kurul ve komitede üyelik yaptı.
 
Dünya Bankası ve diğer çok taraflı kalkınma bankalarında Türkiye’yi Guvernör olarak temsil etti. İslam Kalkınma Bankası ve yan kuruluşlarının Yönetim Kurullarında İcra Direktörü görevinde bulundu.
 
2014-2016 Yıllarında Washington’da Türkiye ve yedi Doğu ve Orta Avrupa Ülkesini temsilen Uluslararası Para Fonu İcra Direktörleri Kurulu’nda İcra Direktörü olarak görev yaptı.
 
2017-2019 Yıllarında Cidde’de İslam Kalkınma Bankasında “Başkan Özel Danışmanı” olarak çalıştı.
 
Evli ve iki çocuk babasıdır.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.