Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan'dan muhalefetten gelen yorumlara sert açıklama
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan'dan muhalefetten gelen yorumlara sert açıklama
EKONOMİ / 21 Şubat 2019
İşte detay...
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Yeniköy'de yapılan yeni plan düzenlemesi sonrasında satışa çıkarılan arsalar ile ilgili muhalefetten gelen yorumlara sert açıklama yaptı. Başkan Neşet Çağlayan, arsa satışları ile ilgili açılan 2 davanın da belediye lehine sonuçlandığını, satışlarda da kamu yararı olduğuna vurgu yapıldığını hatırlatarak, Yeniköy'deki plan düzenlemeleri hem Orhangazi'ye hem de Yeniköy'e yepyeni bir vizyon katacaktır dedi. 
 
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Yeniköy'deki plan düzenlemesi sonrasında satışa çıkarılan arsalar ile ilgili seçim sürecinde muhalefetin algı peşinde koştuğunu belirtti. 
YENİ BİR YAŞAM ALANI OLUŞTURDUK
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Yeniköy'de ilçenin kaderini değiştirecek, vizyonunu genişletecek bir plan çalışması yaptıklarına vurgu yaparak, Yeniköy Çalılık Mevkisinde 638 bin 874 m2 alanda yapılan plan değişikliği ile Çalılık Mevkisinde yeni bir yaşam alanı kuruluyor. Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun devreye girmesiyle İstanbul’un yeni Anadolu yakası olarak tanımlanan Orhangazimizin farklı imar alanı çalışmalarıyla vizyon kazanması için bir çok çalışma başlatıldı ve bu çalışmalar tamamlandı dedi. 
YENİ İMAR ALANLARI VE TERMAL TURİZM ALANLARI OLUŞTURDUK
 
Başkan Çağlayan, Çakırlı ve Keramet’in termal turizm alanına dönüşmesi, süpürgelik mevkiinde 758 bin m2lik alanda ileri teknoloji gerektiren sanayi alanı çalışmaları bitirildi diye devam eden açıklamasında, Yeniköy Çalılık mevki, Olukdere bölgelerinin konut alanlarına dönüşmesi, TOKİ ile yapılan çalışmalar ilçemizin gelişmesinde ve genişlemesinde çok önemli katkıları olacaktır. Bu noktadan hareketle Yeniköy’de uzun yıllardır devam eden plan değişikliği çalışmaları nihayet bulmuştur dedi. 
EĞİTİM, SPOR, SOSYAL VE TİCARET ALANLARI
 
Plan düzenlemesi çalışmaları esnasında her detayı titizlikle düşündüklerini belirten Çağlayan, söz konusu düzenleme ile bölgede belediyeye ait arazilerin ve arsaların bir araya getirilmesi ile 124 bin m2 konut alanı 16 bin 300 m2 ticari alan toplam 140 bin m2 arsaya sahip olunmuştur. Bununla birlikte 3 bin 700 m2 Anaokulu okulu yeri, 3 bin 955 m3 öğrenci yurdu, 11 bin 75 m2 ilkokul alanı, 10 bin 982 m2 ortaokul alanı, 12 bin 980 m2 Lise alanı ile toplam 42 bin 692 m2’lik eğitim alanının yanı sıra, 10 bin 936 m2 sağlık tesisi alanı, 9 bin 395 m2 spor tesis alanı, 3 bin 773 m2 Kültür tesisi alanı, 3 bin 691 m2 cami alanı, 803 m2 pazaryeri alanı ve 3 bin 864 m2 Teknik alt yapı alanı olmak üzere toplam 75 bin 154 m2 kamu alanı ihdas edilmiştir. Planlanan alanın kalan kısmı şahıslara ait alandır. Planlamalara göre 7 bin ile 10 bin kişinin yaşayacağı bu alan hem Orhangazi’ye hem de Yeniköy mahallemize farklı bir vizyon katacaktır. Özellikle başta mahalle içindeki arsa ve arazilerin değer kazanmaları, burada yaşanacak ekonomik hareketlilikten Yeniköy mahallesi sakinleri istifade edecektir diye konuştu. 
 
