Türkiye’de köylü kadınlar tarafından kurulan ilk dernek: Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği
Türkiye’de köylü kadınlar tarafından kurulan ilk dernek: Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği
EKONOMİ / 11 Ekim 2019
İşte detay...
TANITICI REKLAM
Köydeki kadınların kendilerine olan özgüvenlerini arttırmak, aile bütçesine katkıda bulunmak, yardıma muhtaç insanlara yardım etmek ve en önemlisi de kültürlerine sahip çıkmak gibi amaçlarla kurulan dernek, Türkiye’nin ilk köy kadınları derneği olma özelliğine sahiptir. Amacımız toplumumuzda kadın olarak var olmanın zor koşullarda gerçekleştiği bu çağda azim ve kararlılığıyla birçok köy kadınına örnek olmaktır.
Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği’nin Kuruluş Hikâyesi
 
Saitabat'ın köy halkının evlerinde kahvaltı ve gözleme servisi yapmasından etkilenen Sermin Hanım, kendi köylerinde de bu tarz çalışmaların yapılabileceğini düşünmüş, eşinin manevi desteğini alınca da dernek kurmaya karar vermiştir.
 
Köydeki kadınların hem aile bütçelerine katkıda bulunmak, kendilerine olan özgüvenlerini geliştirmek hem de her geçen gün kaybolmaya yüz tutan kültürlerine sahip çıkmak amaçlarıyla dernek 2002 yılında 9 üye ile Saitabat Köyü Kadınları Kalkınma ve Koruma Derneği adıyla resmen kurulmuştur.
Derneğimizin Amacı
 
Türkiye’nin ilk köy kadınları derneği olma özelliğine sahip olan derneği kuran ve yaptıkları çalışmalarla birçok köye örnek olan köylü kadınlar, başlangıçta karşılaştıkları zorluklara rağmen yılmamış, ilk 5 yıl boyunca üyelerinin gönüllü çalışmalarıyla derneğin alt katını yapmışlar, 5 yılın sonunda 150 kişiye hizmet verebilen bir işletme haline gelmişlerdir.Şu anda yaklaşık 300 kişiye hizmet verebilen bir işletme halini almıştır.
 
Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği, kadın iş gücü ve emeğiyle kendi kültürlerini yaşatarak aşağıdaki amaçlar doğrultusunda dernek faaliyetlerini yürütmüşlerdir.
 
1.Köydeki kadınların kendilerine olan özgüvenlerini arttırmak.
2.Kadınların kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak.
3.Kadınlara istihdam yaratarak aile bütçesine katkıda bulunmak.
4.Başta kadınlar olmak üzere okuyan gençlere istihdam sağlamak.
5.Köyden kente göçü azaltmak.
6.Yardıma muhtaç insanlara yardım etmek.
7.Kültürlerine sahip çıkarak onları yaşatmak.
8.Günümüzde önemini yitiren ve git gide bireyselleşen çalışmaları köylerdeki imece usulü çalışmalara dönüştürerek dernek çatısı altında tekrar canlandırmak.
Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, Saitabat Kadınlar Derneğimizi ziyaret ederek bizi onurlandırdı.
Sosyal Medya:
 
 
TANITICI REKLAM
 
(KAYNAK: NAME HABER)
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.