YÜZDE 22'Sİ BELEDİYEYE KALAN KISMI ŞAHIS VE KAMU ALANIDIR
 
Çağlayan, Çalılık mevkiinde planlanan arazilerin sadece yüzde 22’lik kısmının Orhangazi Belediyesine ait olduğunu belirterek, kalan yüzde 88’lik kısmı kamuya ve şahıslara ait arazilerdir. Uzun yıllar verilen özenli bir gayret ve emekle planlı hale getirdiğimiz bu bölgenin değerlendirilmesinden elde edilecek tahmin gelirler Orhangazi belediyesinin 2018 yılı bütçesine konmuş ve meclis kararıyla da kabul edilmiştir dedi. 
 
MECLİS KARARI ALINDI
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan açıklamasında, 2018 yılı mayıs ayında yapılan meclis kararıyla bahsi geçen gayrımenkullerin satış yetkisinin belediye meclisi kararı ile encümene verildiğini de anımsatarak, fakat süreçte bölgede arazi sahiplerinden birinin haklarına olan itirazı nedeniyle mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve satış ihalesi yapılamamıştı. Bir üst mahkemenin belediyemizi bu konuda haklı bulup yürütmeyi durdurma kararını kaldırmasının ardından planlarda hem kamu yararı hem de vatandaş yararı olduğuna hükmetmesi neticesinde zaten 2018 yılı bütçesinde olan ve satış kararı alınan arsalar için kamu ihale kurumundan tarih istenmiş, 23 ocak 2019 tarihi de ihale tarihi olarak belirlenmişti. Bu tarihin seçimi öncesine denk gelmesi tamamen sürecin gereğidir dedi. 
 
SİZ SATMAYIN BİZ SATARIZ ANLAYIŞI
 
Başkan Çağlayan, 2886 sayılı devlet ihale kanununun 36.maddesine istinaden kapalı teklif usulü ile yapılacak olan ihaleye herkesin katılabilmesi mümkün iken ve yasal ihale ilanları ve duyuruları kamuoyu gözünün önünde cereyan eden bu sürece peşkeşe kelimesi yakıştırması düpedüz seviyesizliktir diye sürdürdüğü açıklamasında, siz satmayın, biz satarız mantığı kabul edilemez bir yaklaşımdır. Bu araziler benim yada encümen üyelerinin babasının malı değildir. Ortada bir kurum vardır ve bu kurum faaliyetleri, yatırımları, icraatları ve harcama kalemleri olan bir kurumdur. Üstelik bu faaliyetlerin harcamalarını karşılayamayan da bir bütçe söz konusudur. 2018 yılı bütçesine gelir olarak konan bu işlem gerçekleştirilmemesi ile bütçe açık vermiştir dedi. 
 
ELDE EDİLECEK GELİR YATIRIMA HARCANACAK
 
Belediye Başkanı Çağlayan, ihaleye katılım olması halinde buradan elde edilecek gelirler ile Yeniköy Meydan projesine kaynak ayrılacağını da belirterek, esnafa olan borçlar ödenecek ve belediyeye iyi de bir kaynak bırakılacak. Sizin derdiniz, esnafın parası ödenmemiş, işçinin maaşında sıkıntı yaşanan bir ortam oluşsun ve bizde bunu siyasi malzeme yapalım ise ben buna fırsat vermem. Yasal olarak görevli ve sorumlu ben isem bunun gereğini yasal çerçeveler içinde yapmak da bana düşer dedi.
 
İKİ AYRI MAHKEME BELEDİYE LEHİNE KARAR VERDİ
 
Çağlayan bu konuda iki defa mahkeme müracaatı oldu, ikisinde de reddedildi ve belediye lehine karar verildi. Hala yasal mevzuat konusunda tereddütü olan varsa ülkemizin bağımsız mahkemeleri her zaman adaleti tecelli için görevinin başındadır. Bu her kesime açık bir ihaledir. Talipli olanlar olur yada olmaz bunu biz bilemeyiz. Biz 2018 yılı bütçesinde yer alan bir işlemi tamamlamaya çalışıyoruz. Olmadı görevi devralacak yönetim değerlendirmesini yapacaktır diye konuştu. 
 
SORUMLULUĞUMUZU BİLİYORUZ
 
Başkan Çağlayan halkın kendilerine verdiği sorumluluğun farkında olduklarını da belirterek, bizler 31 Mart 2019 tarihine kadar tarafıma verilen görev ve sorumluluğu yasalar çerçevesinde yerine getirmeye çalışıyoruz. Ne kendi keyfimize nede birilerinin keyfine ve arzularına göre hareket etmeyiz. Partimizin yetkililerini müdahil olmaya davet etmek siyaseti ve devlet yönetimini bilmeyen zihniyetin dışa vurum bir hali olarak görüyoruz. Orhangazi Belediyesi bir kamu kurumudur. İş ve işlemleri yürütme noktasında başkanıyla , meclisiyle encümeniyle ve bürokratlarıyla her birimin görev ve sorumlulukları yasalar tarafından belirlenmiştir dedi.
 
YÖNETİM ŞEKLİNİ BİLMEYENLERİN ADAYLIĞI ORHANGAZİ İÇİN TALİHSİZLİKTİR
 
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ilçenin yönetim şeklini bilmeyen zihniyetlerin bu görevlere talip olmasını da Orhangazi’nin bir talihsizliği olarak görüyorum diye sürdürdüğü açıklamasında, ben defalarca ifade ettim; Seçimi kazanma ihtimali olmayan partilerin adayları dışında kalanlar ben göreve geldiğimde gerek Yeniköy gerekse diğer arazilerden satış yapmayacağım, aksi halde istifa edeceğim diye noterden onaylı Orhangazi halkına taahhüt imzalamaya davet ediyorum dedi. 
 
HER DÖNEM ARAZİ SATIŞLARI OLDU
 
Orhangazi'de her dönem arazi satışının yapıldığının da altını çizen Çağlayan, her dönem yapılan arazi satışlarının sadece bu dönemde yapılmış gibi algı oluşturmak en yalın ifadeyle iftiradır. Büyükşehir yasası ile birlikte hizmet alanı 6 mahalleden 31 mahalleye çıkan, 54 bin nüfustan 80 bin nüfusa hizmet vermek zorunda kalan, bir de gelirleri 3’te bir oranında düşen bir zorunlu durumda, şehri savaş meydanı görüntüsünden bu günkü modern görünüme kavuşturan bu yönetimi eleştirmek haksızlıkların en büyüğüdür dedi.
 
ORHANGAZİ VİZYONU GENİŞ ADAYLARI HAK EDİYOR
 
Başkan Çağlayan, bu şehir vizyonu geniş adayları hak ediyor. "Dürüst olmak gerekirse" diye işine geldiğinde dürüst olanı değil. Her zaman ve her şartta dürüstlük ilke olmalıdır. Görev sürecim boyunca bizimle bir çok ortak organizasyon yapmış, üstlendiği görev için her zaman benden ve belediyeden destek talep etmiş birinin "öküz öldü ortaklık bitti" kabilinden bir anlayışla aday olunca iftiraya varan söylemlerle her şeyi sorgular hale gelmesini de acaba arada bir dürüst olmak gerekirse zihniyetinin tezahürüdür diyemidir, merak ediyorum. 
 
ORHANGAZİ HALKI İFTİRALARA TEVESSÜL ETMEZ
 
Siyasetin hızlı olduğu bir zamandayız diye açıklamasını sürdüren Çağlayan ama siyaset yapacağım diye kurumları yıpratmaya, iftiraya ve zanna dayalı söylemlere kimsenin tevessül etmemesini arzu ediyorum. Bunu en hassas olması gereken bir anlayıştan görmek de daha fazla üzüyor bizi. Bütün adaylara çağrımızdır. Halka, yapacaklarınız, onlar için ne düşündüğünüzü ve projelerinizi anlatmaya harcayacağınız enerjinizi iftira, yalan ve çamur "at izi kalsına" harcamak da bir kul hakkıdır unutmayın diyerek açıklamasını tamamladı.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.